26 Ağustos 2008

Yufka Pişirme Sacı debisi...!

  Öncelikle bütün site sakinlerine merhaba demek istiyorum.Soruma gelince 1 tane yufkacıya doğal gaz tesisatı çekilecek fakat yufka pişirme amaçlı kullanılan ocağın debisi hakkında hiç bir fikrim yok bu ocak iç içe geçmiş çapları 60 40 20 dairesel beklerden oluşuyor.Cihazların ne markası nede cihazlara ait bir broşür elimizde bulunmuyor.Debiyi hesaplarken ocağın içinde bulunan boruların toplam uzunluklarını hesaplayıp 1 metresi 0,85 (veya benmarideki gibi 1 metresi 0,5) ile çarpıp hesaplasam uygun olurmu. Öneri ve yorumlarınızı bekliyorum.


26 Ağustos 2008

bende aynen bu şekilde yaparak gaz açımı yapmıştım  sarıyerde. iyi çalışmalar


26 Ağustos 2008

öncelikle daha önce böyle bir uygulama yapmadığımı tamamen mantığımla cevap verdiğimi belirtmek isterim.

bencede boruların boyunu toplayıp bir metre boru bekinin tüketimi olan 0,85 m3/h ile çarpmalısın. benmari daha farklıdır. benmarilerde pişirme işlemi yapılmaz, sadece pişmiş yemeklerin sıcak kalmaları sağlanır. dolayısıyla da tüketimleri düşüktür. bu yüzden 0,5 m3/h ile değil 0,85m3/h ile çarpmalısın.
26 Ağustos 2008

 Loyal arkadaşımızın attığı post sayesinde (Post atan elleri dert görmesin ) debi hesabı zihnimde belirli bir şekil aldı.Debi konusunda kararsızlığım hala sürüyor arkadaşlar.Çünlü merakımdan da olsa belirli bir süre inceledim olayda bir pişirme işlemi söz konusu olsada sadece yufkayı kurutmak amaçlı yaptıklarını söylediler. Hadi bakalım 0,5 mi 0,85 mi Fikirlerini yazan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.İyi çalışmalar.27 Ağustos 2008

Güncel..!


27 Ağustos 2008

debiyi 0,85 alman daha mantıklı çünkü pişirme yapılıyo her nekadar kurutmada denilse cihazları inceledim benmariden fazla ısı veriyor


28 Ağustos 2008

bencede 0,85 aldığın zaman bir zararı olmaz. Yanılmamış olursun.
11 Ocak 2010

yeni üyeniz olarak bir şey sorcam bu ocaklar 21 mbar debi ilemi çalışıyor bununla ilgili üretici firmalar ne diyor geçende bi yerde ölçü aldım fiyat vercem bilgisi olan varsa cevap yazarsa sevinirim
11 Ocak 2010

Böyle durumlarda ben dağıtıcı firmanın mühendislerine danışıyorum. Mantığımıza yatan bir yol bulsak bile onlar daha farklı bir çözüm isteyebiliyorlar.


11 Ocak 2010

Projede göstereceğin ekmek pişirme sacı içinde dairesel kesitli boru bek bulunmaktadır. Bu boru bek in toplam uzunluğunu alıp 1m boru bek için tüketim 0,85 ile çarpılarak toplam tüketim bulunur. Eğer boru bek üzerinde paralel çift delik delinmiş ise toplam kapasite 1,5 ile çarpılır.

Bu ekmek pişirme sacları 21mbar ile çalışabilmektedir.

Gaz dağıtım şirketleri bu tür cihazlar için TSE belgesi veya akredite edilmiş kurumlardan (MMO) doğalgaz ile çalışabilme raporu isteyebilir.

Kolay gelsin...
12 Ocak 2010

biz k.maraşta 50 mbarla çalıştırıyoruz bu cihazları. gaz dağıtım şirketide öyle istiyor. zaten ocakların tadil (ocak dönüşümlerinin doğalgaza uygun hale getirilmesinde) işlemlerinde insan hataları olacağından 50 mbarı hayatta bulamazsın. hatta domestik regülatörden ayar yapıp yükseltmende gerekir.
12 Nisan 2010

Bende bir uygulama yaptım. 21 Mbar  basınçla gayette güzel çalışıyor. Hatta alevi sonuna kadar açtıklarında fazla bile geliyor.

iyi çalışmalarCevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.