24 Mayıs 2009

LPG Sorumlu Müdürlük hakkında

Selamlar
Konu ile alakalı uygun forum bulamadım. Buraya yazmayı uygun gördüm. Yönetici arkadaşlar uygun gördüğü yere taşıyabilirler.

MMO kurslarından LPG Sorumlu Müdür Yetkilendirme belgesine sahibim. İkamet ettiğim il içersinde en fazla 5 istasyonda görev alabiliyorum. Ben 3 istasyon ile anlaşma yaptım. Bu aşamada MMO ile görüşmeler yaptım ve uygulanacak prosedürle ilgili bilgiler aldım. Bazı konularda aklıma takılan kısımlar oldu. Sorularımı şöyle sıralayabilirim;

1- Sorumlu müdür ücreti asgari ücretin altında olmaması ve SSK matrahının da 666 tl üzerinden ödenmesi gerektiği MMO tarafından izah edilmiş. Sözleşmede geçen

-Söz konusu otogaz istasyonunda çalışacak sorumlu müdürün sözleşmede belirtilen işlerden dolayı sözleşme dönemi süresince alacağı aylık brüt ücret ……………………… (Yalnız ……………………………..) YTL olup, işveren tarafından her ayın başında nakden ve defaten ödenecektir.  

-Sorumlu Müdür’ün otogaz istasyonundaki çalışma süresine esas gün sayısı ayda altı günden az olamaz.

maddelerde, aylık brüt ücret 666 tl ve en az 6 gün pirim ödeme ifade ediliyor. Ancak muhasebeciler bunu şu şekilde hesap etmişler,
666 TL / 30 gün = 22,2 TL/gün
22,2 TL/gün x 6 gün = 132.2 TL aylık kazanç olarak sigorta pirimi ödemişler.
Bu yapılan hesap MMO ınca yanlış bulundu ve sigortanın 666 TL olarak ödenmesi gerektiği aksi takdirde belge kullanımı ve yenilenmesi yapılmayacağını söylediler. LPG sorumlu müdürlük yapan yada bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar buna bi açıklık getirebilirler mi?

2- Sorumlu müdürlerin otogaz istasyonlarında imzalaması gereken herhangi bir belge yada form var mı?

Sorularım çok net olmadı sanırım, kafam da karıştı bu konuyla ilgili, mazur görün. Cevap verecek olan olursa anlaşılmayan soruları daha açık anlatmaya çalışırım.


24 Mayıs 2009

1. Sorundaki mantık işe devam şartı sanki sürekli giriş/çıkış yapıyorlarmış gibi veya 24 gün raporlusun gibi bir durum sözkonusu burda mantık işe devam şartıdır. Onun için MMO nun yaptığı doğrudur.

2. Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü Periyodik Kontroller Yapmaktadır ve Yılda 1 Kez Sanayi Sicil Belgesi vizesi Var Bu Dönemlerde Otogaz İStasyonunun TSE standartlarına uygunluğunu gösteren formları imzalıyorsun.

3. Bir de tavsiye vereyim eğer istasyonlarda bir eksiklik varsa bunları noter kanalı ile firmana bildir ve süre ver 1 ay içinde tamamlanması diye eğer eksikliklerden bir sorun olursa senin üzerindeki sorumluluk kısmen azalır.
24 Mayıs 2009

Trengineer yazdı:

1. Sorundaki mantık işe devam şartı sanki sürekli giriş/çıkış yapıyorlarmış gibi veya 24 gün raporlusun gibi bir durum sözkonusu burda mantık işe devam şartıdır. Onun için MMO nun yaptığı doğrudur.

2. Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü Periyodik Kontroller Yapmaktadır ve Yılda 1 Kez Sanayi Sicil Belgesi vizesi Var Bu Dönemlerde Otogaz İStasyonunun TSE standartlarına uygunluğunu gösteren formları imzalıyorsun.

3. Bir de tavsiye vereyim eğer istasyonlarda bir eksiklik varsa bunları noter kanalı ile firmana bildir ve süre ver 1 ay içinde tamamlanması diye eğer eksikliklerden bir sorun olursa senin üzerindeki sorumluluk kısmen azalır.

Cevap için teşekkürler Trengineer. Sigortalı Hizmet dökümünde 5 istasyon için diyelim ayrı ayrı firmaların girişi görünüyor. Her biririnin ödemesi gereken Sigorta matrahı 666 TL ve prim gün sayısı onların herbiri için 30 olmuş oluyor.
Şöyle izah edeyim,
666 TL/ 30 gün =  22,2 x 6 = 132.2 TL değil de
666 TL / 6 gün = 111 TL/gün günlük kazanç bu şekilde mi olmalı? Ya da
666 TL /30 gün = 22,2 TL/gün x 30 = 666 TL toplam kazanç şeklinde tam gün esaslı 30 günlük mü ödenmelidir?
5 istasyon ile anlaştığımı düşünürsek, her biri 30 gün prim ödediklerinde 5x30 gün= 150 gün aylık prim olmuş oluyor. Bu SSK yönetmeliğinde doğru oluyor mu?
Sıkıntı , 6 gün yada 30 gün olarak prim ödendiğinde nasıl bir hesap yönteminin olması gerektiğini bilmediğimden.
25 Mayıs 2009

Tam sigorta yatırmak zorundalar çünkü senin sorumluluğun 365 gün geçer li, SSK için sigorta priminin 1 den fazla firmadan yatması sorun değil, Avanatajı ne dersen Prim Taahhukun Yüksek Olacağı İçin Emekli olduğunda maaşın 20 - 30 TL fazla olur tabi o günleri görebilirsek, Dezavantajı 5 şirket 30 ar gün yatırsa da emekli gün sayısına geçen sadece 30 gündür...
25 Mayıs 2009

trengineere ,şahsen katkılarından dolayı teşekkür ederim.

SAYGI VE SEVGİYLE
25 Mayıs 2009

Arkadaşlar konuyu yakından bildiğim için bir de ben uyarı katkısı koymak istiyorum. Tıpkı Yapı denetiminde olduğu gibi arkadaşlar çok büyük sorumlulukların altına imza attıklarının farkında değiller.Geçenlerde bir akaryakıt LPG istasyonu için tadilat projesi çizilecekti fiyat verdim bu arada belgemin olduğunu ve piyasa fiyatını merak ettiğimi söyledim. Bana istasyon müdürünün söylediği rakam çok komik geldi.(250-300 TL) Bu rakamlara yükümlülük altına giren arkadaşlarımız var. Ortalama bir akaryakıt istasyonunun cirosu aylık 500,000-1,000,000 TL civarında olduğu düşünülürse ( market ,m.yağ vs. hariç) bu rakamın ne kadar komik olduğunu ve almış olduğunuz sorumluluğunuzu teraziye koymanızı tavsiye ediyorum.
26 Mayıs 2009

Ali ORhun Güzel Dileklerin İçin Teşekkürler,

Taşkın Asıl Fiyat Düşüren Çevre ve Kimya Mühendisleri biliyorsun ki onlarda sorumluluk alabiliyorlar ve piyasa da boşta gezen o kadar çok arkadaşımız var ki ne yazık ki ne alırsak kar hesabı güdüyorlar mantıken yanlış gibi görünse de bazen mecbur kalıyor insan ya da mecbur kaldırıyorlar...
11 Haziran 2009

taşkınEFE çok haklısınız.
Benim anlaştığım rakam da o civarlarda malesef. Sorumluluk almadan bir yere gelinmiyor, LPG sorumlu müdürlüğün de verdiği sorumluluklar var. Tabi bu sorumluluğun getirdiği yetkiler ve haklar var. Bu yetkiyi uygun ölçü ve yerinde kararlarla kullanmak tabi biz mühendislerin dikkat etmesi gereken hususlar.
Kısa bir süre içinde piyasadaki yanlış uygulamaları görebildim.
İstasyon sahiplerinin bir çoğu  LPG sorumlu müdür uygulamasını EPDK nın kendilerine getirdiği bir zorunluluk ve bu uygulamanın gereksiz olduğunu düşünmekteler. İstasyonda çalışan pompacılar gibi fiziksel bir devamlılık olmadığı için verdikeri az miktardaki ücreti de fazla görmekteler. MMO nın almış olduğu kararlar ve yönetmeliklerdeki asgari ücret uygulaması istasyon sahipleri ve muhasebecileri tarafından başka şekilde yorumlanmakta.

Trengineer dediğiniz gibi,
Bu görevi Kimya Çevre mühendisleri de alabilyorlar. Çevremde gördüğüm anlayış aynen şöyle; Çevre ve Kimya Mühendisleri Makine mühendisleri kadar işi sıkı tutmuyorlar, istenilen fiyata anlaşıp ayda 6 gün pirimi 133.2 tl şeklinde ödemek sıkıntı vermiyor. 666 TL tam sigorta ve 6 gün pirim MMO sının mühendisini tavandan sigorta ödemesini sağlaması amacıyla koyduğu bir uygulama şeklinde bir anlayış hakim.11 Haziran 2009

Sevgili Ceryan67;

Bu cüzi melağda almış olduğunuz sorumluluk sizi hapisten kurtaracak mı ? Allah korusun ama şöyle kötü bir senaryo yazalım : bu istasyon havaya uçtu ölümcül olay da var, ve bilirkişi raporu sonucu istasyonda bazı eksiklikler ve ihmaller tesbit edildi. İstasyon sahibi de topu size attı öyle ya maaş veriyor istasyonun bir sorumlu mühendisi vardı ... Maddi ve manevi olarak tatmin olmadığınız bir işi severek yapar mısınız. Bu sorumlu olduğunuz istasyon veya istasyonlara gidip risk analizi yapıp sahibine rapor ettiniz mi? Eğitim , tatbikat yaptınız mı ? Şayet mal sahibi bunları umursamıyor sizi de takmıyorsa risk tamamıyle sizin üstünüze binmiş demektir.(Uyarılarınızı noter kanalıyla ihtar çektiniz mi ? )"O" cahilim bilgisizim ben anlamam bunlar teknik konular diyerekten size atacaktır topu. Bunların bedeli bu mu olmalı ? Kimse sizin ailenize bakmaz hapiste. İşte bunları görebilsek kimse bu miktarlara bu sorumlulukların altına girmeyecek. "Ekmek kapısı" tiratları söylenmeyecek. Tabi bir de meslek dayanışması ile birlikte MMO' nın belirleyicilik yoksunluğu işin tuzu biberi.
14 Haziran 2009

MMO'NUN,LPG İSTASYONU SORUMLU MÜDÜRLÜK KONUSUNDA YENİ EL KİTABI ÇIKTI.YARARLI OLABİLİR...

BURALARDA  DA  ÇEVRE VE KİMYA MÜHENDİSLERİNİN  , ÇOĞU(BİLEREK GENELLEME YAPIYORUM), LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK İŞLERİNE TAM MANASIYLA SAHİP ÇIKMIYORLAR..MAALESEF...

SAYGI E SEVGİYLE,
17 Haziran 2009

ali orhun yazdı:

MMO'NUN,LPG İSTASYONU SORUMLU MÜDÜRLÜK KONUSUNDA YENİ EL KİTABI ÇIKTI.YARARLI OLABİLİR...

BURALARDA  DA  ÇEVRE VE KİMYA MÜHENDİSLERİNİN  , ÇOĞU(BİLEREKGENELLEME YAPIYORUM), LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK İŞLERİNE TAM MANASIYLA SAHİPÇIKMIYORLAR..MAALESEF...

SAYGI E SEVGİYLE,Evet bahsettiğiniz kitabı aldım. Sorumlu müdürlük kursunda verilen eğitimin ve bilgilerin toplandığı özet niteliğinde bir kitap. Teşekkürler katkılarınız için.


taşkınEFE yazdı:

Sevgili Ceryan67;

Bu cüzi melağda almış olduğunuz sorumluluk sizi hapisten kurtaracak mı ? Allah korusun ama şöyle kötü bir senaryo yazalım : bu istasyon havaya uçtu ölümcül olay da var, ve bilirkişi raporu sonucu istasyonda bazı eksiklikler ve ihmaller tesbit edildi. İstasyon sahibi de topu size attı öyle ya maaş veriyor istasyonun bir sorumlu mühendisi vardı ... Maddi ve manevi olarak tatmin olmadığınız bir işi severek yapar mısınız. Bu sorumlu olduğunuz istasyon veya istasyonlara gidip risk analizi yapıp sahibine rapor ettiniz mi? Eğitim , tatbikat yaptınız mı ? Şayet mal sahibi bunları umursamıyor sizi de takmıyorsa risk tamamıyle sizin üstünüze binmiş demektir.(Uyarılarınızı noter kanalıyla ihtar çektiniz mi ? )"O" cahilim bilgisizim ben anlamam bunlar teknik konular diyerekten size atacaktır topu. Bunların bedeli bu mu olmalı ? Kimse sizin ailenize bakmaz hapiste. İşte bunları görebilsek kimse bu miktarlara bu sorumlulukların altına girmeyecek. "Ekmek kapısı" tiratları söylenmeyecek. Tabi bir de meslek dayanışması ile birlikte MMO' nın belirleyicilik yoksunluğu işin tuzu biberi.Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi gerçekten kötü olurdu. Allah göstermesin diyesi geliyor insanın içinden. Ama sizin de belirttiğiniz risk analizi, eğitim, tatbikat gibi önlemleri almadan Allah korusun göstermesin demek te yarar sağlamaz elbette. Tatmin olmadığımız bir ücretle yapılan işin kusursuz olması da çok zor.

Sözleşmede geçen SORUMLUMÜDÜRÜN GÖREV, SORUMLULUK VE YETKİLERİ maddesini irdelemek isterim hep beraber. Bu maddelerde geçen konuların uygulanması nasıl sağlanabilir? Pratik çözümlerle birlikte, piyasa şartlarına göre sunabilirseniz benim için güzel bir kaynak niteliğinde olacaktır. Katkıda bulunmak isteyen değerli arkadaşların yorumlarını merak ediyorum.

MADDE5- SORUMLU MÜDÜRÜN GÖREV, SORUMLULUK VE YETKİLERİ

 1. Otogaz istasyonunun ilgili mevzuata uygun olarak emniyetli ve hizmet sürekliliğini aksatmayacak şekilde çalışmasını sağlamak,

 2. Personelin görev, yetki ve sorumluluklarını belirleyerek organizasyon şemasını oluşturmak,

 3. Personelin periyodik olarak eğitimini sağlamak,

 4. Otogaz istasyonunda güvenlik ve diğer uyarıcı levhaların asılmasını sağlamak,

 5. Otogaz istasyonunda LPG tüpü dolumu ve satışı yaptırmamak, LPG tüpü dolumuna yarayan hiçbir alet, makine ve teçhizatı istasyon dahilinde bulundurmamak,

 6. Kötü niyet veya tehlikeli eylem sonucunu doğuracak her türlü eylem ve işlemden özenle kaçınmak, bunların oluşumunun engellenmesi için her türlü tedbiri almak,

 7. Otogaz istasyonunda bulunan makine ve teçhizatın bakımlarının, kalibrasyon işlemlerinin, katodik ve elektrik koruma testlerinin düzenli aralıklar ile zamanında ve doğru olarak yaptırılmasını sağlamak,

 8. Yasal düzenlemeleri, teknolojik gelişmeleri, piyasa faaliyetlerini takip etmek, otogaz istasyonu sahiplerini ve diğer personeli gerek yazılı, gerekse sözlü olarak bilgilendirerek koordinasyonu sağlamak,

 9. Görevi ile ilgili bilgi, belge ve kayıtları düzenlemek ve muhafaza edilmesini sağlamak ile yükümlüdür.

 10. Sorumlu müdür, bağımsız çalışma ilkesi gereğince bu sözleşme hükümlerini yerine getirirken hiçbir şekilde engellenemez.

 11. İşyeri ve çalışanların yaşamı ile ilgili yakın tehlike oluşması durumunda, işin geçici olarak durdurulmasını sağlar.

 12. Sorumlu müdür, işyerinin ve çalışanların güvenliğini tehdit edici durumların tespitinde gerekli önlemlerin ve eksikliklerin giderilmesini işverenden ister. İşverenin eksiklikleri belirlenen sürede gidermemesi durumunda sorumlu müdürün haklı fesih hakkı doğar ve durumunu kayıtlı olduğu Odaya ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna bildirir.

17 Haziran 2009

Sorumlu müdürlerin yalnız 1 adet istasyona bakabilecekleri konusunda bir duyum aldım.Güya yeni bir yönetmelik çıkmış.1 istasyon müdürlüğü yapılabilecekmiş.Bilen varmı,doğrumudur?.


17 Haziran 2009

sayın ceryan67 güzel yazmış.bide diğer taraftan bakmak gerekir.ben hiç çalışmadım lpg işinde.belgemde almadım.ama 350Tl ye çalışıldığını biliyorum.Şimdi bu yazılanları uygulasa sorumlu müdür kaç gün dayanır.Bu kuralları harfiyen uygulaması gerekir.ilk işletmeye gelir.bakar.işler yolunda sen eve git denir.(tahminimce)hey ayın birinde gel paranı al çayını iç denir(tahminimce).eğer tersten bakarsan 4 4 lük işini yaptı emniyetini aldı.patronunun zoruna gitti.senle çalışamıcaz dedi işten çıkardı.yerine yeni sorumlu müdür buldu.oda 4 4 lük işini yapacak mı?Adamın borcu var.eve git gelmesende olur dedikleri zaman ne yapacak gitmicek mi?
   Bu yüzden bir ciddiyetin bir dik duruşun olması gerekir bence.beni işten çıkartıyorsa işimi tam yaptım diye benim yerimede gelen işini tam yapacak.ayda 5 gün çalışacaksa bile o günlerde işine gidecek.Sigortasını tam yatırttıracak.17 Haziran 2009

Sevgili Arkadaşlar ;

Öncelikle yaptığınız işe kendinizi inandırmanız lazım yani maddi tatmin ve arkasından da manevi tatmin gelmeli. İşinizi seviyorsanız savsaklamıyorsanız ,adam sendeci değilseniz , işinizi yapmak olmak için yapmıyorsanız gerisi kolaylıkla ardından gelecektir. Bir de tabi ki cancan1982 arkadaşın dediği gibi her meslekte dik duruş çok önemli sadece mühendislikte değil her meslekte. Yani bu şu demek patronun emrinde olmamak demek, ilkeleriniz onun önünde demek bunu patrona işe başlarken hissettirmek. Tabi ki bunları yapmak bu riskleri almak buna değer mi siz takdir edeceksiniz ! Bunları yaparken araştırıcı olup olaylardan ,gelişmelerden haberdar olmak için okumayı kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin.Gerisi kendiliğinden gelecektir. Bilgili insana çevresinde herkes saygı gösterecektir , yeter ki dik duruşu olsun. Yukarıda sayılan konularda ayda 1 gün mesai harcamanın yeterli olacağını pek sanmıyorum bu en az haftada birkaç günü belki de tam mesaiyi gerektirecektir. Asıl sorun istasyon sahiplerini bu işin angarya olmadığına ikna etmektir.Savunduğunuz fikirlerin her zaman arkasında durabilmek çok önemlidir.İşte bu dik duruşun omurgasıdır. Optimum noktayı siz bulacaksınız. Hayat her zaman optimum noktaya ulaşma çabasıdır; bu noktaya ulaşmak için belirleyici olan almış olduğumuz eğitim ,yaşamakta olduğumuz inançlar ,kültür ve meslek ahlakı ( etiği) ve ilkelerimizdir.
18 Haziran 2009

Mühendisler bu işi oturarak para kazanma işi olarak görünce, istasyon sahipleri de mühendise ne gerek var diye düşününce iş bu safhaya geliyor.
Burada MMO'ya büyük görevler düşüyor. Malesef MMO yetkilileri bildikleri halde, bu konuda hiç denetim yapmıyorlar. Bu şekilde çalışan istasyonlar EPDK'ya şikayet edilip kapatılsa, mühendisin de elinden belgesi alınsa bu iş bu kadar ayağa düşmez.
Ya da bir kaç tane istasyon havaya uçup, onlarca kişi hayatını kaybetse ve bir kaç mühendis çok ağır cezalar alsa, bakın bakalım ondan sonra 2.000 TL'ye bile çalışacak mühendis bulabilecek mi, istasyon sahipleri ?
14 Ağustos 2009

Değerli Site Arkadaşlarım,

Bu sıcakta, sorumlu müdürlük  konusunu , serin kanlı biraz daha tartışalım mı?

teşekürler...Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.