29 Haziran 2006

doğalgaz sobaları

doğalgaz sobalarıyla ilgili bilgi alabilecegimiz kaynak var mı


Supervisor marlo
29 Haziran 2006

KAYNAK GELİYOR..

 

Doğalgaz  SOBALARI ve Doğalgaz Sobaları ile ISINMA  YÖNTEMLERİ...

DOĞALGAZ SOBASINDA EV ISINMASI

EV ISITMASI
* Çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz.
* Sistemlerinize ısı ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya ısı ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır.
* Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.
* Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.
* Verimli kullanma oda konforu 19 derecedir. Oda termostatı olduğunda 1 derece düşer ve yakıt tüketiminde %6 tasarruf sağlanır.
* Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız, kapatınız.
* Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.
* Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz. Tüm ısı kayıplarının %10’u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezini kesinlikle kapatmayınız.
* Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse %15 yakıt tüketimi artar.
* Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz.
* Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.
* Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlayınız.
* Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer.


SICAK SU
* Sıcak Su Termostatınızı 50°C’ye ayarlayınız. Aşırı sıcak su sadece fazla enerji tüketmez aynı zamanda insan cildi için yanık tehlikesi oluşturacağı için sağlıksızdır.
* Su ısıtma kontrol vanasını “pilot” konumuna getiriniz, eğer evden bir hafta veya daha fazla uzak kalacaksanız kapatınız.
* Elle bulaşık yıkarken soğuk su ile durulama yapınız, bulaşık makinesinde yıkama yapıyorsanız makineyi tam dolu olarak çalıştırınız.
* Sıva üstünden döşenmiş sıcak su borularının yalıtımını yapınız.
* Yeni bir su ısıtıcısı alırken enerji verimi yüksek modelini tercih ediniz.


OCAK VEYA FIRININ VERİMLİ KULLANILMASI
* Eğer pişirme tarifinde belirtilmiyorsa fırınınıza ön ısıtma yapmayınız.
* Fırın kapağını yemek pişirirken açmayınız.
* Üst yakıcı alevini tencere veya tavanızın boyutu kadar açınız.
* Pişirme başladıktan sonra yavaş yavaş kaynatınız.
* Zaman ve sıcaklık talimatlarına uyarak pişiriniz.
* Kullanılmayan ocak brülörlerini (gözlerini) kapatınız.
* Pişirme esnasında yemek kaplarını kapalı tutunuz.
* Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.

Doğalgaz, odun veya kömür, hangisi en iyi ve ucuz ısınmayı sağlar, ne tür ısıtma araçlarıyla masraflarımızı en aza indirebiliriz, yalıtım sorununu nasıl halletmeliyiz?

EN EKONOMİK NASIL ISINIRIM?
Kışın en ekonomik ısınma hangi araçlarla daha verimli olur? Isı kaybını önlemenin yolları nelerdir?

Emin Koramaz: İlk önce ekonomiden ne kastettiğimiz masaya yatırılmalı. Yakıt ekonomisi dediğimiz zaman teknik olarak anlaşılması gereken, yakıtın verebileceği yakıt enerjisinin ne kadarından faydalandığımız demektir. Yakıt fiyatları arasında da farklılıklar söz konusu. Hepsini birlikte düşünerek, gerek çevreye mümkün olduğunca en az zarar verecek, gerekse de ekonomik anlamda bizleri rahatlatacak öncelikle yakıt tipinin seçilmesi gerekiyor. Bu yakıt tipine en uygun yakıcının seçilmesi ve işleticinin de konu hakkında yeterli bilgi ve deneyime sahip olması gerekiyor. Bu yakma sistemi de aslında bir zincir. O zincirden herhangi birisi koptuğunda yakıttan istediğimiz verimi alamayabiliriz. İkiye ayrılıyor, yakıt için kullanılan cihazlar. Bunlar bireysel ısıtma cihazları ve merkezi ısıtma cihazları. Merkezi ısıtma cihazları olarak ağırlıklı olarak kazanlar kullanılmakta. Bireysel sistemi olarak büyük çoğunlukla sobalar, kombi tabir ettiğimiz cihazlar ve kat kaloriferleri kullanılıyor. Gerek çevreye olan etkileri, gerekse verimlilik değerleri ardarda dizildiğinde uygun cihaz seçimini gözönüne aldığımızda yakıtlardan öncelikli olarak bugünkü fiyatlarla en ucuzu linyit. Arkasından ithal kömür bunu izlemekte. Üçüncü olarak doğalgaz, dördüncü olarak fuel oil, beşinci olarak tüpgaz... Ve en son olarak da motorin ve elektrik, fiyat pahalığında belirli bir sırayı izlemekte. Ama dediğim gibi burada önemli olan öncelikle verimli bir cihazın seçilmesi. Sistemin uzman bir mühendis tarafından tekniğine uygun şekilde tasarlanması ve bir mühendis gözetiminde tüm sistemin monte edilmesi.

İSTANBULLU NEYİ SEÇİYOR
En ekonomik ısınma yöntemi olarak halkımız neyi tercih ediyor?

Kazım Kartal: İstanbul’da en çok kullanılan doğalgaz. Kesinlikle taşıma sorunu yok. Ondan kaynaklandığı için de şu anda en kullanılışlı doğalgaz.

SOBANIN YERLEŞİMİ
Yakıt ürünlerinden hangisi daha ekonomik? Isıdan en iyi şekilde yararlanmak için soba yerleşiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Kazım Kartal: Öncelikle soba için en önemli şey bacadır. Baca tertibatı kesinlikle iyi yapılmışsa, herhangi bir sorun yoktur. Verimini de çok sağlam çok iyi alır. Yalnız baca uzunluklarını çok fazla tutmak sağlık açısından tehlikeli. Bundan dolayı da buna önem gösterilirse herhangi bir sorun olmaz.

İSTANBUL VE ANKARA
İstanbul’da doğalgaz tercih ediliyor. Sayın Koramaz, Ankara için kömür daha ekonomik dedi. İstanbul için fiyatları kıyasladığınızda aynı şeyi söyleyebilir misiniz?

Kazım Kartal: İstanbul’da biraz daha farklı. Yani kömür fiyatları piyasa gereğince yerine göre farklı. Bu nedenle kömür çok daha uygundur diyemiyoruz. Ama sistemine göre de değişiyor. Merkezi sistemlerde daha farklı, bireysel sobalarda daha farklı. Sobalarda çok uygun olabilir, ama merkezi ısınanlarda bu kadar uygun olmayabiliyor.

EN VERİMLİ YAKIT
Sayın Koramaz, linyitin en ucuz olduğunu söylediniz. Peki verimlilik açısından baktığınızda en uygun, en iyi verim elde edeceğimiz yakıt sizce hangisi? Neyi tercih etmeliyiz?

Emin Koramaz: Teknik anlamda kullanılan yakıtlar arasında en verimli olanı doğalgazdır. Çünkü doğalgazda havayla yakıtı uygun oranlarda karıştırmak mümkün olabilmektedir. Gaz halinde bulunduğu için doğalgaz. Bunun dışında her türlü otomatik kontrole, yakma sistemlerinin otomasyon kanalıyla kontrol edilmesine, gerekli emniyet ve güvenlik tertibatlarının alınmasına izin vermektedir. Doğalgaz bu anlamda teknik olarak verimli bir gazdır. Uygun cihazlar, uygun yakıcılar kullanıldığında da verimler, yüzde 107 oranlarına kadar kazanlarda çıkabilmektedir.

EVİMİZ SICAK OLMUYOR
Yedinci ve en üst katta oturuyoruz. Kışın çok soğuk oluyor diye çatıyı yalıtım malzemesiyle kaplattım, camları değiştirdim, kalorifer peteklerinin arkasına ısı yalıtım levhaları koydum. Buna karşın hala evimiz sıcak olmuyor. Ne yapabilirim?

Kazım Kartal: Üst katlarda en büyük sorun merkezi sistemlerde hava sorunudur. Yani, merkezi sistemlerde içerisinde yoğuşma oluşacağı için, peteklerin içinde hava oluşacaktır. Havaların alınması gerekiyor. Ama tabi maalesef bazen ihmal ediliyor. Tabi bunları önlemek için binanın kazan dairesinde bir tane kapalı devre imsat yaptırmak gerek. Ve imsat (peteklerin içindeki hava basıncını kontrol eden cihaz) üstteyse, onun iptali gerekiyor. Bunları yaptığımız zaman sorunu çözebilirsiniz.

DOĞALGAZ SOBALARI
Doğalgaz sobaları iyi ve kaliteli ısınma için iyi bir çözüm müdür? 100 metrekarelik bir evi ısıtmak için ne kadar masraf yaparak bu sistemden en iyi şekilde yararlanabiliriz?

Emin Koramaz: Doğalgaz sobaları ferdi ısınma yapan bir evin belirli bir kısmının sadece ısınması noktasında bir ekonomi sağlamaktadır. Ama konforlu bir ısı elde etmek istiyorsak, konutumuzun tamamında sıcaklığı yakalamak istiyorsak, konforlu bir ısıtma şekli değildir. Şu anki piyasa fiyatlarına göre tahmin ediyorum, eğer evin tamamını ısıtacaksak, doğal gaz sobalarıyla bir milyar lira civarında ilk yatırımla kurulabilmektedir.

Eğer bir odayı ısıtacaksanız, buyrun maliyet budur. Peki, evi ısıtmak istediğiniz zaman bu sobalar efektif olmuyor mu?

Kazım Kartal: Evi tamamen ısıtma biraz da mimari yapısına bağlıdır. Eğer mimari yapısı buna elverişliyse, örneğin koridorda bir soba yakarsanız, bütün evi ısıtabilirsiniz. Ama tabi bu ne kadar konforlu olur, tartışılır.

KATALİTİK
Tek başıma bir öğrenci hayatı yaşıyorum. Ekonomik olmak bizim için çok önemli. Evde kolay olduğu için katalitik yakmayı düşünüyorum. Fakat bütün gün yakıldığı zaman çok pahalıya geliyor. Benim için tavsiye edebileceğiniz farklı çözüm yolları var mı?

Kazım Kartal: Şu an doğalgaz sobası öneriyorum. Çünkü katalikte başağrısı gibi sonuçlar doğurduğu için, hem de ucuz olsun derse bence soba daha mantıklı olur.

Eğer o bölgede doğalgaz yoksa ne öneriyorsunuz?

Emin Koramaz: Eğer doğalgaz yoksa, zorunlu olarak kömür kullanacaktır. Bunun dışında yapabileceği çok fazla bir şey de yok. Katalitik sobalar, gerçekten bacasız sobalar olduğu için ortamın havasını tüketmekte yanma süresince. Ve bir takım sağlık sorunlarına da neden olabilmekte.

Katalitik sobalarını sağlıklı şekilde kullanabilmek için bir hava akımı mı yaratmak gerekiyor? Ya da ne yapmak gerekiyor?

Emin Koramaz: Öncelikle katalitik soba kullanan mahallin sık sık havalandırılması gerekiyor. Uyku zamanına geçildiğinde katalitik sobasının kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Eğer binaya belirli yerlerde küçük bir havalandırma merkezi bırakılabilirse, 100 cm kare civarında, yanma için gerekli oksijen de sağlanabilir.

GECELERİ KOMBİ KULLANIMI
Geceleri kombiyi nasıl bir ayarda tutarak hem ısıyı aynı oranda tutup hem de ekonomik olmasını sağlayabiliriz?

Emin Koramaz: Binanın dış hacminin soğumaması için, geceleri en düşük seviyede ısıtmak yeterli olacaktır. Çünkü eğer geceleri düşük bir derecede çalıştırmazsak kombimizi, kullanım saatlerinde kombiyi çalıştırdığımızda bina blokunun ısınması oldukça zaman alır. Ve enerji tüketimi büyük oranda artar. Tavsiye edilen 50 derecedir. 50 derecenin altında doğalgaz kullanımında bacalarda yoğuşma olup ve baca konjeksiyonuna zarar verir.

Evimiz çok soğuk olduğu için sürekli kombiyi açık tutmak zorunda kalıyoruz. Kombiyi sabaha kadar yakmanın bir zararı olur mu?

Kazım Kartal: Öncelikle sabaha kadar yakmasında bir sakınca yok. Yalnız evde sürekli yakıp ısınamıyorlarsa, yapılan sistemle ilgili bir hata vardır. Bu hata da radyatörlerinin eksik olması olabilir. Kombisinin yeterli derecede ısıtamıyor olması olabilir. Devir daim pompasının basıncının ve veriminin düşmesi olabilir. Bu açıdan teknik servisin gelip kontrol etmesi gerekmektedir.

MERKEZİ ISITMA SİSTEMLERİ
Merkezi ısıtma sistemli doğalgaz kaloriferi neden bu kadar masraflı oluyor? Oturduğumuz sitede geçen yıl doğalgaza ödediğimiz aylık ücret 300 milyon liranın altına düşmemişti, bu yıl da endişe içinde yeni fiyatların ne olacağını düşünüyoruz. Bu fiyatı aşağı çekmenin bir yolu var mıdır, yoksa ısıtma sistemini tümüyle mi değiştirmek gerekir? Büyük apartmanlar için hangi tür sistemler tercih edilmeli?

Emin Koramaz: Öncelikle merkezi sistemler, ferdi sistemlere göre pahalı sistemler değil. İlk yatırım maliyetleri oldukça düşük, uygun kazan, uygun tasarım, uygun ekipmanlar, uygun kontrol ekipmanları kullanıldığında ve binamızın yalıtımı da uygun bir şekilde yapıldığında diğer yakıtlara göre ve ferdi sistemlere göre verimleri aşağı yukarı ferdi sistemlerde doğal gaz kullanılması durumunda aşağı yukarı aynıdır. Uygun cihaz seçimlerinde zaman zaman ferdi sistemlerden daha verimli sonuçlar da alınabilmektedir. Benim önerim öncelikle bina yanma sisteminin, yakıt sisteminin ve bina izolasyonunun uzman bir mühendise ya da makine mühendisleri odasına kontrol ettirilmesi ve hazırlanan rapor ışığında gerekli onarım ve tadilatların yapılmasıdır. Bunun dışında bakımların da verimli artması noktasında düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor. Gerek kazan dairesini kullanan ekipmanların periyodik kontrolları, gerekse bacaların emisyon değerleri, peridoyik olarak ölçülmelidir. Bu doğrultuda da makine mühendisleri odamız halkımıza ve tüketiciye hizmetler vermektedir. Gerek Türkiye genelinde örgütlü olduğumuz 81 il ve ilçede bu doğrultuda çalışmalarımız sürdürmekte. İzleyicimize İstanbul şubemizden gerekli yardımda bulunulabilir.

TÜPGAZ TEHLİKESİ
Bulunduğumuz yerde doğalgaz olmadığı için kombiyi tüpgazla çalıştırıyoruz. Tüpleri bahçeye koyduğumuz halde ya patlarsa diye hep korku içinde yaşıyoruz. Tüplerin üzerini kalın naylonlarla örtmemizin yeterli olduğu söylendi. Başka önlemler de alınmalı mı, tehlikeyi nasıl en aza indirebiliriz?

Kazım Kartal: Naylonlar yeterli olmayacaktır. Herhangi bir yakıcı malzeme geldiği zaman, sert bir cisim geldiği zaman bunların patlama olasılığı vardır. Bir kabin oluşturulup, bunları da havalandırılmış ortam içerisinde bir şey takılırsa herhangi bir sorun olmaz. Korunaklı bir kabin oluşturulup, hava akımlarının sağlanması gerekiyor.

SOBA ZEHİRLENMELERİ
Kış aylarında yaşanan soba zehirlenmelerinin sebebi nedir? Bunun için ne gibi önlemler alarak kışa hazırlanmalıyız? Hangi tür sobaları tercih etmeliyiz?

Emin Koramaz: Soba zehirlenmelerinin ikili bir nedeni vardır. Bildiğiniz gibi yakıtlar, yanma durumunda ortamın oksijenini de tüketmektedirler. Sobaların kullanıldığı yerlerde yeterli hava girişi sağlanmalı. Bunun için öncelikle ortam sık sık havalandırılmalı. İkincisi yanma gazlarının dışarıya atılması, bu da baca kanalıyla olmaktadır. Bacaların tıkanıklığı durumunda zehirli gazlar ortama nüfuz etmekte ve zehirlenmeye neden olmaktadır. Yani neden ikilidir? Bir, ortam havasının azalmasından dolayı boğulma, ikincisi zehirlenme. Yapılabilecekler; bir kere baca temizliğine çok dikkat edilmesi. İkincisi, ortamın havalandırılması. Üçüncüsü banyolara ya da yatak odalarına soba monte edilmemesi. Dördüncü olarak alınan sobaların mutlaka TSE’ye uygunluk belgelerinin aranması. Yetkili firmaların, bakım firmalarının olup olmadığı, ülke genelinde örgütlü olup olmadığı, servislerinin bulunup bulunmadığı araştırılmalı ve soba ona göre seçilmelidir.

DOĞALGAZ RADYATÖRLERİ
Kombili bir evde, doğalgaz tasarrufu için kullanılmayan salonun radyatörlerini kapatmak veya kısmak doğru mudur?

Kazım Kartal: Kombi sisteminde ve diğer sistemlerde bir pompa yardımıyla devir daim söz konusu. Biz devir daim pompasını düşünerek en az üç peteğin çalışmasını öneriyoruz. Daha sonraki uzun hatlarda, yani evin bir ucundan bir ucuna giden hatlarda kapatabilirler. Bazı odalar kapatılabilir ama en az üç tane peteğin de çalışıyor olması koşuluyla...

KOMBİYİ AÇIP KAPAMAK
Kombiyi kısa süre için kapatıp tekrar açmanın daha fazla yakıt harcadığı söyleniyor, ne kadar doğru?

Kazım Kartal: Tabi ki doğru. Diyelim belli bir konfor ortamına ulaştık evin içerisinde, 60 dereceye ulaştık. Kombiyi kapattığımız zaman tekrar 60 dereceye ulaşmamız için daha fazla yakıt sarfiyatı gerekmekte. Bundan dolayı da belli oranlarda kapatmadan kullanırsak, düşük seviyelerde, o zaman daha iyi olacaktır.

KÖMÜRLE SABİT ISI
Kömür kullanıyoruz. Odanın ısısını sabit tutmak için ne tür soba tercih etmeliyiz?

Emin Koramaz: Sobayla odanın ısısını sabit tutmak çok olası değil. Çünkü sobada hava ve yatık miktarı çok optimum şekilde ayarlanamıyor. Ancak bazı sobalar diğerlerine göre bu konuda bir takım düzeneklere sahip. Bu konuda yapılabilecek fazla da bir şey yok aslında. Yalnız benim tavsiye edeceğim, öncelikle sobanın odanın ısıtma yükü hesaplanarak, ona uygun olarak alınması. Küçük bir hacim için büyük bir soba alınmamasıdır. Ortama uygun soba alınmasıdır. Bu şekilde bir soba seçiminde yakıt tüketimi de büyük oranda azalacaktır.

Kazım Kartal: Ben, kovalı sobaları tavsiye ediyorum. Kovalı sobalarda eğer tam doldurulduğu zaman, alevi de üstten yapıldığı zaman o yavaş yavaş aşağıya doğru ısınacağı için herhangi bir tehlike arzetmeyecektir. Ama aşağıdan ısınma yaptıkları zaman, bir yanda harlı yanmakta, hem çabuk kömür sarfiyatı. Yani çok çabuk bitecektir. Hem de daha tehlikeli olmaktadır.

Doğalgaz yaygınlaşacak

Türkiye'de bazı sektörler tüketicilerle geç buluşsa da çok hızlı büyüme göstermeleri ve yüksek kazançlar sağlamaları, bu sektörleri zirveye taşımıştır.
GSM (cep telefonu) sektörünü ele alırsak 1994 yılında 80 bin olan abone sayısı 2001 yılında 20 milyona yaklaşmış ve 7 yıllık süre içerisinde sektör 100 katın üzerinde bir büyüme göstermiştir. Türkiye'de GSM gibi büyüme potansiyeline sahip bir diğer sektör ise doğalgaz. Doğalgaz ile 1987 yılında tanışan Türkiye'de sınırlı kullanıma rağmen 13 yıllık süre içerisinde sektör 25 kat büyümüş. 2002 yılından itibaren gaz ile ilgili bütün taleplerin karşılanması ve 57 ilin daha doğalgaza kavuşacak olması sektöre yeni bir ivme kazandıracaktır.
Pazar büyüyor
Doğalgaz konusunda bugüne kadar belirleyici ve tek yetkili kurum olarak BOTAŞ ön plana çıkmıştır. BOTAŞ'ın yaptığı uluslararası gaz alım—satım anlaşmaları, 2002 yılından itibaren mevcut gaz sorununu çözeceği gibi, gelecek 20—30 yıllık ihtiyaca da cevap verebilecek. BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım "Türkiye'de önümüzdeki yıl başından itibaren gaz sorunu halledilmiş olacak. Ve halen gaz kullanılan 5 ilde isteyen herkese istediği miktarda gaz verilecek." açıklaması, bu illerde gaz sektörünü yeniden canlandıracaktır. Bunun yanında Yardım'ın "2003 yılına kadar 57 ile daha gaz verilecek." sözleri ise sektörün büyüme potansiyeline dikkat çekiyor. Yardım'a göre doğalgaz sektöründe gelecek 20 yıl içerisinde yapılacak yatırımların toplam tutarı ise 100 milyar dolar. Gazın kullanım alanlarının genişlemesi, pazarın ve yatırımların büyüklüğü girişimciler için yeni iş ve kazanç kapısı olabilir.
Ürün ve hizmetler
Doğalgaz sektörü kalorifer kazanı, brülör, kombi, doğalgaz sobası vb. ürün ve cihazlarla ön plana çıksa da ürün satışı ve satış sonrası servis, parça satışları, proje aşamasında mühendislik hizmetleri, inşaat ve taşımacılık gibi çok farklı ve değişik sektörler için yeni iş imkanları sunuyor. Dosider verilerine göre bugüne kadar doğalgaz kullanımı için 40 bin kalorifer kazanı, 20 bin doğalgaz brülörü, 450 bin kombi, 250 bin adet doğalgaz sobası satışının gerçekleşmiş olması pazarın büyüklüğünü gösteriyor. Sektöre yatırım için yerli ve yabancı sermayenin önünün açılmış olması ayrı bir önemi haiz. Gaz ticaretinin serbestleşmesi ve yeni kullanım alanlarının yaygınlaşması binlerce konut, işyeri ve sanayi kuruluşu için yeni iş imkanları anlamına da geliyor. Girişimcilerin doğalgaz sektörünü yakından izlemeleri, yatırım planlamalarını şimdiden yapmaları ve sektörde hizmet veren firmalarla diyaloğa geçmeleri fırsatlar doğurabilir.
Doğalgaz verilecek iller
Halen doğalgaz verilen iller: Ankara, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve İzmit. Yeni doğalgaz verilecek iller; 2002 yılı: Samsun, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kayseri, Kırşehir, Aksaray ve Konya. 2003 yılı: İzmir, Malatya, Gaziantep, Kahramanmaraş, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Iğdır, Tokat, Niğde, Nevşehir, Karaman, Osmaniye, İskenderun, Adana, Mersin, Isparta, Afyon, Burdur, Antalya, Denizli, Uşak, Muğla, Aydın, Karabük, Bartın, Amasya, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale, Ordu, Giresun, Balıkesir ve Manisa. 2004 yılı: Van, Elazığ, Adıyaman, Artvin, Ardahan ve Kars. 2005 yılı: Ağrı.,

Sektörde ön de gelen bazı kuruluşlar:


* Alarko Carrier / 0 262 648 60 00
* Baymak / 0 216 377 37 64
* Demirdöküm / 0 224 714 82 00
* ECA / 0 212 251 70 06
* Vaillant / 0 216 302 02 24
* Auer / 0 212 281 73 07
* Bosch / 0 212 216 80 50

 

Hacıoğlu, franchising veriyor

Döner ve lahmacunu fast food sistemi ile tüketiciye sunan sektörün lider kuruluşlardan Hacıoğlu, franchising veriyor.
Bugüne kadar 15 franchising veren Hacıoğlu'nun ürünlerini ise Hacıoğlu lahmacun, peymacun, döner, hacı bohçası, lezzet topu, kadayıf, sütlaç, dondurma oluşturuyor.

Franchising şartları:


* Hedef bölge: Türkiye geneli
* Ürünler: Fast food
* Yetkili firma: Hacıoğlu
* Kuruluşu: 1965
* Aranan işyeri özelliği: Ana arterler
* Verilen destekler: Eğitim, operasyon, satın alma, lojistik ekipman, yer seçimi, finansman, reklam ve denetim.
* Franchising bedeli ve yatırım tutarı: 300—350 bin $ (isim hakkı dahil)
* Sürekli franchising ödemesi: Yüzde 5
* Reklam katkı payı: Yüzde 2
* Tel: 0 216 387 30 30
 

Kurum kültürü

Cumartesi günü Uluslararası Franchising Derneği (UFRAD) ve TOSYÖV tarafından düzenlenen "Yeni Türkiye'de girişimcilik" konulu toplantıyı izledim.
Kurum kültürüKonuşmacılardan işadamı Kemal Şahin, 5 bin markla işe başlamasına karşın 11 bin çalışanı ile bugün hazır giyim sanayiinde Avrupa'nın önde gelen kuruluşlarından birisi olan Şahinler Holding'in başarısının temelinde, oluşturdukları kurum kültürünün yattığını söyledi.

Diğer işletmeler için de faydalı olabilecek Şahinler Holding'in kurum kültürünü oluşturan öğeler ise:


* İnsana değer verme.
* Adalet ve fırsat eşitliği.
* Güleryüzlü iletişim.
* Dürüstlük ve güvenilirlik.
* Ekip çalışması.
* Çalışkan ve özverili olmak.
* Yeniliğe—değişime açık olmak.
* Verimlilik—tutumluluk.
* Müşteri odaklı olmak.
* Dakiklik—disiplin.
* Toplam kalite.
 

Devekuşu

Son yazımızda devekuşu yetiştiriciliği konusunu işlemiştik.
Okuyucuların yoğun ilgisi ile karşılaştık. Aksaray'dan arayan İsmail Öney adlı devekuşu yetiştiricisi, devekuşu ile ilgili daha fazla bilgi edinilmesi ve kuşun genetik olarak incelenebilmesi amacıyla iki devekuşu yavrusunu ilgi duyan üniversiteye bağışlayabileceğini belirtti. İrtibat için telefon:
0 382 212 54 43
 

Haftanın fuar takvimi

 

Sektör / Tarih / Yer


Otomotiv/Akaryakıt / 31 Mayıs—3 Haziran / TÜYAP—Beylikdüzü
Burs projeleri / 1—3 Haziran / TÜYAP—Tepebaşı
Isıtma / 4—6 / Haziran / New Orleans/ABD

 

 

1.5 Bacalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark nedir? Hangisini tercih etmeliyim?

Bacalı kombilerde fan yoktur. Atık gaz, sıcaklığından dolayı genleşerek yükselir, tabii bir çekim ve baca vasıtasıyla dış ortama atılır. Bu nedenle bacalı kombi cihazları standartlara uygun yapılmış bir bina bacasına bağlanmalıdır.
Hermetik kombi ise fanlıdır. Atık gaz fan ile iç borudan dış ortama cebri olarak atılırken, dış borudan da yanma havasını yanma odasına çeker. Bu nedenle, hermetik kombi cihazlarının bina bacasına ihtiyacı yoktur, evin dış ortama açılabilen herhangi bir mekanına monte edilebilirler.
Binada standartlara uygun müstakil baca mevcut ise bacalı, baca standartlarına uygun olmayan bir baca var veya hiç baca yoksa hermetik kombi tercih edilmelidir

 

DOĞAL GAZA DÖNÜŞÜM VE DOĞAL GAZ CİHAZLARI

Doğal gaza dönüşümde en önemli konu ısıtma sisteminin dönüşümüdür. Burada en önemli karar seçilecek sistem ve kazan tipidir. Apartmanlarda eğer mevcut bir merkezi ısıtma sistemi varsa kuşkusuz en ekonomik çözüm merkezi ısıtma sıcak su kazanını dönüşümle veya değiştirerek doğal gazlı kazan haline getirmektir. Bu durumda istenirse, pişirme ve kullanma sıcak suyu üretimi amacı ile yeni bina içi gaz tesisatı yapılabilir. En ekonomik çözüm budur çünkü daire içi ısıtma tesisatına hiç dokunulmamaktadır. Doğal gaza geçerken mevcut merkezi ısıtma sistemini iptal ederek daire bazında münferit ısıtmaya geçilmesi halinde ısıtma tesisatının tadili gerekir. Bu hem daire içinde kırıp dökmeye neden olacaktır ve hem de toplam maliyet diğerinin dört katı mertebesinde rakamlara ulaşabilecektir. Doğal olarak maliyetler kullanılacak cihazlara çok bağlı olmakla birlikte, münferit ısıtmaya dönüşümün maliyetinin merkezi ısıtmaya göre çok fazla olacağı kesindir. İşletme maliyetlerinin münferit ısıtmada daha az olacağı da doğru bir tez değildir.

Eğer konfordan fedakarlık edilmiyor ve belirli odalar belirli zamanlarda devre dışı bırakılmıyorsa, kaliteli ve otomatik kontrollu bir merkezi sistemde tavsiye edilen düzeylerde ısıtma yapıldığında, münferit ısıtmaya göre daha fazla yakıt tüketilmesi söz konusu değildir. Unutulmamalıdır ki iç sıcaklıkların 1°C daha yükseltilmesi yıllık yakıt tüketiminde İstanbul ikliminde %10 mertebesinde daha fazla yakıt tüketimine neden olmaktadır. Bu nedenle doğal gaza dönüşen merkezi sistemlerde ideal olarak iç ortam sıcaklıklarının 20 °C değerinde sabit tutulması konfor ve yakıt ekonomisi açısından en iyi çözümdür.

Ortak yaşama uyum gösterememe ve paylaşım problemleri gibi sosyal problemler dışında rasyonel karar, apartmanlarda merkezi ısıtma sistemini muhafaza etmektir. Eğer yeni yapılan bir Apartman söz konusu ise, buralarda ısıtma sistemini baştan münferit ısıtmaya veya merkezi ısıtmaya göre projelendirmek mümkündür. Bu durumda her iki sistem kuruluş maliyetleri arasındaki fark yukarıdaki kadar fazla olmayacaktır. Ancak yine de ekonomi, işletme kolaylığı, konfor, tehlike riski ve yangın riski gibi faktörler açısından merkezi sistem avantajlara sahiptir. Kombi cihazlarının tek tek dairelere sokulması tehlike ve yangın riskini artıracaktır.

Özellikle yüksek bloklar söz konusu olduğunda en akılcı çözüm, ısıtmanın ve kullanma sıcak suyunun merkezi olarak kazan dairesinde temin edilmesi, yemek pişirme için de elektrikli ocak ve fırın kullanılmasıdır. Böylece gazı tamamen daire içlerinden çıkarmak ve riskleri minimuma indirmek mümkün olacaktır. Apartmanlarda doğal gaza geçerken mevcut kömür veya fuel oil yakan kazanların dönüşümü bu kazanların 12 yıllık yeni kazan olmalarının dışında düşünülmemelidir. Yeni doğal gaz kazanları pek çok modern özelliklere sahiptir. Yüksek verimli, güvenli, tam otomatik kontrollu, uzun ömürlü, sessiz, özel kazanlardır. Bu kazanların kullanılması halinde, eski kazanların dönüştürülmesi ile elde edilecek yatırım maliyeti avantajı kısa zamanda amorti edilecek ve kara geçilecektir. Avrupa ülkelerinde değil eski kazanların dönüşümü, klasik tip yeni doğal gaz kazanlarının bile kullanımı yasaktır. Artık günümüzde modern teknoloji ürünü yüksek verimli, düşük sıcaklık kazanlarının ve yoğuşmalı tip kazanların kullanımına izin verilmektedir.

Apartmanlarda kullanılacak merkezi doğal gaz kazanları öncelikle atmosferik brülörlü kazanlar olmalıdır. Bu kazanlar B


Supervisor marlo
29 Haziran 2006

inşallah istediğin bilgilerdir.


29 Ekim 2008

Arkadaşlar sizce en iyi soba markası hangisi.Herkes FUjiyama diyor ama Ben fellini kullanıyorum memnunumm da ancak felliniyi temin etmekte sorun oluyor..biraz bilgi verirmisniz?


29 Ekim 2008

Açıkçası bende çok merak ediyorum. yapacağım bir iş için müşteriye seçenek sunmak istiyorum. bu konuda bilgi almam mümkün mü?


12 Ekim 2009

 10KW lık bir soba ile kaç metre kare alanı ısıtabilirim  bunun hesabı nasıl yapılıyor yardımcı olursanız sevinirim


12 Ekim 2009

alacğım soba 10 KW lık hermetik doğalgaz sobası ..ayrıca kafama takılan bir şey var hermetik sobalarda baca fanlı mı oluyor
12 Ekim 2009

HATIRLADDIĞIM KADARIYLA BACA FANLI DEĞİLDİ.  ÇOK KISAA VE BÜYÜK ÇAPTA BİR BACASI VAR.. BACA UZATMASI TAKMA OLAYI YOK .


13 Ekim 2009

 

 teşekkür ederim .oda büyüklüğüne göre sobanın kapasitesini nasıl

seçmek gerekiyor.Soba alırken oda küçükte olsa sabit bir kw mi

alıyoruz ??? yardımcı olursanız çok sevinirim..
14 Ekim 2009

iki tür de üretiliyor. 9 kw ve 11 kw   olarak. başka   kapasitede üretilmiyor.


14 Ekim 2009

açıkçası anlamadım ..mesela 6 m2 lik bir dükkanı ısıtıcaz 

 hermetik 10000 10kw

 heremtik 8000 8kw

heremtik 6000 6kw

doğalgaz sobalrından hangisini seçersiz.

sebebi ne ???

Yani sormak istediğim şu ki kombi alırken evin m2 si radyatör uzunluğu dikkate alınıyor  sobayı nasıl seçmeliyim..rasgele bir soba almam saçma olcak

 
14 Ekim 2009

ISI ihtiyacın 6*3*45= 810 KCAL/H =  0.94 kw     en düşük kapasitedeki  soba 6 kw olduğu için 6 kw soba alacaksın 


16 Ekim 2009

teşekkür ederim


30 Ekim 2009

Maximum baca boyu nedir? Demirdöküm doğalgaz sobası alamyı düşünüyorum. Duvar kalınlığı 40 cm.


30 Ekim 2009

 duvarı  kurtarır.


30 Ekim 2009

Demirdöküm montaj talımatında duvarla soba arası 15 cm. boşluk kalmalı diyor. Baca boyunu bilsem kurtarıp kurtarmayacağını tahmin ederbilirim. Yetkili servisi aradım. daha cevap gelmedi. araştırıp cevap verecekler.


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.