hastek
hastek
02 Ocak 2010

ilave pompa ve denge tankı uygulaması

dubleks veya tribleks gibi çok katlı yapılarda kombi kapasitesi düşük olduğu durumlarda ilave sirkülasyon pompası sistemde direkt kombi dönüş hattına bağlanırsa randıman verirmi, illaki denge tankı  gerekiyorsa tankın hacmi, giriş çıkışları, bağlantı şekli ile ilgili bilgi verirmisiniz, şimdiden tşkler...


zfryldz
zfryldz
02 Ocak 2010

Eğer kombinin ISI kapasitesi küçük ise yapacak pek bir şeyin yok. kombiyi değiştirmelisin. yoksa müşterinin ısınamama ve kabarık faturalar ödemesine sebep olursun.

eğer pompa yetersiz ise denge kabı koyup sonra sisteme yetecek bir pompa koyman gerekecek. denge kabı boyutlarınıda üstteki link ten ulaşabilirsin.

 
lecealex
Uzman lecealex
06 Ocak 2010

kombinin ısı kapasitesi düşükse sorunu ek pompa çözmez kapasiteyi yükseltmelisin. ayrıca kat sayısı fazla ise veya tesisat büyükse kombinin sirkülasyon pompası yetersiz kalırsa ek sirkülasyon pompası kullanman gerekir

kombilerin pompası ile tesisattaki sirkülasyon pompaları arasında debifarkı olacaktır bunun için ilk çalışmada sisteminin susuz kalmamasıiçin denge kabı kullanılır ayrıca denge kabı bir nevi karısım kabıdırörnek olarak kombiden 50 derece ile gelesu tesisattaki soguk su ilekarısır ve biraz daha sıcaklıgı düserek tesisata basılır bunun yanındadenge kabinin içi delikli sac olmalıdır bu sayede suyun çarpması ilesuyun icindeki camurlar eleklere yapısıp alt tarafta toplanacak veburaya koydugun bir blöfle bu tortuları tahliye edersin son olarak yinebu eleke su carptıgında icerisinde yogusmus olan havada ayrısacak buhavayıda denge kabının üzerine monte ettigin bir otomatik pürjörletahliye edersin

 ayrıca büyük sistemlerde bir adet geneşme tankıda eklemen iyi olur 


oguzturgut
oguzturgut
26 Aralık 2020

Merhaba 3 katlı dublex daire için ek ilave denge tankı ve pompa ilave etmek yerine dönüşe kombine bulunan pompaya eşdeğer pompa koymakmantıklı mı_?
Tek handikap kombinin pompası anakart ile kademelimi çalışıyor. Böyle olması durumunda malum iki pompa debisi birbirini tutmayacak ve kombiyi arızaya düşürecektir. Fikirlerinize ihtiyacım var.Moderatörün Notu:
Konu ilgili başlık altına taşındı.canguntan
Danışman canguntan
26 Aralık 2020

En sağlıklı yönetm denge kabı ve sekonder pompa olacaktır. Aynı özelliklere sahip pompa koymanın size pek bir getirisi olmayacaktır. Bunun yerine denge kabından sonra mevcut kalorifer sistemine uygun debide ve basma yüksekliğine sahip bir pompa seçmeniz yerinde olur. Bu pompayı da tavsiyem, denge kabına bir termostat yerleştirip mesela denge kabı 30 dereceye geldiğinde çelışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.


r.demiravl
r.demiravl
10 ay önce

Merhaba
benim evimde denge tankından önce pompa konulmuş. Bu sorun oluştururmu.

gördümlerim hep denge tankının çıkışında
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.