efeyagiz
efeyagiz
26 Ocak 2011

mühendis arkadaşlar yardımmm

herkese slm.

arkadaşlar benim kaba inşaat halinde 150 m2 brüt çatı katım var.buraya kalorifer tesisatı olarak cross-lınk sistemi döşetmeyi düşünüyorum. (farklı tesisat tavsiyeniz var mı?) bu sistemde kullanılan pex-b boruların oksijen bariyerli olması şart mı? avantajı nedir?

bu sistemlerde petek kombiden nekadar uzakta olmalı daha doğrusu yüksek verim almak için peteğin kombiye yakın olması bir avantajmıdır yoksa farketmez mi?

evin içinden çekilen gaz boruları çatı arasına monte edilebilir mi?ters (çatı üstüne).

bu sistemde peteklere giren sıcak soğuk boruların yönü nasıl olmalı ikiside alttan mı. sol üstten giriş sağ alttan çıkışmı. sol üst giriş sol alt çıkış mı? hangisi verimli çalışır

işin başındayken kafamdaki bu soruları silmek istiyoru. lütfen yardımcı olurmusunuz. kaba inşaat halindeyken neler yapmalıyım yardımm lütfen arkadaşlar.


cagatay_ufc
cagatay_ufc
26 Ocak 2011

petek uzunluğun 1.5 m den büyükse ters bağlantı yaparsın yanii sol üstten giriş sağ alttan çıkış yada tam tersi..döşeme altı kılıflı boru uygulaması yapıyosun bunun içinde boru uzunluğununun 16m yi geçmemesine dikkat et


ali orhun
ali orhun
27 Ocak 2011

evin içinden çekilen gaz boruları çatı arasına monte edilebilir mi?HAYIR...

Değerli kardeşim,

Bir S.M.M'Lİ mekanik tesisat ve doğal gaz tesisat belgeli Mühendislik Bürosuna baş vurunuz...

Hayırlı Olsun.....
efeyagiz
efeyagiz
27 Ocak 2011

teşekkürler arkadaşlar

peki bu oksijen bariyerli boru hakkında ne dersiniz
kedice
kedice
28 Ocak 2011

boru içerinde devirdaim olan sıvının içinde mikroorganizmalar yaşar. bu elemanlar oksijeni sever ve sayar :) nekadar çok oksijeni keserseniz okadar saflaşır. saflaştıkça içinde tabaka oluşumu azalır. oksijen meselesi budur. yoksa suda zaten yeteri miktarda oksijen vardır.

işte bu yüzden oksijen bariyerli boru kullanımı faydalıdır.


abcd
abcd
28 Ocak 2011

oksijen bariyerli boru kullanmanın amacı radyatörlerin ve kombinin ömrünü uzatmaktır.oksijen molekulleri plastik malzemelerden geçiş yapar tesisat suyuna karışan oksijen zamanla korozyon yaparak radyatör,kombi,kazan vs elemanların ömrünü kısaltır .bunu önlemek için oksijen bariyerli boru kullanılır.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.