canguntan
Uzman canguntan

Kayıt Tarihi : 10 Ekim 2005
Son Ziyaret : 6 gün önce
KAYSERİ

takip et mesaj

Yazmış Olduğu Cevaplar


Konu: Buderus Gb062 mi, gb122i mi acaba?

canguntan
Uzman canguntan
6 gün önce

GB 122 ve GB 062 arasında modülasyon oranı farkı vardır. Cihaz ile ilgili detaylı bilgi için Buderus'u web sayfasını incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıca bu cihaz ile Ecotec Pure 286/7-2 i karşılaştırmayınız. Ecotec Pro 286/5-3 olabilir mesela.
HEr iki cihazında servisi bol. Tercih size kalmış.


Konu: Merkezi sistem onarımı mı? Kombi mi?

canguntan
Uzman canguntan
6 gün önce

Merkezi sistem binalarda, bina bir bütün olarak ısınır. Ama kombiye geçiş yaparsanız kat aralarında yalıtım olmadığından alt komşunuz tek odayı ısıtırsa siz çok daha zor ısınırsınız. Benzer şekilde bina sahanlığı da çok soğuk olacaktır. Tavsiye olarak mümkünse yüksek verimli yoğuşmalı kaskad ya da yer tipi kazan ve pompaları da pay ölçer sistemine uyumluluğu açısından frekans kontrollü pompalar almalısınız.


Konu: 2018 YILI HANGİ MARKA KOMBİ TAVSİYE EDERSİNİZ ? ( KONVANSİYONEL VE YOĞUŞMALI)

canguntan
Uzman canguntan
6 gün önce

Eğer bu şekilde çakışma olacak olsaydı Vaillant bu cihazı piyasaya sürmezdi. İşin doğrusu Bosch/Buderus'un da Çin'de fabrikası var ama bu malzemenin kötü olduğu anlamına gelmez. Her iki cihaz da güzel cihazlar. 
Tabi arkadaşın söylemeyi unuttuğu birşey var ki o da Buderus'un oda termotatıda radyo frkensı ile uzaktan kumanda oluyor.Wi-fi olayı tamamen ayrı bir konu. Kumanda cihaza Wi-Fi ile bağlanmıyor. Kumanda kablo ile ya da radyo frekansı ile kombiye bağlanıyor. Kumanda da evde mevcut Wi-Fi varsa pna bağlanıyor ve siz cebinize yükleyeceğiniz bir programla eve gelmeden cihazı kullanabiliyorsunuz.
Kumandalarda "Çakışma" pek olmaz ama ister istemez diğer çevresel etkenlerden etkilebilir. Mesela cihaz - kumanda arasında 3 duvardan fazlası için kulanım uygun değildir. Eğer ihtiyacınız yoksa uzaktan kumanda almamanızı tavsiye ederim. Yerine mesela Buderus alacaksanız TC 1000 alabilirsiniz. 2X0,75 kablo ile kumandayı bir yere koyarsınız. WFi ile cepten kullanabilirsiniz. Hem de programlıdır. 
Radyatör konusunda ECA'ya direk odaklanmayın Piyasadaki en iyi radyatör Demirdöküm Plus'tır. Demirdöküm Plus'ın boya teknolojisine sahip tek radyatör Daikin Daylux radyatörleridir. Radyatör vanalarınızı en azından ECA RV3 seçebilrisiniz. RV2 daha iyidir ama biraz daha pahalıdır. 


Konu: ZetaCAD Kritik Hat Sorunu

canguntan
Uzman canguntan
bir hafta önce

Yalnız bu müstakil ev tesisatlarında sıkıntı çıkartıyor.


Konu: Zetacad 'te Ters Redüksiyon Hatası Alıyorum

canguntan
Uzman canguntan
bir hafta önce

Bu hatanın üzerine iki defa tıklayın ve o sizi götürsün. Malum doğalgaz hatlarında çap düşerek gider. Eğer tersini yaptıysanız bu hatayı verir.


Konu: Tüketim Vanası Ticari Kullanım Olarak Seçilmeli?

canguntan
Uzman canguntan
bir hafta önce

      Bu bahsettiğiniz cihazlar endüstriyel mutfak cihazlardır.Ticari amaçlı kullanıldıklarından yapılacak abonelik "üretim amaçlı" olmalıdır. Bu bir Cafe ya da restoran olabilir. Abonelik bağlantı bedelini "üretim amaçlı" yatırdıktan sonra çizeceğiniz projenizi eğer zetacad ile çizecekseniz proje bilgilerinde "iç tesisat" seçeceksiniz ve tesisatı servis kutusundan itibaren göstereceksiniz. Kapasiteniz de bu cihazların tümünün aritmetik toplamı olacak.Yani bir eş zaman faktörü kullanamazsınız yada "1" alacaksınız da diyebiliriz.Ayrıca tesisatınız mecburen kaynaklı olcak. 1" çapın altındaki boruların kaynatılabilmesi için 1" altı boruların kaynağı için belgenizin olması gerekiyor.Yoksa en düşük 1"'e kadar tesisat yapabilirsiniz. Bu nedenle tüketim vanası "ticari" seçmek zorundasınız. Eğer abonelik "üretim amaçlı" değilse gaz dağıtım firmanıza başvurup düzelttirmeniz gerekiyor.


Konu: 115 m2 evimize hangi kombiyi almalıyız?

canguntan
Uzman canguntan
2 hafta önce

Eğer şikayet sitelerini incelediyseniz hemen hemen her cihazın şikayeti bolca var.Burda önemli olan size yakın mevkide cihazın iyi bir servisinin olması.Çok kaliteli bir cihazın mesela sizin bölgenizdeki servisi çok başarılı olmayabilir.Baymak cihazların arızasını açıkçası çok duymadım ama yine de tercih sizin.Verdiğiniz 3 ürünün içinde Duotec'i ayrı kefeye koymak lazım. Hatta şunu da ekleyeyim Baymak'ta birden fazla ortak firma olduğundan farklı ürünler var. Duotec yerine mesela Novadens ya da Novadens Extra alabilirsiniz. Bu cihazdan çok satıldı şikayet az. Novadens extranın mesela ön panelini sökerek oda termostatı olarak kullanmanız da mümkün.


Konu: Boylere Kombiden Sıcaksu Takviyesi

canguntan
Uzman canguntan
2 hafta önce

Burada güneş enerjisi kullanma şansı var mıdır?Varsa kombi yerine güneş enerjisi kullanabilirsiniz.


Konu: 120m2 Evim İçin Fiyat/Performans Kombi alacağım yardım

canguntan
Uzman canguntan
2 hafta önce

Buraya bi marka yazmak yerine sadece servisine güveneceğiniz ve size yıllarca pek arıza yapmadan hizmet verecek cihaz seçmenizi tavsiye ederim. Ve tabi hatırlatırım teknoloji ucuz değildir.


Konu: 16'lı Kaskat Sistemi ve Endüstriyel Tesisat

canguntan
Uzman canguntan
4 hafta önce

Burada minik bir hatırlatma yapmak istiyorum.Eğer projelendireceğiniz yer gaz dağıtım firmanızın yetki alanı dışında ise o zaman EPDK yetkisi talep edilecektir. Yetkiniz varsa, proje kısmında bir müşavir firma istenecektir.
Bıu arada bir dönem kaskadlar aynı bacaya 8 adetten fazla bağlanamıyordu.


Konu: 115 m2 evimize hangi kombiyi almalıyız?

canguntan
Uzman canguntan
4 hafta önce

Listedeki cihazlara bakarak benim tavsiyem Duotec Compact olacaktır. Lambert yine Baymak ürünüdür ama ekonomik seridir.Airfel artık Daikin firmasına aittir.Bu nedenle alacaksanız Daylux Premix ya da Daikin yoğuşmalı cihaz tercih etmeniz daha yerinde olcaktır. 
Bu listedeki en üst kademe cihaz Baymak Duotec'tir. (Baymak şu anda bir Hollanda firmasına aittir.)


Konu: Zetacad'te Radyant Cihazı Nasıl Eklerim

canguntan
Uzman canguntan
4 hafta önce

Zetacad'de direk radyant ısıtıcı yok ama yerine "endüstriyel cihaz-bacal" ekleyebilirsiniz. Cihazın radyant ısıtıcı olduğunu belirtir ve özelliklerini yazarsanız sorun çıkmayacaktır.


Konu: 2018 YILI HANGİ MARKA KOMBİ TAVSİYE EDERSİNİZ ? ( KONVANSİYONEL VE YOĞUŞMALI)

canguntan
Uzman canguntan
4 hafta önce

Arkadaşlar ne yazık ki piyasa da %100 yerli cihazımız yok. En yerli ECA, o da vakıf olduğu için. Ki pompa Wilo yada Grundfos, eşanjör farklı yerden, gaz grubu sit, Honeywell v.b. 
Ülkemizde sadece montaj işi var. İthal cihazların üretimi artık ülkemizde yapılmaya başladı. Bu nedenle çok eskiden çok pahalı cihazlar daha ucuz görünüyor.


Konu: 2018 YILI HANGİ MARKA KOMBİ TAVSİYE EDERSİNİZ ? ( KONVANSİYONEL VE YOĞUŞMALI)

canguntan
Uzman canguntan
4 hafta önce

Demirdöküm nitromix fena bir cihaz değil ama eğer kıyaslayacaksanız bence Bosch ve Baymak ile kıyaslamayın derim. ECA ile kıyaslamanızı tavsiye ederim.
Bosch, Buderus teknolojisi kullanmakta. Baymak şu anda diğer bir dünya devi olan BDR Thermea'ya geçti ki kalitesi çok daha iyi. 
Önemli olan bulunduğunuz bölgedeki servislerin nasıl olduğu. Cihaz çok kaliteli olabilir ama bölgenizde size servis hizmeti verecek servis iyi değilse boşuna para vermiş olursunuz. Ne yazık ki bir bölgede çok iyi servisi olan bir cihazın başka bir bölgedeki servisi o kadar kötü ki cihazı aldığınıza pişman olabilirsiniz. 
Cihazınızı ne seçerseniz seçin ama tesisatınızın da çok iyi yapılması gerekir. Radyatörleriniz DD Plus olabilir ama işi yapan  firma tesisatı iyi yapmazsa verim alamazsınız. Bu nedenle piyasada konusunda uzman olan bir firma bulmanızı tavsiye ederim.Ve emin olun ki eğer firma size ucuz fiyat veriyorsa bir yerlerde sorun var demektir. Karar sizin.
Bizim sektörümüz de cihazların fiyatı düştükçe teknolojisi de o kadar düşüyor. Vaillant, Viessmann ve Buderus kendi teknolojilerini üreten firmalar mesela. Demirdöküm, Vaillant istediği sürece ve marka bilinirliğinden dolayı devam edecektir.


Konu: Kombi tavsiyelerinizi bekliyorum

canguntan
Uzman canguntan
geçen ay

Daikin 5 yıl bakım yapılmasa bile garanti veriyor.Viessmann 050w Manisa'da üretiliyor.Fena bir cihaz değil.Biri Japon diğeri Alman. Seçim sizin. En sağlıklısı servis durumlarını incelemeniz. Internette bir çok şikayet web sitesi var.Onları incelemenizi tavsiye edeceğim.