canguntan
Danışman canguntan

Kayıt Tarihi : 10 Ekim 2005
Son Ziyaret : 5 gün önce
KAYSERİ

takip et mesaj

Yazmış Olduğu Cevaplar


Konu: Dogalgaz için süzme sayaç

canguntan
Danışman canguntan
bir hafta önce

Doğalgaz teknik malzemesi satan her yerden temin edebilirsiniz. Mesela Perpa'ya bakabilirsiniz.Karaköy'de de olabilir.


Konu: tek tapu daire çift dogalgaz aboneliği

canguntan
Danışman canguntan
bir hafta önce

İlginç, bunu Gaz dağıtım şirketinize danışmalısınız.Tek kapı numarası ve tek tapuya tek abonelik olur ama bir deneyin. Tapuda tek daire numarası yer alır. Bu nedenle evi bölseniz de tek abonelik olur. Eğer başka bir formül bulmuşlarsa paylaşmanızı rica ediyorum.


Konu: GAZ AÇIMI YAPAN KİŞİ

canguntan
Danışman canguntan
3 hafta önce

İşin acı tarafı mühendisin yaptığı işin gaz dağıtım firmasının mühendisi değil ama uygun personelin tarafından denetlenmesi ki pek çok sorun çıkıyor tabi. Ben eğitmenlik te yaptım ama mesela öğrencim beni denetliyor garip.


Konu: Dönüşüm nasıl yapılacak?

canguntan
Danışman canguntan
3 hafta önce

Aslında sorununuz şu: Dublex evlerin merdiveni genelde daire içinden çıkar. Daha önce de yazmıştım. HEr iki katın kapısında da ayrı daire numaraları varsa zaten iki tarafada abone olup proje çizdirmek zorundasınız.
Aslında konu ile ilgili gaz dağıtım firmasından keşif istenebilir. 


Konu: Doğalgaz Çizim İşi Yapmak

canguntan
Danışman canguntan
4 hafta önce

Doğalgaz tarafında da yetkili bir firma için belki sadece çizim konusunda hizmet verebilirsiniz ama imzalayabilmek için gaz dağıtım firmasından yetki almanız gerekir. Normalde projeyi çizen uygulamayı da yapar. Konu ile ilgili EPDK'nın yönetmeliklerini ve TS7363'ü inceleyiniz.
Mekanik Tesisat için Semi Bey'in dediği gibi yapmanız gerekir. Yenilikleri iyi takip etmeniz en uygun sistemleri seçip, doğru çizimleri yapmanız gerekir. Sizde bazıları gibi kopyala yapıştır çalışırsanız bir yere ulaşamazsınız ama üzerine düşerseniz ülkemizin ve başka ülkelerin ünlü binalarının proje çizimlerini yapabilirsiniz.
Mimarlarla görüşmeyi kendiniz yapın. Kendinizi tanıtın ama mimarların içinde sönük kalmayın.
Hayırlı olsun. 
MMO'nun eğitimlerini, TTMD'nin eğitimlerini takip edin ve fuarları kaçırmayın.


Konu: GAZ AÇIMI YAPAN KİŞİ

canguntan
Danışman canguntan
geçen ay

Kanunen firmanın mühendisi gelmesi gerekiyor. Tabi her yerde farklı uygulama olabiliyor. Yetkili usta da kabul ediliyor.


Konu: ISINMA SORUNU

canguntan
Danışman canguntan
geçen ay

MErhaba, normal şartlarda sizin binanız 33 m. , 33 m.'lik bir bina için ortalama 4,4 bar işletme basıncı kullanırız. Siz bina ile kazan dairesi arasına eşanjör koyunca iki tarafa giden su ayrılmış. Bir taraf sadece kazana diğer taraf binaya basıyor. Kazanlara basanların basıncının çok yüksek olmasına gerek yok. Diğer tarafın ise basıncını dediğiniz gibi 4,4 - 4,5 bar gibi ayarlamalısınız. 
Normalde sorun olmaması lazım ama genleşme tankı ayarı, pompalarınızın tesisata uygunluğunu gözden geçirilmesini tavsiye ederim. 


Konu: tek tapu daire çift dogalgaz aboneliği

canguntan
Danışman canguntan
geçen ay

Tapunuzda tek daire olduğundan ne yazık ki çift abonelik mümkün olmaz.Tabi yinede İgdaş'a danışınız ama büyük ihtimalle aynı cevabı alacaksınız.
Yapabileceğiniz en uygun şey İgdaş'ın izni dahilinde projede de göstererek diğer daireye gidecek doğalgaz hattına süzme sayaç takmak olacaktır.


Konu: Dönüşüm nasıl yapılacak?

canguntan
Danışman canguntan
geçen ay

MErhaba, konu şu şekilde. Eviniz müstakilde olsa eğer binalardaki gibi bir sahanlık ve iki ayrı giriş kapısı varsa iki ayrı daire gibi ele alınır. Yani eğer zemin kattaki dairenin dublex kata çıkış merdiveni daire giriş kapısının dışındaysa o zaman merdiven sahanlıktaymış gibi görünür. 
Dublex evlerde, iki kat arası merdiven evein antresinden mesela direk çıkıyosa o zaman tek bağımsız birim olur ve ona göre projelendirilir. Her iki mutfağa da mimari uygunsa doğalgaz yapılabilir.
Sizde sanıyorum bir merdiven ile yukarı çıkıyorsunuz ama iki ayrı giriş kapısı var dairelere. Sanki 2 daire varmış izlenimi veriyor. 
Eğer tapunuzda tek daire görünüyorsa bence tapunuz ile Doğalgaz Gaz Dağıtım firmanıza başvurun ve surumu izah edin. Eğer 2 daire görünüyorsa iki ayrı saat ister. Tek görünürse o zaman üst kata alt kattan hat götürebilirsiniz.
Bunu bence gaz dağıtım firmanız ile görüşmelisiz.


Konu: Abonelik ve tadilat projesi

canguntan
Danışman canguntan
geçen ay

İstanbul'da iyiymiş. Geçen sene 3 daire bulunan ama 2'si tapuda bulunan 3 kardeşe ait bir binada 3. daire için projede süzme sayaç göstererek proje çizdim.


Konu: DÜZELTME PROJELERİ

canguntan
Danışman canguntan
geçen ay

Gaz dağıtım firmamız el değiştirdi ve en son SOCAR'a geçti. Proje normal diye baskı yapılıyor ama tabi saha o şekilde olamıyor. Gaz açımında tesisatın fotoğrafını çektiklerinden hiç tolerans gösterilemiyor.


Konu: Abonelik ve tadilat projesi

canguntan
Danışman canguntan
geçen ay

Bizde ayrı ayrı kapıda olsa eğer tapuda 1 bağımsız birim diyorsa sadece bir branşman bırakılabiliyor. Sadece bir daireden öbürüne süzme sayaç ile ayırmaya izin veriyorlar. 
İki ayrı kapı numarası olması gerekiyor. Yinede gaz dağıtım firmanıza sorun.


Konu: Abonelik ve tadilat projesi

canguntan
Danışman canguntan
geçen ay

Bunu yapmak için önce numaratajdan 2  ayrı kapı numarası almaları lazım.Ayrıca tapuda iki kişi için ayrı ayrı olmalı. Bu konuda tapudan bir bilgi almanızı tavsiye ederim. Yoksa eğer gaz dağıtım firmanız izin verirse tek abonelik için bir sayaç ve diğer taraf için bir süzme sayaç kullanabilirsiniz.
Tapuda bağımsız birim tek olacağı için yapamazsınız. İki kardeş ayrılırken tapuya bildirdilerse sorun yok.


Konu: Yetki Belgeleri Neler?

canguntan
Danışman canguntan
geçen ay

MMO'nun belgesi her sene vize ister ama iptal olmaz.Sadece 5 sene vize yaptırmazsanız tekrar sınava girmeniz gerekir. Gazmer ise belli bir süre için gerekli. Ben MMO'da bir süre eğitim verdim. Açıkçası işi yapacaksanız MMO'nun verdiği eğitim çok daha iyi. İşi mantığını öğretiyor. Sınavı zor ama işi yapacak olan o sınavıda verebilmeli diye düşünüyorum.
Yetki için sizden

1- MYK'Lı Kaynakçı Belgesi, (PE için ayrı Ark kaynağı için ayrı)
2- MYK'lı ya da çıarıklık okulundan alınmış Doğalgaz Tesisatçı belgesi,
3- Doğalgaz İç Tesisat ve Endüstriyel Tesisat Yetkili bir mühendise ve belgelerine ihtiyacınız var.

Gaz dağıtım firması usta ve mühendisten taahütnameler ister.
Diğer isteyecekleri bazı evraklar v.b. olacak.


Konu: Warmhaus Enerwa plus 28 KW kombi

canguntan
Danışman canguntan
geçen ay

Warmhaus Türk Malı bir cihazdır. Uygun fiyatlı bir cihaz. Kötü demek mümkün değil ama bir Vaillant, Viessmann, Buderus'un yerini hiç bir şekilde tutamaz. Kapasite fazlası ile yeterli. Eğer tesisat boru çaplarını da doğru yaparlarsa 24 kw kombi bile ısıtabilir. 
Ben meslektaşlarım gibi size iyi ya da kötü demeyeceğim ama tercih sizin. ÜStün özellik konusunda ilginizi çeken diğer cihazların kataloglarını incelemeden bir karar vermeyin.