canguntan
Uzman canguntan

Kayıt Tarihi : 10 Ekim 2005
Son Ziyaret : 4 gün önce
KAYSERİ

takip et mesaj

Yazmış Olduğu Cevaplar


Konu: Gazmer Sınav

canguntan
Uzman canguntan
4 gün önce

Gazmer sınavı ne güzelmiş.Hiç hesaplama yok.Sadece test.


Konu: KASKAT SİSTEM ISINMA PROBLEMİ

canguntan
Uzman canguntan
4 gün önce

Arkadaşlar yazdıklarınızı inceledim.
1- Merkezi sistemde eşanjör sadece sıcak kullanım suyu üretimi için kullanılmaz. Eğer bina statik yüksekliği kazan işletme basıncından yüksekse o zaman tesisatı ayırmak için kullanılır.
2- Bu tip eşajör seçimi yapmak için 90/70 sisteme 85/65 bir eşanjör seçilir ki bunu da alacağınız yere belirtmeniz gerekir ona göre bir eşanjör verirler.(Plaka sayısı bile buna göre belirlenir)
3- Semiyıldız arkadaşıma katılıyorum, elbette kazanlar ve eşanjör arasına bir pompa daha koymak gerekir ama kazan pompaları ve konunlacak pompa değeleri farklı olduğundan hidrolik dengesizlik olur.
Burada en iyi çözüm kazanlar ve eşanjör arasına bir denge kabı konulması. Denge kabı ve eşanjör arasına eşanjörün kaybına uygun bir pompa seçilmesi ve konulması ve sonra eşanjör koyup bundan sonra bina tesisatına bağlanması.
Bu tesisatta bu sıkıntının dışında seçilen eşanjörün uygun seçilip seçilmediği de var.Hepsini yaparsınız ama mevcut eşanjör uygun değilse problem çıkabilir.Eşanjör sonrasındaki pompa zaten malum.

Binanız Z+8 kat olduğuna göre 27 m., su çok mu kireçli ki eşanjör kullanıldı?Kazanlar 4 bar olsa yine eşanjörsüz çözülebilirdi. 3,5 bar su basılması yeterli gibi görünüyor.Eğer kazan üretici firması eşanjör takılmasını zorunlu tutmadıysa ve su sertliğiniz de aşırı değilse eşanjörü söküp sadece denge kabı takmanız ve mevcut pompayı gerekirse değiştirmeniz sıkıntınız kolaylıkla çözecektir.Eşanjör mecburen kullanıldıysa yukardaki çözümü kullanmak zorundasınız.Konu: Zetacad kiritik geçmesine rağmen hata vermiyor

canguntan
Uzman canguntan
bir hafta önce

Kolon+İç tesisat kayıp toplama 1,8 olabilir ama iç tesisat 0,8'i geçemez. Bazen projeyi çiziyoruz herşey tamam görünüyor ve proje red oluyor.Boru çapı hesaplarını açıp bakınca mesela bir hat "uygun değildir" diyor ama bu hata görünmüyor proje gidiyor.
Yaalnız ticari dükkanları çizerken Zetacad proje tipini "iç tesisat" olarak seçmeniz gerekiyor. O zaman kolonu dahil etmiyor.


Konu: KASKAT SİSTEM ISINMA PROBLEMİ

canguntan
Uzman canguntan
bir hafta önce

Manometre de okuduğum basınç neredeyse 4 bar. Belki biraz yükseltilebilir. Ama pompada devir konusunda gelirseniz. Siz performans grafiğini koymuşsunuz bende Alarko-Carrier sayfasından bakmıştım. Biz genelde debi ve basma yüksekliğine bakarız. Grafikten bakın 23,86 m3/h. için 4 . basma yüksekliği alırsanız görürsünüz ki pompanız he büyük hemde devri çok yüksek. Şu anda 23,86 m3/h. debi için 12 m. basma yüksekliğinde hatta belki daha fazla.
Burda şu da olur. Pompa çok güçlü olursa su eşanjörde tam ısınmadan basılır. İlk katlarda sıcaklık yukardan daha düşük olabilir.Isı üst katlara yığılır.
Tekrar belirtmek isterim ki eşanjör kullanımında tecrübeli arkadaşlar bilir mecburen denge kabı ve araya bir pompa konulur ki popmanın basma gücü eşanjörden dolayı oluşan kaybı yensin.Sonra eşanjör takılır ve sistem pompası kullanılır. Eşanjör doğru seçilmemişse sorun olur ki eşanjör seçimi firmanın kendisi tarafından hesap modüller ile yapılır ve taahütçü firmaya teklif olarak verilir.


Konu: Gazmer Sınav

canguntan
Uzman canguntan
bir hafta önce

Soruları benimle de paylaşırsanız sevinirim.c_guntan@engineer.com mailim.Teşekkür ederim.İç tesisat varsa onları da alabilirim.


Konu: Kolon proje çizim ücreti ne kadardır

canguntan
Uzman canguntan
bir hafta önce

Proje bedeli için normalde oturup hesap yapmalısınız.Birincisi kanunen sadee proje çizimi yasaktır. Yakalanan firma bu sene 710.000 TL ceza yer.
Çizecekseniz de en az MMO'nun belirttiği rakamlara çizmelisiniz. Maliye mutlaka denetleme yapacaktır. Bu durumda MMO tarifesine bakar. Ayrıca kanunen projeyi çizen ne yaparsa yapsın işi de yapmış sayılır.Bu durumda işin tamamına fatura kesmezseniz katmerli vergi cezası yersiniz. Biz bunları yaşadık.15 Temmuz dönemine denk geldiğinden matrah artırılarak atlatıldı ama bazı illerde bu cezalar ödendi.60.000-100.00 TL arasında rakamlar var.
Bunu geçtik projeyi çizdiniz ve imzaladınız.Eğer bir olay olur ve bu adliyeye intikal ederse ilk sizin kapınız çalınacaktır. Ve imzanız siz mezara girene kadar sorumluluk yükler size. Buna göre karar verin.
Ha sadece proje çizim işi yapıyorsanız yani sadece çiziyorsanız o tabiki ayrı ama yetkisiz firmalara proje çizenler için yukardaki durum geçerli.
Kayseri'de şu anda bir iç tesisat projesinin sayaç alma v.b. hariç maliyeti 240 TL civarında. Buna gidiş geliş v.b. koyarsanız 300 TL'yi bulur. Oda da sanırım 370 TL+KDV diyordu. Unutmayın projeye keseceğiniz fatura %18 KDV ve %22 Kurumlar vergisine tabidir.


Konu: KASKAT SİSTEM ISINMA PROBLEMİ

canguntan
Uzman canguntan
bir hafta önce

Merhaba, kazan+eşanjör olacak sistemlerde kazandan sonra bir denge kabı ve sonra eşanjör konulmalıdır. Denge kabı ve eşanjör arasına da uygun debide ve eşanjörün kaybını yenebilecek değerde bir pompa konulmalıdır. Eşanjör seçimi yapılırkende ne için kullanılacağı düzgün bir şekilde eşanjör imalatçı/satıcısına belirtilmelidir. Mesela 90/70 için 85/65 seçilebilir.
Bu şekilde sistem doğru çalışır.
Önce kazan+denge kabı+pompa+eşanjör+bina tesisatı.
Doğru sıralama budur. Hadi bunu geçtik eşanjör seçimi bile yanlış olabilir.
Sizin kazan kapasiteniz 5X111 kW=555 kW = 477.300 kcal/h.
Buna uygun pompa debisi de Q=23,86 m3/h. olacaktır.
Basma yüksekliğinizde bina statik yüksekliğine bağlıdır.Bu pompa bunu sağlar mı bakmak lazım.Statik yüksekliğinizde kazan dairesi zemin kattaysa yaklaşık 27 m. ki 30 m. gibi bir değer üzerinden bakmak lazım. 
Sizin pompanız Alarko Optima 8/12. Debi tamam ama basma yüksekliği çok fazla. Alarko'nun web sitesinde seçim abağı mevcut. Sizin binanız değerlerine baktığınızda 23,86 m3/h. ve 3,5-4 m. için Alarko Optima 5/9 bile yeterli görünüyor.
Ayrıca 600.000 kcal/h. eşanjörü 477.300 kcal/h. sistemle ısıtmaya kalkarsanız faturanız kabaracaktır.
Ayrıca kazanların kendi pompaları sadece kazanın kendi eşanjörünün basınç kaybını yenmek üzere seçilmiştir. Bu durumda takılan eşanjörü yenemeyebilir. Mutlaka bir denge kabı sonra eşanjöre uygun bir pompa ve sonra eşanjör olmalı.Sonra da binanız normal sirkülasyon pompaları olmalı. Alarko Optima 8/12 ile aynı kapasitede 14-15 katlı bir binayı sirküle edebilirsiniz. 
Resimde gördüğüm bir konuda şu ki kollektör çaplarınızın da boru çapından en az 2 çap büyük olması gerekir.Yani eşanjör çıkışındakilerden bahsetmiyorum, kalın olandan.(Çapı büyük) 
Bahsettiğim konularda bulunduğunuz yerde güvenilir bir meslektaşıma danışın ya da Makine Mühendisleri Odası varsa bir bilirkişi raporu isteyin ki tecrübeli bir meslektaşım aynı şeyi söyleyecektir. Ona göre tesisatınız da tadilat yapmanız gerekiyor. Bu sisteme filtre de taksanız v.b. de yapsanız sirkülasyon pompası yalnış, eşanjörden önce denge kabı yok ve tabi arada pompa ve de eşanjör neye göre seçilmiş?
Bunları bir inceletin eminim sıkıntınız çözülecektir.


Konu: Sayaç secimi

canguntan
Uzman canguntan
2 hafta önce

Bizde Verim %100'de olsa %90 alınıyor.


Konu: 130m2 ev için kombi petek tavsiyesi

canguntan
Uzman canguntan
2 hafta önce

Kayseri'de kışın -20 leri görebilirsiniz.Eviniz 130 m2'se ve yalıtım yoksa 7 m. panel radyatör yeterli olacaktır. Eğer tam kuzeye bakıyorsa cepheniz o odaların radyatörlerine %10-%20 ekleme yapabilirsiniz.
Cihaz alacaksanız 1-Buderus,2-Vaillant,3-Viessmann,4-Baymak,5- Alarko,6- ve diğerleri şeklinde bir sıralamaya eminim tüm mühendis arkadaşlarım katılacaktır.
Yeni marka olarak Hollanda'dan Remeha yada Warmhaus'te kullanılabilir. Ama yarı yoğuşmalı aslen reküparatörlü cihaz tercih etmeyin.
Eğer banyonuz dış cepheye bakıyorsa normal panel radyatör tavsiye ederim.Yoksa havlupan kullanabilirsiniz.2,5X2,5 m2 bir banyo için eğer daire arasında ise 5/11 bir havlupan kullanıyoruz ama unutmayın HP'nin asıl amacı ısıtmak değil havlu vb. kurutmak.
Buderus GB 062,022,122 ve 172'den birisini,
Vaillant EcoTEC Pure 24 kW,
Viessmann Vitodens 050 W ya da 100 W'den birisini,
Baymak Novadens 240 Fi gibi bir cihaz tercih edebilirsiniz.
İlk üçü pahalıdır hatta belki yedek parçasıda pahalıdır, fakat az arıza yapar uzun ömürlüdür. Siz değerlendirin.


Konu: Doğalgaz Dönüşüm Sözleşmeleri

canguntan
Uzman canguntan
2 hafta önce

Arkadaşlar bugün itibari ile sözleşmelerimiz Kayserigaz'ın duyarlı çalışması ile birlikte nihayet düzeldi ve bir noktaya ulaştık.Ayrıca EPDK sözleşmede sadece gaz tesisatının değil ama tüm işin toplam bedelinin yazılmasını yapılacak sigorta bedelinin kontrol edilebilmesi için istiyor.
Sayaçlarda son çıkan kanun ile iç tesisatın bir parçası haline geldi. Her ne kadar, doğalgaz dağıtım ve müşteri hizmetleri yönetmeliğine biraz terste olsa, sayaç montajları biz sertifikalı firmalara resmen kaldı ve tabi bedeli artık sadece müşteriden alabiliyoruz.


Konu: Gazmer Sınav

canguntan
Uzman canguntan
3 hafta önce

Tabloların hepsi Kitapta mevcut.Eş değer tüketimtablosu, debi-çap tablosu,lokal kayıp tablosu gibi 1-2 tablo var.Site de mevcut olmalı.


Konu: Brüt 100 m2 evde ısınma problemi

canguntan
Uzman canguntan
3 hafta önce

2,3,4,5 ve 6 no'lu maddelere bir mühendis olarak katılmıyorum. Kombilerin en kötüsünün pompası bile 100 m2 civarında bir evde 8 mtül radyatöre kadar basar hele mobilse daha bile iyi.
Fakat radyatör vanalarının dar olması, bağlantının alttan olması gibi faktörler verimi düşürür.
Ayrıca Kayseri'de de yoğuşmalı cihaz kullanılıyor.Yoğuşma verimi 55 derece de en yüksek değerine ulaşır ve su socaklığı yükseldikçe verimde düşüş olur, fakat asla yoğuşmasız bir kombi değerine düşmez.Böyle olsaydı düz cihazlar yurt dışında yıllar önce yasaklanmazdı.
Tabi tüketim cihazdan cihaza da fark eder. Mobil sistem radyatörlerde kolay kolay sirkülasyon sorunu olmaz ama kollektördeki vanaların iyi olmaması ki bazen açık gibi durur ama tam açılmaz, radyatör vanaları sorunlu olabilir. Hatta termostatik vanalar montaj edilirken dikkatsiz edilir. Normalde vana gövdesi takıldıktan sonra kafa "5" tam açık pozisyonda montaj edilmeli.
Tabi sizdeki pozisyonda vana muhtemelen akışı daha çabuk kesiyor ve ısınma tam sağlanamıyor olmalı.
Tesisatınızı göremediğimden tam fikir yürütemiyorum ama bence mesela kollektörünüz eğer plastikse metale çevirmelisiniz.Radyatör vanalarınızı da en Kötü mesela ECA RV2 olarak değiştirebilirsiniz. Termostatik vanaları iyi bir usta yardımı ile krm çubuk kullanarak üste aldırabilirsiniz. Her şeye rağmen radyatörün birinde ısınma yoksa mobil sistem borusunun içine minicik bir taş bile kaçmış olabilir ki ben bunu yaşadım.
Eğer mümkünse tesisatınızın resimlerini paylaşırsanız daha doğru bir fikir edinebilirim.
Yoğuşmalı cihazlar zorunlu olmadan önce normal 100 m2 bir evin günlük gaz tüketimi 16m3/h. olarak alınırdı Kayseri'de. Tabi bunun 20-24 e çıktığını da gördüm.
radyatörlerinizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız onu da hesap yapmadan basitçe, 55-60 sıcaklıklarda radyatörünüze el değmezken odanız hiçbir şekilde ısınmıyorsa o zaman radyatör küçük olabilir.
Buderus GB012 yarı yoğuşmalı bir cihazdır ve verimi en fazla %103'tür. Ayrıca 25 kW olduğundan kapasitesi 21.500 kcal/h.'tır ki bu cihazla sizden çok daha büyük bir evi bile ısıtmanız mümkün ama çok mucize düşük fatura beklemeyin.
 


Konu: Projeyi çizen ile gaz açmaya giden mühendisin aynı kişi olması gerekiyor mu?

canguntan
Uzman canguntan
3 hafta önce

EPDK yönetmeliğine göre projeyi çizen firma aynı zamanda işin tamamını da yüklenmek durumunda. Sertifika yönetmeliğini okursanız görebilirsiniz. Burda şu durum var. Eğer siz yetkili bir firmasınız ve bir işin projesini çizdiniz ve işi yaptınız ya da bıraktınız. Projeniz iptal olamıyor ama siz mesela yetki almadınız ya da kapattınız. Bu durumda yetkisi olan başka bir firma gaz dağıtım firması ile görüşerek gazı açabiliyor.
Yoksa EPDK sertifika yönetmeliğini incelerseniz ki değiştir artık projeyi ayrı çiz, işi başkası yapsın v.b. kalmadı.Zaten siz bunu yapsanız bile maliye denetleme yaparken size değil ama yönetmeliğe göre işlem yapıyor ve işi sizin yaptığınızı kabul ederek fatura istiyor. Tabi 2016 denetlemelerinde olduğu gibi 60-70 bin TL cezalar geliyor.
Aynı zamanda yine sertifika yönetmeliğinde projeyi çizen ve işi yapan firmanın mühendisi,gaz açım memuru, abone ve cihazın servisinin normalde gaz açımında aynı anda bulunmaları gerekiyor. Sertifika yönetmeliğini bir incelemenizi ve öğrenmenizi tavsiye ederim. Yoksa gaz dağıtım firması size ne derse yapmak zorunda kalırsınız. Haklarınızı bilirseniz sıkıntı yaşamazsınız.


Konu: Brüt 100 m2 evde ısınma problemi

canguntan
Uzman canguntan
3 hafta önce

Yazdıklarınızı okuduktan sonra şunu demek lazım.Elbette termostatik vanaların doğru çalışması için üstte ve yere yakın olması lazım ama yinede şunu unutmayın ki GB012 yarım yoğuşmalı ya da yoğuşma eşanjörlü bir cihaz.Yani normal bir cihaza bir tanede yoğuşma eşanjörü eklenince oluşan bir yoğuşmalı bir kombi. Tam yoğuşmalı diye tabir ettiğimiz cihazlardan daha düşük verimli.
Kıyasladığınız komşularınızın cihazlarını ve yakma şekillerinin de aynı olması lazım ki doğru bir kıyas olsun.
Madem termostatik vanalarınız var cihazınızı 40'den daha fazla bir ısıda da kullansanız, odalarınız istenilen sıcaklığa geldiğinde vanalar kendilerinden kısılacağınden cihaz da dinlenmeye geçecektir.
GB012'nin pompası oldukça iyi ve güçlüdür.Mobil sistemde olunca sorunsuz çalışmsası lazım.
Termostatik vanlarınızın ayarlarından ve odalarınızın cephe, alan v.b. farkları olduğundan radyatörlerinizin farklı ısınması gerekir. Düşük sıcaklıklarda radyatörün üstü ve altı arasında sıcaklık farkı daha bariz olacaktır. Bu mutlaka sirkülasyon yetersizliği anlamına gelmez.
Ama radyatörleriniz ateş gibi ısındığı halde odanız ısınmıyorsa sorun radyatördedir. Bizler radyatör seçimi yaparken odanın alanına, alt ve üst komşunun olup olmadığına ve odanını cephesine bakarak radyatör seçimini yaparız. Eğer radyatörler odayı ısıtacak kadar büyük seçilmemişse ateş gibi ısınsa da da ısınmaz. İki alternatifiniz olur ki biri yalıtım yaptırmak ikinciside radyatörü gerektiği ölçüde olan ile değiştirmek.


Konu: KASKAD Kazanlara gelen gaz basıncı.

canguntan
Uzman canguntan
3 hafta önce

Kayseri'de gaz dağıtım firması regülatör ile ilk cihaz arasında mesafeyi en az 2 m. istiyor.Bunun nedeni de regülatörün shut-Off'unun çok atması. Regülatör çıkışı 21 gösterirken cihazlar devreye girdiğinde ister istemez bir düşüş olacaktır. Bu cihazların gazı çekişine göre değişebilir. Eğer cihazlar çalıştığından 21 mbar olacak deniyorsa regülatörden basıncı biraz yükseltmek lazım ama bu cihazların çalışmamasına sebep olacak bir durum değil. Zaten genelde cihazlara gelen gazın 30-35 mbar'dan fazla olması istenmez. Eğer regülatörünüz ilk cihaza 2m.'den yakınsa regülatörü mümkünse daha geride bir yere koyun.