AnonimMühendis
AnonimMühendis

Kayıt Tarihi : 08 Ağustos 2020
Son Ziyaret : 22 saat önce

takip et mesaj

Yazmış Olduğu Cevaplar


Konu: REGÜLATÖRÜN KONUMU

AnonimMühendis
AnonimMühendis
3 gün önce

5 çay yazdı:
"Ticari" tesisatlarda regülatör sayaçtan sonra konulur ve faturalandırma 300mbar üzerinden yapılır. Konut projelendirmesinde ise regülatör sayaçtan önce konulur ve standart faturalandırma yapılır.
Hocam beni anlayıp aradığım cevabı yazdığın için çok teşekkür ederim :)Bunun mantığı ile ilgili yazabileceğiniz birşeyler var mı?Bir soru daha sormak istiyorum 300 mbar sayaçtan geçiyorsa igdaş bu sayaca korrektör takılmasını istiyor diye biliyorum.Sizin bu konuda tecrübeniz var mı? 


Konu: REGÜLATÖRÜN KONUMU

AnonimMühendis
AnonimMühendis
3 gün önce

muhammetfatih yazdı:
Hocam  neden tesisatı 300 milibar dosuyoruz da satof ekliyoruz diyorsunuz  amacımız kutudaki basıncı bina içine taşıy**** boru maliyetini kısmak ve basınç kaybını onlemektir.  Satofu ne kadar sayaca yakın koyarsak o kadar basınç kaybını önleriz 
Yorumunuz için teşekkürler,Bahsettiğiniz gibi karma sistemlerde ticari veya merkezi sistemleri 300 mbar'lık tesisatla besleyip,Geri kalan evsel kullanımları regülatörle(Düz-Shut off) beslememiz gerektiğini biliyorum.Benim bahsettiğim okuduğum şartnamede domestic regülatörlerin ticari kullanımlarda sayaçtan sonra konulması gerektiğini yazıyor.Benim sorduğum sorunun detayı budur.Sizin son cümlenize istinaden bilgi vermek isterim shut off regülatörün çıkışı ile sayaç arasında 1mbar'lık basınç kaybetme hakkımizin olduğu igdaş şartnamesinde yazmaktadır.Dogru boru çaplarında regülatörü sayaca çokta yakın koymanıza gerek yoktur.


Konu: REGÜLATÖRÜN KONUMU

AnonimMühendis
AnonimMühendis
3 gün önce

Teknik Isı Mühendislik yazdı:
Kutu regülatörü ile domestic regülatörden bahsediyorsunuz sanırım. Kutu regülatörü her halükarda sayaçtan önce, kutu içine takılır. 21 mb verecekse ona göre, 300mb verecekse ona göre regülatör takılır. Kutu basıncı 300 mb ise sasyaçtan sonra domestic regülatör takılır ki bu da sayaca gelen 300 mb basıncı, istenen basınca düşürmek içindir.
Yorumunuz için saolun,Bahsettiğim domestic regülatördür.İgdaş şartnamesi 5.3.2 numaralı konunun özeti;21 mbar'lık Tesisatlarda regülatör sayaçtan önce 300 mbar'lık Tesisatlarda regülatör sayaçtan sonra konulur yazıyor.Bunun mantığı nedir?Bunu anlamaya çalışıyorum.


Konu: REGÜLATÖRÜN KONUMU

AnonimMühendis
AnonimMühendis
3 gün önce

tnrkpln yazdı:
Tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım fakat her iki durumdada 21 mbar ve 300 mbar için regülatörler(kutu tipi, servis) sayaçtan önce konur.
Gaz teslim noktasinin sayaçtan sonra konulamayacağini biliyorum kardeşim :) Benim bahsettiğim domestic regülatör.


Konu: Sızdırmazlık testini vakumla yapmak

AnonimMühendis
AnonimMühendis
4 gün önce

Pozitif basınç testinden daha kısa sürede cevap verdiğini biliyorum.


Konu: PVC ATIK SU BORUSU

AnonimMühendis
AnonimMühendis
geçen ay

dafidakk yazdı:
Merhaba, 110 dış çaptır.
Merhaba,Peki 50'lik borunun üzerinde de 50 yazıyor.Neye göre değişiyor bu.Yani PVC atık su borusunun üstünde iç çap mı?Dış çap mı?Yaziyor.


Konu: Orta ve Yüksek Basınçlı Gaz Tesisatı Hesabı

AnonimMühendis
AnonimMühendis
geçen ay

canguntan yazdı:
MMO Doğalgaz İç Tesisat Mühendis Yetkilendirme Kursu-Doğalgaz İç Tesisat Proje HAzırlama esasları.


Yerel eleman katsayıları sadece düşük basınçta hesaplanır. Kusura bakmayın yetkilendirme kursunun eğitmeni benim.
50 mbar ve üstü basınçlarda önemli olan hız olduğundan 50 mbar üstü hesabı be şekildedir. Burda bağlantı elemanlarının kayıp katsayısı R yoktur.

Sürtünme Kaybını bulduktan sonra V= formülünde yerine koyarak hız kontrolü yapmanız yeterlidir.21 mbar'da kaç dirsek kaç vana v.b. tek tek kayıp katsayılarını bulup tabloya yerleştirmeniz ve diğer kayıplar ile toplayıp toplam basınç kaybını bulmanız gerekir. 50 ve üstü tesisatlarda esas hızdır.
Ugetam ve TS 7363 bende de mevcuttur. Lütfen tekrar inceleyiniz.
Birbirimize katkıda bulunmamızdan dolayı müteşekkir oldum.İş ararken bu alanda  bilgi toplayıp kendimi geliştiriyorum.Bir eğitmen olarak sizinle tartışacak seviyeye geldiğim için ilerlediğimi fark ettim.Bu açıdan memnun oldum.Bahsettiğiniz formülleri biliyorum fakat bu tartışmadan öncesine kadar yerel elemanların basınç kaybının dikkate alınıp alınmadığını bilmiyordum.Genel olarak eldeki basınç 300 mbar olduğundan kaybetmek için fazlasıyla basınç vardır.Bu yüzden fittings ve yükseklik farkından dolayı olusacak basınç kaybi dikkate alınmazken,Sürtünme kuvvetleri dikkate alınıyor.Şuan vardığımda sonuç bu.


Konu: Basınç Kaybı Hesabında T-Karşı Akım Hangi Hatta Hesaplanır?

AnonimMühendis
AnonimMühendis
geçen ay

Hocam yorumunuz için teşekkürler.Anlamadigim bir kaç nokta var açıklarsanız memnun olurum;
1;T parçasını 2 numaralı hatta vermek çap seçiminde avantaj sağlıyor diyorsunuz.Bu cümleyi anlayamadım.Benim bildiğim Daire içerisinde ana tüketim hattından her bir cihaz için ayrılan ayrım hatlarının çapı o cihazın tüketim debisine ve tablodan okurken gaz hızının takriben saniyede 2 metre olmasina göre hesaplanıyor.Daire içindeki tüm tesisatın basınç kaybı değeri(Sürtünme+Yerel elemanlar+Yükseklik) 0.8 mbardan küçükse tesisat başarılıdır.Diyoruz.Peki basınç kayıpları tüm tesisat için mukayese edilirken bizim T parçasını 2 numaralı hatta atmamızın çap seçiminde nasıl bir katkısı oluyor açıklayabilirmisiniz?
2;T parçasını 1 numaralı hatta verirsek 2 ve 3 numaralı hatta etkisi nasıl olmaktadır?


Konu: Orta ve Yüksek Basınçlı Gaz Tesisatı Hesabı

AnonimMühendis
AnonimMühendis
geçen ay

canguntan yazdı:
ORta ve yüksek basınç hesabında boru uzunluğu hesaplanırken dirsekler ve T'ler eş değer uzunluk tablosundan çapa göre alınır. Yani dirsek ve T, eş değer düz boru uzunluğuna çevrilir. Hesaplarda tablosu mevcuttur. Ve çapa göre seçilir. Redüksiyon seçilikende büyük çapa göre eş değer uzunluk seçilir.
Cevap için teşekkürler benim anladığım;Biz bu formülden;
P1^2-P2^2=29.16xLxQ^1.82/D^4.82
orta ve yüksek basınçlı Tesisatlarda L uzunluğunda sürtünmeden dolayı oluşacak basınç kaybını buluyoruz,Bağlantı elemanlarında oluşacak basınç kaybını ise Çapa göre bağlantı elemanını L cinsinden yazarak formüle dahil ediyorum.Eşdeğer uzunluk dedikleri bu kavram oluyor anladığım kadarıyla.
Bende Ugetam,ısısan ve TS 7363 yayınları var bu yayınlarda sizin anlattığınız teknik geçmediği için bilmiyordum .TS 7363'de bu formülden (P1^2-P2^2=29.16xLxQ^1.82/D^4.82) sürtünme kaybını bulmamizi ayrı,,yerel eleman katsayı toplamiylada formülden ayrı hesap yapmamızı öğretiyor.Sizin bu tekniği ogrendiğiniz yayın hangisidir? 


Konu: Fabrikamıza doğalgaz hattı çektirmek istiyoruz. Bizden izometrik harita istendi

AnonimMühendis
AnonimMühendis
geçen ay

Selimefe yazdı:
Anladım hocam saolun. Peki ben bu m3 değerleri nasıl hesaplayabilirim örnek veriyorum 7.500.000 kcal buhar kazanı var
Hocam işte o hesaplarıda yapıp,ekmek yiyecek mühendisler var.Sizin tesisat proje çizim yetkiniz ve bilginiz yoksa sizden niye böyle bir beklenti içine giriyorlar anlamadım.


Konu: Orta ve Yüksek Basınçlı Gaz Tesisatı Hesabı

AnonimMühendis
AnonimMühendis
geçen ay

canguntan yazdı:
Orta ve yüksek basınçta, kayıplar aranmaz. Dediğiniz gibi önemli olan hızdır. Hızı hesaplarken zaten dirsek v.b. eş değer uzunlukla hesaplıyorsunuz. Hıza geçmeden hesapladığınız basınç kaybı zaten budur. Hız da buna göre hesaplanır.
Hızı direk 15 m/sn olarak düşünmeyin, unutmayınki endüstriyel ocak tesisatı olduğunda hız 6 m/sn altında olmalı. Şöyle düşünün DN 65 dirsek in eş değer uzunluğuna göre hız hesabı yapın. KEndinize birim boy seçin. Mesela sadece DN 65 dirsek eş değer uzunluğu ile hesap yapın.Burada ki basınç kaybı 1 m. borudaki basınç kaybı olacaktır diye düşünüyorum.
Hocam dirseğin eşdeğer uzunluğu ne demektir.Dediğiniz kıyaslamayı yapmak istiyorum ama anlayamadım.


Konu: İGDAŞ Güncel Şartname 2017 (PDF)

AnonimMühendis
AnonimMühendis
geçen ay

Şartname hala güncel mı?