Mustafa Ahi
Mustafa Ahi
25 Kasım 2014

Kombi borularının yalıtılması

    
     Merhaba arkadaşlar.İzmir'de kombilerin açık balkona dolap içinde olmaları şartıyla montajı kabul görüyor.Fakat bu dolapların haliyle alt kısımları açık oluyor boruların girmesi için.Bu açıklıklardan kışın soğuk ve nem giriyor tabii.Montajı yapılan kombileri uzaktan inceliyorum da %70 veya daha fazlasında borular yalıtılmıyor.Hatta bazılarında borulama çok uzun mesafelere çıktığı halde yalıtılmamış oluyor.Sizler kombi borularının yalıtılmamış olmasının,yalıtılmış olanlarına göre enerji,doğalgaz kaybına tahmini bir oran verebilir misiniz?(bölgeye,rüzgar alma durumuna göre değişebilir tabii,bunlar ihmal edilirse)
   Veya bu boruların yalıtılmamasının fazla bir etkisi olmaz mı?


Mete kılıç
Mete kılıç
28 Kasım 2014

İklimin sert olduğu bölgelerde bahsettiğiniz konu çok önemlidir. Don çok ciddi sıkıntılar meydana getirir. Fakat izmir don olayının gözükmediği bir bölge olduğundan izolasyonsuz borularda ısı kaybı olmaktadır. Açıktan geçen boru boyuna göre bu kayıp değişir. Çok çok az olsa bile kayıbın önüne geçmek gerekir.

ulviazeri
ulviazeri
28 Kasım 2014

tesisat borularının açık alanda kalan hisselerini izole ederseniz daha iyi olur bence. ısı kaybı azda olsa onu önlemiş olursunuz
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.