İmpac
İmpac
15 Ekim 2017

FİRMADA VERGİ VE FATURA KESİMİ

iyi günler meslektaşlarım.. yeni firma kurdum ve yetkimi 1 aydır almışım.
1 ay içinde yaptıgım işler için fatura kesmedim daha ve nasıl yapacagımı bilmiyorum. bana 500 tl keseceksin diyolar her proje için
ama öyle hesaplasam 50 proje yapmıssam 25bin faturamı kesicem... bu kadar giderde göstermekte zor..
ben sadece proje yapıyorum .. şuan kombi vs işlere daha girmedim. ustalar proje getiriyor bende yapıp yolluyorum..
daha faturada bastırmadım.. serbest usul faturamı bastırıcam. ve 200 den kessem oluyomu acaba... hiç fikrim yok. internettede araştırıyom saglam bişi bulamadım. 
siz değerli arkadaşlardan yardım istiyorum.. ilk defa ticarete atıldım yenide mezun oldum. bu konuda tecrubem sıfır. yardımlarını bekliyorum.
saygılar


elartanibereket
elartanibereket
16 Ekim 2017

şu her proje için 500 tl kes diyen kimse saçmalamış, bi projenin gönderilmesi onaylanması ile beraber ( g4 ve g6 sayaç için ) 70 tl ye yakın bi para ediyor.g10 ve diğer sayaçlar için de farklı bi tutar olur zaten.
Engin UYSAL
Supervisor Engin UYSAL
16 Ekim 2017

doğalgaz da AKSAGAZ için söyluyorum demir tesisat için 500 tl kesilir. Gas flex sistem(esnek) tesisat için 850 tl dir. ben bu şekilde fatura kesiyorum. 

Doğalgaz malzeme gideri yaklaşık 700-750 tl  olarak gösterip geri kalanını da kar göstereceksin.

Senin anlayacağın ustaların sana fatura getirecek hemde bolca. Kendileri kullandıkları malzemenin faturasını sana kessinler. seninde elinde faturan olmuş olur. Aksi halde maliye seni fena patlatır.
mystical_word
mystical_word
17 Ekim 2017

500 TL diyen arkadaş doğru söylüyor doğalgaz işi tek proje işi değil o işi tesisatla birlikte sen yapmış gözüküyorsun. Ayrıca her doğalgaz müşteri sözleşmesi için damga vergisi yatırman gerekiyor vergi dairesi gaz şirketinden bir kaç yılda bir listeleri alarak senden tek tek faturaları istiyor.
İmpac
İmpac
17 Ekim 2017

normal faturamı kesmem lazım yoksa serbest meslek makbuzumu acaba?
krcy
krcy
22 Ekim 2017

Oncelikle yaptigin is etik degil. Bu islerle zaten bir yerede varamazsin. Ustalar is sezonu seni kullanir sonrada atar bir tarafa gider. Birisi sikayet etse yetkini bile durdururlar. 

Fatura kisminda ise yanlisin var asgari daire ici 700 , kolon ise 200 den yani totalde 900 den fatura kesmen gerek. Zamani gelince maliye kapini calar yolladigin her projenin faturasini ister. 
Engin UYSAL
Supervisor Engin UYSAL
22 Ekim 2017

erdinc_vargün
erdinc_vargün
27 Ekim 2017

Müşteri sözleşmelerine yazdığın rakamlar kadar fatura kes.Maliye gaz şirketinden takibi yapıyor ve müşteri sözleşmelerindeki rakamları baz alıyor.Birde arkadaşın dediği çok doğru.Yaptığın şey hiç etik değil.Kendini ustalara kullandırma.Unutma onlar sana muhtaç sen onlara muhtaç değilsin.Sen bir süre sonra her türlü iş alıp yapmaya başlarsın.Yaptığın şey yetkili firmalara karşı ayıptır.Şikayet edilirse başın ağırır.


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.