Angaralı
Angaralı
24 Şubat 2019

BAŞKENTGAZ iç tesisat kontrolü

Başkent doğalgaz ekibi kombili evimizdeki iç tesisatı kontrol amaçlı denetlemeye geldi.
Kombiye giren boruyu dirsekten itibaren Küresel vana ve esnek fleks bağlantı ile değişmesi gerektiğini
bir de ocağa giren borunun yerine de esnek fleks boru takılması gerektiğini ,
ayrıca mutfak ve kapalı balkon camlarının kestirilerek havalandırma menfezi takılmasını istediler.
2 hafta sonra denetime geleceklerini söylediler.

Ankara'da sizin tavsiye edebileceğiniz uygun fiyata bu değişim işlemlerini yapabilecek  yetkili bir
doğalgaz tesisatçısı var mı ?
Bir de bu anlattığım kabaca 2 fleks boru değişimi+vana+2 menfez işi takriben malzeme+işçilik kaça mal olur ?

Yardımcı olursanız sevinirim

teşekkürler


semiyildiz
Danışman semiyildiz
24 Şubat 2019

Baskent gazi arayin size en yakin yetkili bir firma adi verebilirler, yada kombi servislerindende yardimci olabilecek firma adı alabilirsiniz.


Suluhan
Suluhan
3 ay önce

Başkentgaz bordro veya 187 ekibinin geldiğini tahmin ediyorum. Tesisatınız eski ise test nipelli dirseğin değişimini de tavsiye ederim.

1- Kombi tesisatında küresel vanadan sonra TS 13890 onaylı Fleks kullandırmanızı ve vana ts 331 değilse değiştirminize tavsiye ederim. Kombi fleks bağlantısı ile kombinizin gaz bağlantı ağzına nipel gerekiyorsa sarı nipel ile bağlayabilirsiniz.

2 - Ocak hattında fleks bağlantısı yapılacaksa küresel vana konumu iniş dikey boruda değilse veya aşağıdaysa onuda ortalatmanızı tavsiye ederim. Ocak için TS 14800 olması gerekir.

3 - Herhangi bir gaz kaçağı durumunda doğalgazın tavanda birikip patlamaya sebep olmaması için tahliye edilmesi gerekir. Bunun için doğalgazın mahalden atmosfere taşınması gerekir. Menfezler bu işleme yaramaktadır. 150 cm^2 olacak şekilde ve kapatılmamasıyla kaydı ile menfezi camcılarda kestirebilirsiniz. Kapalı balkon camları için ise genelde bir pencereyi yerinden söküp cam balkon yapan bir firmadan yenisini temin edebilirsiniz. Cam balkon uygulamalarında cam kesilme işlemlerinde kırılabiliyor. 

4 - Bu işlem fiyatları genelde aynıdır. " https://www.baskentdogalgaz.com.tr/SertifikaliFirmalar/G4 " bu bağlantıdan adresinize en yakın sertifikalı firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

5 - Tesisatta yapılan işlemlerde muhakkak test ölçümünü manometre ile yaptırmanızı ve varsa gastrack cihazı ile kaçak kontrolü yaptırmanızı son olarak yapılan işlemlere dair bir tadilat formu almanız gerekir. Manometre ile kaçak kontrolü yapılır, gastrack ile kaçağın yeri tespit edilir. Gastrack ile ocakta kaçak var mı tespit edilebilir. Bunun haricinde köpükleme uygulamasıda yapılabilir ama kılcal kaçakları tespit etmek zordur. Ayrıca ocağınızda kaçak var mı göremezseniz.

 


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.