himungan
himungan
22 Mart 2019

Kaskad sisteminin avantajları ve dezavantajları

Herkese merhabalar,

Kaskad sistemini ilk kez yapacağım. Bu konuda siz değerli üyelere üç sorum olacak;

1) Kaskad sisteminin bireysel sisteme göre avantajları ve dezavantajları ve kazan sisteminin bireysel sisteme göre avantajları ve dezavantajları nelerdir? İnternette herkes ayrı ayrı şeyler yazıyor. Nedenleri ile birlikte açıklarsanız sevinirim 

2) Okuduğum makalelerde kaskad sisteminde kombiler aynı anda çalışmaz. Her biri sırayla eşit sürede çalışır. Dolayısıyla belli anda 1 kombi çalışacağından kapasite hesabı yapıldığında direk önceden kullanılan kazan kapasitesini baz alamaz mıyız? Mesela önceden kullanılan 500 kW'lık bir kazan için 5 adet 100kW'lık büyük kombi kullanılması mantığı yanlış mı?

3) Önceden kazan için kullanılan genleşme tankının kaskad sistemi için değiştirilmesi gerekiyor mu?

Yazarsanız ya da güvenilir bir kaynak verirseniz sevinirim.
İyi çalışmalar herkese


himungan
himungan
24 Mart 2019

Cevap verecek kimse yok mu?


semiyildiz
Danışman semiyildiz
24 Mart 2019

Kaskad sistemi mantigi ihtiyaca gore kazanin devreye girmesi ve sirali calismasi ;makaleleri okumussun zaten , her kaskad kazan ayni calismaz, otomasyon paneli ve modulasyon araligi marka ve modellere gore degisiklik gosterir,
Mesela immergas ares yer tipi yogusmali kazan iceriaindeki brulorler ve otomasyon paneli sayesinde kaskad mantigiyla calisir yani kaskad sistemin bir kazan icine gomulmus hali gibi..
Genlesme tanki saglamsa degistirmene gerek yok, kati yakit sistemlerde acik genlesme kullanilmasi gerekir.
Kapasiteyi mevcut radyator uzunluklarini olcerek netlestirebilirsin ,sistem 90-70 tasarlanmissa ve sonradan yalitim yapilmissa birebir kazan kapasitesi secmene gereksiz olur, yogusma verimi almak icin 60-40 rejime ve yalitimli binaya gore radyator kapasitelerini hesaplarsan daha dusuk kapasite yeterli olacaktir.
Yeni bina ise birebir kapasiteyi alabilirsin..


Teknik Isı Mühendislik
Uzman Teknik Isı Mühendislik
25 Mart 2019

Sitede bu konunun detaylı anlatıldığı başlıklar var zaten. Aramaya inanalım.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.