mmuhendis35
mmuhendis35
10 ay önce

yeni mezun mühendis asgari maaşı

herkese merhabalar. Ekim ayında mezun olmuş bir makine mühendisiyim. İzmirde bir doğalgaz firmasına işe girdim ve asgari ücretle işe başladım. Yetki belgelerim henüz yok fakat sigorta girişim makine mühendisi olarak verildi. Mühendis için emsal değerin altında çalıştırınca firmaya herhangi bir cezası varmı? Nasıl bir yol izlemeliyim ve maaşım ne olmalı?


Reddit
Reddit
10 ay önce

Mühendislik maaşı net 3500 4000 arası diye biliyorum. Ama sözde makine mühendislerinin yanında olan sürekli paramızı alan oda bile buna göz yummuş durumda. Yani demek isteyeceğim şey yeni mezun birine hele hele doğalgaz gibi bir işte kimse o parayı vermez. Asgari ücretle başlarsın. Bence başlamaktan da gocunma. 6 ay çalış kendine bir şeyler kat. Sonrası zaten kendi gelecektir.

Not : zaten başlamışsın eksik okumuşum. Ben daha görmedim asgari ücretli mühendis çalıştırdığı için firmaya ceza geldiğini. 


yasmin kaya
yasmin kaya
10 ay önce

İş yeri sahibi kendisini usta olarak gösterip ve senden (mühendis) daha çok maaş girişi yaparsa, bunu maliye farkederse ceza veriliyor. 


semiyildiz (freelance)
Danışman semiyildiz (freelance)
10 ay önce

Mühendis asgari ücret bürüt 4500 tl normalde bir ceza kesilmez ancak mahkemeye verirsen firma ceza yer


lecealex
Uzman lecealex
9 ay önce

Yeni mezunum diye asgari ücretle başlamayı kabul etmen hata sen mühendissin arkadaşım. niye kendini ayağa düşürüyorsun. 


SAYISAL
SAYISAL
5 ay önce

Odanın belirlediği asgari ücret tarifesi artık geçerli değil . İsteyen istediği paraya çalışabilir. Kanun maddesini hatırlamıyorum ama maliye ona son verdi.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.