emrahkr
emrahkr
02 Haziran 2020

MERKEZİ SİSTEMDE KOMBİ İLE BOYLERİ BESLEMEK

Merhaba,
Bir yurt için merkezi sistem doğalgaza geçilecek. Baymak 115 Kw duvar tipi kazan kullanacağım. 2 Adet 325 lt boyler var. Bu boylerleri 35 kw yoğuşmalı kombi ile beslemeyi düşündüm. Adamların ellerinde 35 kw kombi varmış hem onu değerlendirmiş olmak için. Eski kazanları kömürlü 90.000 kcal. Bu şekilde bir sistem kurabilir miyim ? 35 kw kombi ile boyler sistemi sağlıklı çalışır mı ? Kazan dairesinde duvar tipi yoğuşmalı ve normal yoğuşmalı kombi olacak


canguntan
Danışman canguntan
04 Haziran 2020

Merkezi sistemde kombi kullanımına izin vermeyebilirler ki kombinin kendisinde zaten sıcak su için eşanjör var ama size yetmez. Öncelikle kombi gibi "duvar tipi yoğuşmalı kazan" almalısınız. 650 l. suyu 10 dereceden 60 dereceye çıkartmanız için yaklaşık 37 kW ısıl güç gerekecektir. Cihaz yoğuşmalı olduğundan 35 ile de ısıtırsınız ama yurttaki sıcak su kullanımı önemli.650 l yeterliyse bu şekilde bir cihaz kullanabilirsiniz.
Bunda  7-8 yıl önce mevcut kazanı olan bir binaya ayrıca yoğuşmalı kazan ile boyler sistemi yapmıştım. Sorunsuz çalışmıştı. Hatta cihazı hermetik olarak bağlamıştık.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.