albayısı
albayısı
17 Mart 2022

Bölgemize yeni gelen dogalgaz hakkında

Yillardir  bölgemizde  hizmet veren tesisat firmasının  dogalgaz gelmesiyle birlikte bizde içine  çekmeye  başladı  bu süreçte  tecrübeli  arkadaşların tavsiyelerini alabilirmiyiz  ne yapmalı yada ne yapmalıyız  herhangi Bi yeterlilik bölgemizde yok ustalık kalfalık belgelerimiz mevcut sadece  ayrıca makina mühendisi bulup  yetki almamıza gerek varmi dışarıdan  proje çizmeye  kimse yanaşmıyor  tavsiye ve bilgileriniz için  şimdiden  tşk ediyorum..


canguntan
Danışman canguntan
21 Mart 2022

Bu işi hakkıyla yapmak istiyorsanız yanınıza "İç Tesisat Mühendis Yetki Belgesi" ve "Endüstriyel ve Büyük Kapasiteli Tesisatlar Mühendis Yetki Belge"lerine sahip bir mühendisi işe alıp kendinize de gerekli MYK belgelerini alıp, gaz dağıtım şirketinize başvurup yetki almalısınız. Bu durumda mühendis ve yetkili ustların her ay sigortası yatmalı.
Bu normal yol.Diğer yol proje çizdirmek ki doğru olmayan yol ama yapılıyor. Yetkili bir firmaya tesisat projelerinizi çizdirirsiniz. Bell bir ücret karşılığı ama olur ya yakalanırsanız çok ağır bir cezası var ki artık hem size hem o firmaya kesilir.(Firma ve çalışanları bu sektörde hi bir yerde  en az 1 yıl faaliyet gösteremez)Ayrıca çizilen projenin sorumluluğu ölene kadar mühendise ait olduğundan zaten çizmek istemeyebilir.(Çömez arkdaşlarım bunu bilmediğinden sazanlık yapar).
Buna göre karar sizin.


albayısı
albayısı
06 Eylül 2022

Çok  tsk ederim bilginiz için 
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.