imkosan
imkosan
15 Mayıs 2006

RONTGEN CEKIMI

 

Selamlar;

Kaynaklarda Rontgen cekimi hakkinda bilgi sahibi olmak isterseniz, bana yazabilir ya da 0212 289 0 289 numarali telefondan imkosan a ulasabilirsiniz.

 

mustafa SIKICI

METALURJI MUHENDISI  RT2


m_ali581
m_ali581
16 Mayıs 2006

selam mustafa bey; bizleri aydınlatacak bilgileri download kısmına eklerseniz seviniriz. kolay gelsin. hayırlı işler


baymühendis
baymühendis
29 Temmuz 2006

\r
doğalgaz tesisatlarında kaynakların kontrolünü yapmak için röntgen çekilir. bu işlem kaynak dikişine film sarılarak yapılır. kaynağın üzerine iridyum izotopu kullanılarak enerji verilir ve çekim yapılır. yalnız çekim yapılırken yüksek derecede radyasyon tehlikesi var. onun için tüm önlemleri almanız gergekir.


abdil26
abdil26
31 Temmuz 2006

Arkadaşlar bu röntgen çekimi hangi tür doğalgaz tesisatlarında yapılmaktadır (Gaz dağıtım şirketi hangi durumlarda zorunlu istiyor).  Ayrıca röntgen başına çekim fiyatı ne kadar .Bilgi verirseniz sevinirim.
marlo
Supervisor marlo
31 Temmuz 2006

abdil26 yazdı:

Arkadaşlar bu röntgen çekimi hangi tür doğalgaz tesisatlarında yapılmaktadır (Gaz dağıtım şirketi hangi durumlarda zorunlu istiyor).  Ayrıca röntgen başına çekim fiyatı ne kadar .Bilgi verirseniz sevinirim.

bu film rötngenler sanayi projeleri için geçerlidir. ve kaynak başı 30$ + KDV gibi uçuk fiyatı var.
muhozo
muhozo
31 Temmuz 2006

mühendislik terminolojisinin kullanılmasını yaygınlaştırmak açısından, röntgen çekmek yerine tahribatsız muayene veya radyografik muayene terimelrini kullanmanın daha iyi olacağını düşünüyorum.

ayrıca sanayi projelerinde atmosfere açık alanda bulunan boru hattı kaynaklarının %25i tesis içinde bulunan kaynakların ise %100 ü radyografik muayeneye tabi tutulur
akstartokat
akstartokat
31 Temmuz 2006

  

     Doğrusu muhoza ya katılmamak mümkün değil. Her bilimdalının ve mesleğin terminolojisine kesinlikle uymalıyız. Çünkü farkımızı farkettiren onlardır. Yoksa birsürü anlam karmaşası yaşayabiliyoruz. Rontgen veya röntgen denilince farklı anlamlar kafamızda oluşabiliyor. Ne iş yaparsınız? Rontgenciyim abi   

       Bunlar işin espirileri. Arkadaşlar şu anda 1" den 2" kaynağa kadar her bir kaynak dikişinde 2 adet film kullanılarak işlem yapılıyor. 21/2" ve 3" için 3adet 12cm film kullanılır, 4" için 3 adet  16cm film, 6" için 3 adet 24cm film kullanılır ve devam eder.

       Şu an piyasada 12cm film 3$ + kvd   yani  2" kaynak dikişine       2*3$=6$ + kdv para öderiz. Kaç adet kaynak dikişine radyografik film çekilecekse çarpılıp bulunur. Bunun yanında İstanbul içine 150$ servis ücreti ve  yerin durumuna göre yol ücretii alınmaktadır.

    Ayrıca toprak altından geçen tesisat borularının kaynak dikişlerinin tamamına radyografik film çekimi isteniyor.

 
alikon
alikon
28 Ekim 2007

mustafa bey su anda argon kaynagı kursuna katıldım ve burada en ıyı sonucu almak ıcın rontgen fılmı cektırecegım bu kaynagı en ıyı sekılde yapmak ıstıyorum ve rontgen ıyı cıkarsa uluslar arası ıkı yıllık kaynakcı sertıfıkası alacagım bu konuda tavsıyenız ne olur sımdıden tesekkurler.


VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
28 Ekim 2007

alikon yazdı:
mustafa bey su anda argon kaynagı kursuna katıldım ve burada en ıyı sonucu almak ıcın rontgen fılmı cektırecegım bu kaynagı en ıyı sekılde yapmak ıstıyorum ve rontgen ıyı cıkarsa uluslar arası ıkı yıllık kaynakcı sertıfıkası alacagım bu konuda tavsıyenız ne olur sımdıden tesekkurler.

Değerli Kardeşim

Öncelikle selamlar.Kursunuzun başarı ile bitmesini temenni ederim.2 yıllık sertifika alsanız dahi genelde firmalar sizi tekrar teste tabi tutabilir.Sertifikanızı aldığınız takdirde benimle temasa geçerseniz sevinirim.

Başarılar

  

 
hasanozf
hasanozf
28 Ekim 2007

Röntgen çekimleri,

Abicim bizzat başlarında durduğum bir hadisedir. Röntgen çekimi yapan adamın dediğine göre 6 ayda bir kan grupları değişiyormuş bunların. İtalya'ya tedaviye gidip 3 ay dinlendikten sonra tekrar işe başlıyorlarmış.

İlginç ekipmanları var. Röntgeni çekiyorlar sonra sonucu bekliyorsun. Kaynakçılarımız sağolsun iyi ustalardır kolay kolay tamir gelmiyor. Sorun çıkmıyor filmlerde.

Kaynak başı 30 dolar + kdv çok ucuk bir para. 8 dolar + kdv civarı olması lazım bu fiyatın. Bir yanlışın var abicim.

Röntgen çekimi zamanı benim için en iğrenç anlar başlıyor demektir. Adamlara otel ayarlar. Yemek yedir. Başlarında bekle... Sabahlara kadar röntgen abicim:-) Yediğin radrasyon da yanına bonus.

Mustafa Bey elinizde döküman var ise paylaşırsanız seviniriz.
1234
1234
06 Haziran 2010

o röntgen cihazı ile bir soru soracaktım  bu cihaz toprak altındaki altın gümüş v.b seyleri gösteriyormus ve adamlar hazine arama için kullanıyorlarmıs ve satımı yasakmıs bu cihazın ve firmalar alabiliyormus sizce dogrumudur aslı varmıdır


aslan
aslan
07 Haziran 2010

Kaynağın kontrolü deyince doğalgaz piyasasında akla ilk gelen -nedense -radyografik testtir. Uygulamalarda buna yönelik olmaktadtadır. Ancak ultrasonik test ile de kaynak kontrolleri yapılabiliyor olmasına rağmen d.gaz sektöründe ultrasonik test uygulama alanı bulamamaktadır. Ultrasonik test, rayografiğe göre daha sağlıklıdır.


ali orhun
ali orhun
07 Haziran 2010

Dağıtım Şirketi yapım şartmanesinin amir hükmüne göre, mecburen radyografik tahribatsız muayene yapılıyor.

 
erman1993
erman1993
17 Ağustos 2010

iyi günler ben 17 yasinda biriyim asil meslegim gogalgaz tehsisatokulunu okuyorum) ama su anda argon kaynagını ogreniyorum gecenlerde patronumlan konusurken kaynak röntgencisinden açildi konu arastirdim ama internette kapsamlı bir konu bulamadim ben kaynak röntgencisi olmak istiyorum bir okul vb yeri bitirmem gerekiyormu makınaların fiyatlari ne kdr bu meslegi nasil ogrenebilirim ne yapın edin benimlen iletsime geçin msn üzerinden olursa daha iyi olur malum ogrencide kontör bulunmaz ama numaramı ben gene yazayım 05422983457 msnim redlayt_kronik@hotmail.com tesekkurler 


serhat34
serhat34
03 Ocak 2013

erman1993 yazdı:
iyi günler ben 17 yasinda biriyim asil meslegim gogalgaz tehsisat:(okulunu okuyorum) ama su anda argon kaynagını ogreniyorum gecenlerde patronumlan konusurken kaynak röntgencisinden açildi konu arastirdim ama internette kapsamlı bir konu bulamadim ben kaynak röntgencisi olmak istiyorum bir okul vb yeri bitirmem gerekiyormu makınaların fiyatlari ne kdr bu meslegi nasil ogrenebilirim ne yapın edin benimlen iletsime geçin msn üzerinden olursa daha iyi olur malum ogrencide kontör bulunmaz ama numaramı ben gene yazayım 05422983457 msnim redlayt_kronik@hotmail.com tesekkurler \r
\r
\r
iyi günler , öncelikle şunu belirteyimki kaynak röntgencisi diye araştırmaya kalkarsan birşey bulamazsn çünkü öyle bir meslek yok :)\r
\r
tahribatsız muayene diye araştırırsan daha kapsamlı bilgiler bulabilirsin ,eğer bu mesleği yapmak istiyorsan üniversitelerim metalurji ve malzeme mühendisliği bölümünü okuman lazım , bu mesleğin kursu veya sertifikalı bir eğitimi yok çünkü önemli bir meslek \r
\r
ben şahsen üniversite okumadım ama lisede metal teknolojisi bölümünde okurken malzeme muayene dersi görüyordum , tahribatlı ve tahribatsız muayene derslerini görüyordum yanlız teorik eğitim alıyoduk yani hiçbir şekilde uygulamalı yapmadık , malzeme mühendisliği okursan hem teorik hem uygulamalı görürsün .\r
\r
şahsen benim ilgimi çeken bir meslek değildi yoksa okurdum malzeme mühendisliğini , ogünlerden aklıma sadece penatran sıvı aklıma geliyor galiba bitek o ilgimi çekmiş :)


erkan1818
erkan1818
03 Ocak 2013

Enkon die bir firma var. internetten araştr. Kurumsal bir firma.(Tahtıbatlı- Tahrıbatsız Muayene her türlü işi yapıyorlar. Biz müteahhit firma olarak onlarla çalışıyoruz. Gerekli yardımı sana yapıcaklardır.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.

Benzer Konular
dogalgazfirmalari.com