Ragıp
Ragıp
02 Aralık 2008

Havuz Isıtması

Sayın arkadaşlar

Açık veya kapalı bir alandaki havuzu ısıtabilmek için nasıl hesaplama yapılmalıdır?Kazan kapasitesi nasıl hesaplanabilir?

Selamlar


maatonifi
Uzman maatonifi
02 Aralık 2008

Önce ısıtılacak suyun debisi ve hangi sıcaklıktan hangi sıcaklığa ısıtılacağına karar vermelisin(dt). Böylece ısı ihtiyacını Q=m.c.dt formülü ile, çeşitli emniyet faktörlerini de katarak toplam ısı ihtiyacını bulursun.E ısı ihtiyacını bulunca kazan kapasitesi kolayca bulunur.kolay gelsin.


özel1
özel1
02 Aralık 2008

"suyun ısıtılmadan önceki normal sıcaklığı, suyu yükseltmek istediğin sıcaklık, açık veya kapalı olma durumuna göre saatlik ısı kaybı(havuzu bulunduğu şehrin hava sıcaklığını göz önünde bulunduracaksın) havuzun kapasitesi(örn: 5000lt)" gibi bazı değerleri kullanarak havuzun saatlik ısı kaybını hesaplaman gerekicek(ısı transferi ve termodinamik kitaplarından yardım alabilirsin)..Burda unuttuğum şeyler olabilir onlarıda biraz düşününce tamalamak zor değil.. Bu ışıkta sanırım kazan kapasitesini hesaplayabilirsin..


erhan38
erhan38
02 Aralık 2008

Isıtılacak suyun miktarını tespit ederken havuzun eni x boyu x 1m alman gerekir çünkü ısı kaybı havuzun üst tarafından itibaren 1m lik kısımda gerçekleşir.
Ragıp
Ragıp
02 Aralık 2008

Teşekkürler arkadaşlar.Ben havuzun hacmini m3 olarak bulup bu miktarın dt olarak ısıtılması için gerekli ısıyı bulup 24saate böldüğümüzde kazan kapasitesini buluyorum.Ancak havuz  yüzeyinden olan ısı kaybını da bu kazan kapasitesine eklememiz lazım.Bu yüzey ısı kaybını nasıl bulabiliriz acaba?


çeşka66
çeşka66
03 Aralık 2008

merhaba arkadaşım.havuzdakı suyun hacmi ile havuz ortamına karşı olan ısı kaybını hesapla (Qh=m*c*dt) sana gerekli olan kazan kapasitesi bu.ayrıca su yüzeyin de başkaca bir kayıp hesabı yapmana gerek yok kolay gelsin.


teknik_adam
teknik_adam
04 Aralık 2008

sayın arkadaşlar yaptığımız bir uygulama var,havuzu direk kazan suyyla değilde kurduğumuz ısı esenjörüyle ısıtıyoruz. kazan kapasitesi havuzun kapasitesine ve doldurma boşaltma değiştirme oranına göre belirleniyor.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.

dogalgazfirmalari.com