starsailor
starsailor
24 Temmuz 2009

Kaskad Sistem

  Arkadaşlar merhaba.Sizden bir konuda yardım rica edeceğim.11 daireden oluşan bir binada kaskad sistem için teklif vermemiz isteniyor ve bu konu hakkında benim hiç bilgim yok maalesef:( Yardım istediğim konu,teklifi yazarken neleri dahil edeceğim;kaskad sistem yaparken neler kullanılır,nelere dikkat edilmelidir.Yardımcı olursanız çok sevineceğim,yarına teklifin verilmesi gerekiyor çünkü:(

 İyi akşamlar,kolay gelsin...

 


starsailor
starsailor
24 Temmuz 2009

  Bu arada daireler 150 m2 ve  daha önce merkezi ısınan bir bina,ama kazan kapasitesini okuyamadım,üstünde bir ibare göremedim...


gencmuhendis
gencmuhendis
24 Temmuz 2009

ya arkadaşım bakın mühendislik her konuda yardım almak demek değildir.istediğini doğru yerde aramak ve bulmaktır.her konuda yardım istemek tembelliktir.bu konu daha önce defalarca yazıldı,hatta siteye bununla ilgili proje dahi eklendini görüyorum ben.bi bakın bulun inceleyin emin olun çok daha verimli olacaktır ve emin olun çok daha iyi yapacaksınız o işi..

benim hiç kimseye akıl vermek gibi bir düşüncem yok ama aynı soru yada aynı konunun yeniden yazılmasından ziyade aranıp taranmasının daha iyi olacağını vurgulamak istiyorum..

yol sizin.
starsailor
starsailor
24 Temmuz 2009

  Dediğinizde haklılık payı olmakla birlikte;sadece bu yazdıklarımdan dolayı beni itham etmiş olmanız pek de şık olmamış açıkçası!! Benim gayem hazıra konmak değil kesinlikle,kaldı ki ben projelerde filan da inceleme yaptım ve çözmeye çalıştım da,az çok fikir sahibi olduğum da söylenebilir..Yalnız projelere bakarak teklif hazırlanamayacağı da aşikar.Çünkü projelerde sadece doğalgaz ile alakalı tesisatı çözebilirsiniz belki,benim tüm yapılacak işleri fiyatlandırabilmem için her türlü bilgiye ihtiyacım var.Ve elbetteki teklifi hazırladıktan sonra da olaya tamamen hakim olabilmek için yeterince vaktim olacak;şu an yazmamın sebebi yarına kadar acil bilgiye ihtiyacım oluşuydu.Bana serzenişte bulunmaya vakit ayırmasanız da olurdu,yazdıklarınız pek işimi görmedi emin olun!!

  Bu arada arkadaşlar beni suçlamadan,kaskad sisteme ait teklif formu elinde olanlar paylaşırsa sevinirim.Suçlayıcı  birşeyler yazacaksanız da,hiçbirşey yazmayın daha iyi;çünkü benim acil ihtiyacım bu değil..İyi akşamlar herkese...
gencmuhendis
gencmuhendis
25 Temmuz 2009

Ben şahsi olarak kimseyi itham etmedim,yapılması gerekeni söyledim.Tüm projeler birbirine çok benzer,çok az bir farklılık gösterir.zaten ilk yazınızda hiç bir bilgim yok diyorsunuz,şimdi ise az çok bilgim var diyorsunuz.

hem tüm kaskad sistemi birbirine çok benzer,birini inceleyip diğerlerini çok rahat çözebilirsiniz.

ben ne kimseye ithamda bulundum,nede serzenişte bana göre doğru olanı yazdım.size göre yanlış olabilir.zaten açmış olduğunuz konuya hitaben yardımcı olmak adına bişeyde yazmadım,bişeyleri ima etmenize gerek yok.

iyi çalışmalar dilerim...
starsailor
starsailor
25 Temmuz 2009

  Arkadaşım ben yazdıklarımda bir çelişki göremiyorum;ilk mesajımda da hiç bilgim yok dediğim şey "teklif",diğer msjımda da açıkladığım şey yine teklif.

  Projeden sistemin kuruluşu ve hesaplamalar hakkında evet az çok bilgi sahibi oldum.Ama teklifte bunlar yeterli mi!!?Mesela denge kabı,kollektör vs.. kullanılacak tüm herşey projede var mı ki?Yok...Benim takıldığım nokta buydu ve o yüzden yardım istemiştim de,sağolun yazdıklarınızla tamamen siteden içimi kaçırdınız zaten.Kusura bakmayın şahsınıza değil ama,ben bu tarz hareket eden insanları anlayamıyorum.Yani yardım etmeyecekseniz,birşey de yazmayın lütfen ya...İlla laf söylemek için niye yazıpta,hiç bilmediğiniz insanlara,farklı yakıştırmalar yapıyorsunuz ve"  mühendis olmanın gereği olan o araştırmaya ve gelişmeye ayıracağınız çok değerli vaktinizi,hesapsızca harcıyorsunuz!!"

  Bu gereksiz yazışmalarla siteyi doldurduysam,diğer arkadaşlarımdan da özür dilerim,ama beklediğim bir durum değildi kesinlikle.Neyse,kolay gelsin herkese..
gencmuhendis
gencmuhendis
25 Temmuz 2009

 
samyeli
samyeli
25 Temmuz 2009

  starsailor kardeşim bende doğalgaz sektöründe çalışan bir mühendisim.keşke kaskad sistemini bilseydimde sana yardımcı olabilseydim.genç mühendis kardeşimin dediklerine hiç katılmıyorum.bu tamamen herşeyi bilen ve kimseye ihtiyacı olmayan bir insanın söylemleri.bu sektörde insanın takıldığı yada takılacağı çok nokta var.herşeyi bilmek için yılların tecrübesi gerekiyor.bu sitenin amacı insanların bilgi paylaşımı değilmidir.ama tamamen farklı bir noktaya çekilmiş durumda site.gold üyelerin kendi aralarındaki muhabbet sayfasına dönmüş.bazen bakıyorum saçma sapan konularda başlıklar açılmış.çok şey bildiğini düşünen insanlar orda saçmalamış.ama bu işe yeni başlamış geniş bir bilgi sahibi olmayan insanların yardım içi açtıkları başlıklara kimse cevap yazmıyor.kise okumuyor.çok şey bildiğini düşünen insanlar bu bilgilerinizi bizim gibi bu işte yeni olan MESLEKTAŞ larınızla paylaşmaktan çekinmeyin.


mns3
mns3
25 Temmuz 2009

kaskat teklifini vermede sıkıntı yok.esas sıkıntı işi aldıktan sonra nasıl yapıcağın eğer orasını hallederim diyorsan eğer, önce teklifi vereceğin binanın ısı kaybını bul.bunun için bir çok program ve excel dosyası var. ordan bulabilirsin.binanın ısı ihtiyacına göre kuracağın kaskat adedini bulursun.bundan sonrası aslında basit.ısı kaybını bulduğun gibi, duvar tipi yoğuşmalı kombi alacağın markanın yetkilisiyle görüş.onlar sana neler gerekli söyler.ordanda fiyatları alır yazarsın.ama genede ben sana bi,kaç kalemini yazabilirim;

pompa, dış hava kontrol modülü, denge kabı, gerekli ise boyler, denge kabı,genleş tankı vs...

 
starsailor
starsailor
25 Temmuz 2009

  Çok tşk ederim arkadaşlar,kolay gelsin...


gencmuhendis
gencmuhendis
25 Temmuz 2009

samyeli,kardeşim ben ihtiyaç duyulan bilginin önce araştırılarak bulunmasını öneriyorum...kaskad sistemi ile ilgili bir çok proje var.proje varsa tekliftede sıkıntı yaşanmaz.bir hava tüpü mutlaka projede gösterilmeli gösterilmiyorsa zaten o proje onay almaz.proje nedir uygulanabilirliktir.ben şundan eminimki sitede daha önce açılmış birden fazla kaskad içerikli konu,birden fazla eklenmiş olan uygulanabilri proje mevcuttur.bunlardan bende yardım aldığım için biliyorum.

olayı çarptırmanını bir anlamı yok.burda açılan her konunun bir önemi vardır açan kişiye göre,kimse buna alakasız yada saçma sapan diye yorum yapamaz.bazı arkadaşların eklemiş oldukları hikayeler bile bana göre olması gerekiyor.bütün konular önemlidir.ancak yazılmadan önce araştırma yapılmalı.olur debiyi ver metre kareyi ver daire sayısını ver başkası hesaplasın sende bunu bekle.. sen ne yapacaksın peki...bana göre yanlış olanı dile getirdim.başkasına göre doğru olabilir.

hiç kimse herşeyi bilemez..hiç kimse herşeyi bulamaz...ama araştırmak bulmak herkesin işi olmalı...
maatonifi
Uzman maatonifi
25 Temmuz 2009

Duvar tipi yoğuşmalı kazanların bacaları, ayrı ayrı duvardan atmosfere çıkarılabilir mi? Veya bunun için bir güç sınırlaması var mıdır? Birleştirilerk duvardan dışarı verilebilir mi?
Bu konu şatnamede çok da açık değil.Bu konuda uygulaması olan arkadaşların dikkatine


starsailor
starsailor
25 Temmuz 2009

   Şunu belirtmek isterim ki,ben sorumu sorduğumda;amacım asla bir tartışmaya mahal vermek değildi.Yardım beklediğim için yazmıştım.Ama siz -bazı kısımlarına katılıyor olsam da- cevaptan ziyade,farklı birşeyler yazma gereği hissettiniz.

  Yazdıklarınızdan yine bazı şeyleri üstüme aldığım için yazıyorum maalesef..metrekareyi ver,daire sayısını ver...Ben bunları fazladan vererek belki hata yapmış olabilirim,ama ısı ihtiyacını kendim de hesaplayabilirim..hazıra konupta birşeyler yaparak kendini kandırma taraftarı ben de değilim,yapmam da;zaten burada birşeylere cevap arıyor olmam da,konuyu anlamak için gayret gösterdiğimi,çabaladığımı gösterir ama,siz benim için maaşallah(!) çoktan öyle bir profil çizmişsiniz bile:) Kısacası yardım istediğim tek konu,teklif aşamasındaydı da,sayenizde daha çok araştırma yapabileceğim vakti,zorun da olmadığım halde,açıklama yapmak için kullandım..

  Artık sağlık olsun ne diyelim,iyi çalışmalar herkese..
maraş
maraş
25 Temmuz 2009

gencmuhendis arkadaşım, lafım sadece sana değil. yardım talep eden herkese sitede git ara bul deniyor. halbuki yardım talep eden üyenin üyelik tarihine ve attığı toplam mesaj sayısına bakarak sitede ne kadar yeni olduğu hakkında fikir edinilebilir. arkadaş belliki sitede yeni. ayrıca işim acil diyo. senin yerinde olsam o kadar uzun bi cevap yazıcama, sitede bi arama yapar, linki cevaba yazar ve ardından da "lütfen bi dahakine sitede bi araştırmada yap" derdim.ki sitemizin bi cazibesi olsun. google dan konu hakkında arama yaptırıp sitemize üye olanları da küstürmemiş oluruz. (misal veysel abinin bu konudaki tutumunu çok takdirederim ben. soruyu cevaplar, sonrasına da önce araştır der).bu sadece senin için geçerli değil. bir çok soruya senin de yaptığın gibi cevap veriliyor. bu da sitemizi sanki yardımlaşmadan kaçan üyeleri olan bi siteymiş gibi gösteriyor.halbuki sitemizi tercih edilen bi site yapmak sadece moderatörlerin ada yöneticilerin görevi değildir.

ha, aramızda tembel olanlarımızda olabilir. olsunlar. kimisi temellik eder, öğrenemez. ona göre tercih edilen aranılan biri olur. kimiside araştırır öğrenir tercih edilen aranılan adam olur.
Sleeplessminds
Sleeplessminds
25 Temmuz 2009

samyeli yazdı:
  starsailor kardeşim bende doğalgaz sektöründe çalışan bir mühendisim.keşke kaskad sistemini bilseydimde sana yardımcı olabilseydim.genç mühendis kardeşimin dediklerine hiç katılmıyorum.bu tamamen herşeyi bilen ve kimseye ihtiyacı olmayan bir insanın söylemleri.bu sektörde insanın takıldığı yada takılacağı çok nokta var.herşeyi bilmek için yılların tecrübesi gerekiyor.bu sitenin amacı insanların bilgi paylaşımı değilmidir.ama tamamen farklı bir noktaya çekilmiş durumda site.gold üyelerin kendi aralarındaki muhabbet sayfasına dönmüş.bazen bakıyorum saçma sapan konularda başlıklar açılmış.çok şey bildiğini düşünen insanlar orda saçmalamış.ama bu işe yeni başlamış geniş bir bilgi sahibi olmayan insanların yardım içi açtıkları başlıklara kimse cevap yazmıyor.kise okumuyor.çok şey bildiğini düşünen insanlar bu bilgilerinizi bizim gibi bu işte yeni olan MESLEKTAŞ larınızla paylaşmaktan çekinmeyin.

Merhaba arkadaşlar,

Bu konuya bu şekilde dahil olmak istemezdim ancak konunun saptırıldığını görünce bir kaç şey söylemek istedim.

Sn. samyeli yukarıda özellikle işaretlemiş olduğum cümlelerinizde bu forumun gold üyeler arasında bir sohbet ortamına dönüştürüldüğünü yazmışsınız. ben gold üye değilim ve herhangi bir menfaatim de yok ancak bunları sizin yazdıklarınızdan rahatsız olduğum için söyleme ihtiyacı hissettim. İlk olarak sizin forumu ne kadar yakından takip ettiğinizi ve ne kadar katkıda bulunduğunuzu  ben dahil herkes rahatlıkla anlayabilir. Bu yüzden bu cümleler kaale alınacak cümleler değildir kanaatimce. Ayrıca bu bahsettiğiniz arkadaşlarımız (tabiki diğer arkadaşlarımızda) forumun bu noktaya gelebilmesi amacıyla ellerinden gelen her türlü bilgiyi burada paylaşmışlardır. Şu zamana kadar sorduğum sorulardan hiçbir tanesi cevapsız kalmamıştır. Belki anın da cevap gelmemiştir ki bu da beklenemez çünkü herkesin kendine göre yapacak işleri var ve bu durumda sabırsız davranıp bunu beklemek, ithamlarda bulunmak yanlış olur.

Gelelim saçma sapan diye tabir ettiğiniz konulara; bu zamana kadar tecrübeli arkadaşların açmış olduğu hiç bir saçma sapan konuya tanık olmadım bu demek değildir ki bu tarz sorularla bu forumda karşılaşmadım. Mutlaka oldu ancak bazı arkadaşların hiç düşünmeden üzerinde mantık yürütmeden sormuş oldukları sorulardan ibarettirler. 

Kısacası PAYLAŞIM OLMAYAN BİR FORUM olarak nitelendirilecek en son yer burasıdır. Bunu forumu tamamıyla incelediğinizde farkedeceğinize eminim.

Ben bu mesajı kimseyi savunmak yada avukatlığını yapmak için yazmıyorum ancak bilgiyi nerede ve nasıl bulabileceğimizi öğrenmeli, araştırmalı eğer bir sonuca ulaşamazsak ardından sorularımızı sormalıyız. Bu şekilde forumu gereksiz yere meşgul etmeyiz ve diğer arkadaşlarımızında gerekli bilgilere ulaşma süresinide kısaltmış oluruz.

Son olarak; bu konuyu bu kadar uzatmanın hiç anlamı olmadığını düşünüyorum. Buraya bu tarz şeyler yazarak geçirilecek zaman içerisinde forum içerisinde araştırma yaparak gerekli bilgilere ulaşılabilir.

Saygılarımla,
taşkınEFE
Uzman taşkınEFE
25 Temmuz 2009

Kaskad kazanların bacaları şayet birden fazla ise toplanarak tek baca halinde verilmelidir.

Diğer arkaşların dediğine ben de bir ekleme yapmak istiyorum:

Arkadaşlar : İTÜ de okurken bir hocamızın sözünü sizlere aktarmak istiyorum. bize söylediği şuy du :

" Çocuklar biz sie burada herşeyi öğretemeyiz.... Biz ; siz mühendis adaylarına ancak ve ancak neyi , ne zaman, nerede, nasıl bulacağınızı öğretebiliriz."

Bu konuda hem internet hem de kaynaklar çok zengindir. Özellikle kaskad konusunda ISISAN yayınlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu konuda DPcom sitemizde çok aydınlatıcı örnekler ve tecrübeli arkadaşlarımız mevcuttur.


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.