Administrator
Site Yöneticisi Administrator
23 Eylül 2010

Aboneler 5 Yılda Bir Denetimden Geçecek

Enerji Üst Kurulu, doğalgaz facialarının önüne geçmek için tesisatları denetlemek amacıyla yönetmelik hazırlıyor. Taslağa göre, tüm konutların doğalgaz tesisatı beş yılda bir denetlenecek. 5 yıldan uzun süredir doğalgaz kullanan konutlar kontrolden geçirecek. Denetlenmeyen evin gazı kesilecek.   

Son yıllarda kullanımı hızla yaygınlaşan doğalgazda abone sayısı 8 milyonu geçti. Kısa bir süre içinde Türkiye'nin tamamına yakın bölümünün doğalgaz kullanır hale gelmesi bekleniyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), abone sayısındaki artışı dikkate alarak Doğalgaz İç Tesisat Yönetmeliği'nde değişikliğe gidiyor. Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle gaz kullanan bütün konutlarda tesisatlar 5 yılda bir denetimden geçirilecek. Denetim yaptırmayan konutların gazı kesilecek. Denetim sorumluluğu ise doğalgaz dağıtım şirketlerinde olacak. Yeni yönetmelikle EPDK, doğalgazın can, mal ve çevre açısından güvenli bir şekilde kullanımını amaçlıyor.

Yönetmelik Taslağı'nı sektörün görüşüne açan EPDK, gelen öneriler doğrultusunda yaptığı çalışmaları tamamladı. Kurul'un iki hafta içerisinde yönetmeliği uygulamaya koyması bekleniyor. Uygulamayla konutlardaki bütün tesisatlara denetim zorunluluğu getiriliyor. Denetimi kabul etmeyen konutların gazı kesilecek. Denetimlerde, tesisatta gaz kaçağı, duman fazlalığı, yetersiz baca çekişi gibi kontroller yapılacak. Arıza tespiti halinde sorun giderilene kadar gaz akışı durdurulacak.

Hangi denetimler yapılacak?

Yeni yönetmelikle beş yıldan daha uzun süreli doğalgaz kullanan bütün aboneler iç tesisat kontrolü ve bakımından geçirilecek. Denetimler gaz dağıtım şirketleri tarafından 30 gün içinde tamamlanacak. Bu süre içinde denetimi yaptırmayan aboneye ek 30 gün daha süre verilecek. Bu süre içinde de tesisat kontrolü yaptırılmazsa gaz kesilecek.

EPDK'nın hazırladığı yeni Doğalgaz Piyasası İç Denetim Yönetmeliği, doğalgaz dağıtım şirketlerine periyodik kontrol zorunluluğu getiriyor. Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra dağıtım şirketleri denetimlere başlayacak. Şirketler, belirleyecekleri bir takvimle 5 yıldan fazla abone olanların denetimlerini ücreti karşılığı 30 gün içinde tamamlayacak. Kurul denetimlerde yapılacak işleri de belirledi: Tesisat kaçağı, cihaz baca sensörünün iptali, duman kanalının banyo-wc-yatak odasından geçmesi, duman kanalı deformasyonu, yetersiz baca çekişi. Denetimlerde acil müdahale durumu tespit edilirse gaz hemen kesilecek. Müşteri yetkili servislere arızayı gidermesiyle en geç iki gün içinde gaz akışı yeniden sağlanacak.

Denetim süreci nasıl işleyecek?

İç tesisatların kontrolünden şirketler sorumlu olacak.

Şirket bakım tarihini yazılı olarak müşteriye bildirecek.

Müşteri otuz gün içerisinde bedeli karşılığında tesisatını kontrol ettirmezse, süre sonunda doğalgazı kesilecek.

Bakım hizmeti karşılığında alınacak ücret, EPDK tarafından her yıl belirlenecek.

İlk kontrolde uygunluk alamayan abonelerde ikinci ve üçüncü kontroller için ücret, ilk kontrolün en fazla yüzde 50'si olacak.

Şirket bu bedeller üzerinde tahsilat yapamayacak.

Yapılan kontrol sonucunda tesisatta gaz kaçağı, duman fazlalığı, yetersiz baca çekişi gibi acil durumlarda müşterinin gazı tamamen kesilecek.

Sorun çözülene kadar gaz verilmeyecek.

Diğer küçük sorunlarda ise müşteriye eksikliğin tamamlanması için altı aylık süre verilecek.

 
 


termal
termal
24 Eylül 2010

OH NE ALA...\r
\r
YENİ RANT KAPISI...\r
\r
DOĞALGAZ KULLANICISINA HAYIR DEME HAKKI BIRAKMIYOR...\r
\r
BİRİLERİNİ YİNE ZENGİN EDECEKLER...


ali orhun
ali orhun
25 Eylül 2010

Denetim doğru bir karardır. Karar sürecinde katkısı olanlara bir vatandaş olarak teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Burada konuşulması gereken, teknik konulardır.

Öncelikle 5 yıl denetim periyodu,

-Diğer küçük sorunlarda ise müşteriye eksikliğin tamamlanması için altı aylık süre ,

konuları sizce nasıldır?

Ayrıca, son durumda, mutlaka denetim şirketi ,ekibi yetkili Makina Mühendisi bulundurmalıdır, konusu nasıl?

Hayırlı , uğurlu olsun...
cihan1981
cihan1981
25 Eylül 2010

BU DENETİMİN YETERLİ TECRÜBEYE SAHİP BAĞIMSIZ MÜHENDİSLERE VERİLMESİ HALİNDE BENCE DAHA KISA SÜREDE VE ETKİN YAPILABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLEBİLİR.

ÖRNEĞİN MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASINDAN YETKİLİ

EN AZ 5 SENE İŞ TECRÜBESİ OLAN

VE RAPOR DÜZENLEME YETKİSİ VERİLEN MÜHENDİSLER SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE DENETİM YAPABİLECEKLERDİR.
nur81
nur81
27 Eylül 2010

EPDK kontrollerde muhatabını arttırmak istemez sanırım. Kontrol yine dağıtım şirketinde olacağına göre koca bir şehrin kontrolü dağıtım şirketinin bünyesindeki birkaç mühendisle ne kadar doğru dürüst yapılır muamma.
ali orhun
ali orhun
28 Eylül 2010

Kontrol yine dağıtım şirketinde olacağına göre koca bir şehrin kontrolü dağıtım şirketinin bünyesindeki birkaç mühendisle ne kadar doğru dürüst yapılır muamma.nur81

Nur Hanım önemli bir konuya ışık tutmuş.Özellikle, Ankara,İstanbul, Bursa,Eskişehir vb doğal gazın ilk geldiği illerde, doğal gaz tüketimi 5 yılı geçen binlerce tesisat/bina  var. Bu tesisatların denetimi hangi teknik iş gücü ile yapılacak?
TurkBey
TurkBey
28 Eylül 2010

arkadaşlar sanırım tesisat kontrollerini yetkili firmalar yapacak iğdaş bunu altından kalkamaz zaten gaz açmak için yeterli mühendisi yok

şu anda ümraniye bölge olarak 8 gün sonraya gün veriyorlar
akgul81
akgul81
29 Eylül 2010

ORGANİZE SANİYİ BÖLGELERİ içinde aynı durumun geçerli olup olmadığı, sanayi tesislerinin denetiminin neye göre yapılacağı, sanayinin kendi hatlarının iç tesisat sayılması nedeniyle nasıl denetleneceği konuları tam açık değil.

Bilgsi olan var mı?
lecealex
Uzman lecealex
30 Eylül 2010

ali orhun yazdı:

Kontrol yine dağıtım şirketinde olacağına göre koca bir şehrin kontrolü dağıtım şirketinin bünyesindeki birkaç mühendisle ne kadar doğru dürüst yapılır muamma.nur81

Nur Hanım önemli bir konuya ışık tutmuş.Özellikle, Ankara,İstanbul, Bursa,Eskişehir vb doğal gazın ilk geldiği illerde, doğal gaz tüketimi 5 yılı geçen binlerce tesisat/bina  var. Bu tesisatların denetimi hangi teknik iş gücü ile yapılacak?daha büyük bir problem var oda şu müşterinin evinde proje dışı bir uygulama yapılmışsa müşteri bunu kendisinin yaptırdığını asla söylemez topu direk vizeli firmaya atar budefa firmanın yetkisi sıkıntıya girecek bu nasıl çözülecek bence en önemli sorunda budur.

prof34
prof34
04 Ekim 2010

Bu durum inşallah hepimiz için hayırlı olur
ali orhun
ali orhun
06 Ocak 2011

Değerli Site Arkadaşlarım,

Bu konu çok önemli,tartışmaya devam etmemizde fayda var.

Ben yine aynı soruyu soruyorum.Beni lütfen aydınlatırmısınız.

Bir İç Tesisatda yeni Montajdan sonra, Proje Müellifi, Fenni Mesul,Gaz Açan Mühendisin sorumluluğu ne dar süredir?

Tesisat periyodik bakım/denetim konusu ile ilgili çalışmalar hangi aşamada?

Kolay Gelsin....
lecealex
Uzman lecealex
06 Ocak 2011

ali orhun ben sorumlulukta 5 yıl biliyorum zaten sorumluluk 5 yıl olmasa denetimde 5 yılda bir yapılmazdı diye düşünüyorum


ali orhun
ali orhun
06 Ocak 2011

lacealex,

Taslak yönetmelik için düşünülen süre..Taslak ne durumda?
ali orhun
ali orhun
15 Temmuz 2011

Bu konuda nasıl bir gelişme var?


ali orhun
ali orhun
15 Eylül 2011

Eylül'ün yarısına geldik...Allahın izniyle, önümüz kış....Bu konuda en son yasal mevzuat ve mevcut durum hakkında bir gelişme var mı?

Tşkürler...
erkan1818
erkan1818
15 Eylül 2011

Arkadaşlar İGDAŞın bu konu ile ilgili seminerine katılmıştım.

Konu açık.

Müteahhit firmalar İstanbulda ev ev dolaşıp tesisatın uygunluğunu kotrol edicekler. Yani Tesisat onaylanmış projeye uygunmu ,tutarsızık varmı. Baca ve Havalandırmalar , fleksible bağlantılar uygunmu. Kaçak hatlar vb. İGDAŞın hazırlamış olduğu kontrol formlarında yazan tüm detayları kontrol edicekler. Eksik varsa formlarda belirleyip bunu müşteri ve İGDAŞ ile paylasıcaklar.

Formlarda renkli bölümler var sarı kırmızı yeşil .Yani biri uygun demek, diğer süre verio düzeltme için , diğeri de hemen gaz kesme seceneği.

Tadilat gerekio ise kontrolü yapan müteahhit firma müşteri ile anlaşarak İGDAŞın belirlediği fiyatlardan işi yapacaklar.

Ev lerin dağılımıda ;her müteahhit çalışdığı bölgelerde sokakları kontrol edicekler ve her müteaahhitin de iş yapacagı sokaklar ve daireler zaten belirlenmiş cd halinde müteahhitler ile paylaşıyorlar.

İGDAŞIN bu konu dışında getireceği başka yeniliklerde olacak bunları zamanla bizlerle paylaşıcaklar. Mesela 7x24 sistemi ve acil müdehale sistemi.Bunlar müteaahitler üzerinde olucak  


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.