azref
Uzman azref
03 Şubat 2011

Ankara Ostim’de Patlama...


OSTİM'de patlama, en az 6 ölü

Ankara, OSTİM'de patlama meydana geldi. En az 6 kişinin öldüğü açıklandı. Patlamanın sebebi ise henüz belli değil.


ANKARA - Ankara'nın önemli sanayi merkezlerinden Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi'ndeki (OSTİM) Mega Center adlı, 4 katlı bir iş merkezinde saat 11.00 civarında patlama meydana geldi. Binanın 2 katı çöktü, enkaz altında kalanlar var. İşyerinin hidrolik makineler ürettiği öğrenildi.

Henüz belirlenemeyen nedenle patlama meydana geldi. Patlamada 30 civarında yaralanan olduğu bildirildi.

Ankara'nın çeşitli yerlerinden de sesi duyulan patlamanın yaşandığı binadan dumanlar yükseliyor. Patlama yerinde bir yangın ise görülmüyor. Bu arada binaya 300 metreye kadar yakın olan diğer iş yerlerinin camlarının kırıldığı görülüyor. Patlama 4 kilometre öteden duyulduğu da gelen bilgiler arasında.

Patlamada yaralananlar oldu. Patlamanın nedeni olarak doğalgaz sıkışmasından şüphe ediliyor. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar en az 6 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 5 kişi ise enkaz altında aranıyor. 45 kişi de hastaneye kaldırıldı.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay da olay yerinde incelemelere katıldı.

Bakan Atalay, burada yaptığı açıklamada, Ostim'in Türkiye'nin gözbebeği iş merkezlerinden biri olduğunu söyledi. İş yerindeki patlamanın saat 11.00 dolayında meydana geldiğini ifade eden Atalay, ''Bunun teknik boyutları araştırılıyor, ama şimdi bizim için önemli olan patlama sonucu çok can kaybı olmasın, dileğimiz temennimiz ve çalışmamız bunun için. Maalesef şu ana kadar dört çalışanımız hayatını kaybetti'' dedi.

GÖKÇEK: DOĞALGAZ DEĞİL
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de kendisine en kaz altında 5 kişi bilgisinin verildiğini söyledi. Gökçek ayrıca doğalgaz sıkışmasının bu patlamanın sebebi olamayacağını belirtti.

Gökçek hidrolik pompa üreten tesiste bazı hatalar yüzünden bir patlama olabileceğini ihtimalinden bahsetti. Oksijen tüplerinden olabilme ihtimali var.

ATO Başkanı Sinan Aygün de hastaneye gidenlerden 5-6 kişinin durumunun ciddi olduğunu belirtti. Aygün ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini anlattı. Aygün de patlamanın oksijen tüplerinden dolayı olabileceğini söyledi.

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ise, "Hastanelere intikal eden iki ölü, dördü ağır 24 yaralı var. Yaralılarımızın hastanelerde tedavileri devam ediyor. Olaydan sonra gerek sağlık ekipleri, gerek sivil savunma ekipleri olay yerine intikal ettiler. Valilik bünyesinde kurulan kriz masası çalışmalarına büyük bir dikkatle devam ediyor'' dedi.

Ankara Valiliği'nden daha sonra yapılan yazılı açıklamada, saat 11.00 sıralarında Mega Center İş Merkezinde hidrolik makine üreten fabrikada meydana gelen ve nedeni henüz belirlenemeyen patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının 5'e yükseldiği, yaralanan 4'ü ağır 34 kişiden 15'inin taburcu edildiği, 19 yaralının tedavilerinin sürdürüldüğü kaydedildi.

SİNİR KRİZİ GEÇİRENLER VAR
Görgü tanıkları olay yerinden çıkan bazı kişilerin arkadaşlarına ulaşamadığı için sinir krizi geçirdiğini belirtiyor. Olay anında ise kaç kişinin olduğu bilinmiyor.

Binanın taşıyıcı kolanları dışında her yeri yıkılmış gibi görünüyor.

Türk Kızılayı, Ankara Ostim'deki bir iş yerinde meydana gelen patlamanın ardından bölgeye uzman ekip gönderildiğini, ekiplerin hem arama kurtarma ekiplerine destek vereceğini hem de patlamadan etkilenenlere psikososyal destek sağlayacağını bildirdi.

Büyükşehir Belediyesine bağlı 25 itfaiye aracı ile kurtarma ekipleri bölgede bulunuyor. Sağlık Bakanlığı 112 Acil Yardım yetkilileri de OSTİM'e ihbarın ardından 5 ambulansın sevk edildiğini bildirdi.

AKUT OLAY YERİNDE
AKUT ve Sivil Savunma da olay yerinde enkazda kurtarma çalışmalarına katıldı. Özel eğitimli köpekler de enkaz altında kalanları aramaya yardımcı olmak için bölgeye getirildi.

Binanın bazı noktalarında gaz ve sıcaklık yüzünden köpeklerin çalışamadığı öğrenildi.

NTV sitesinden alıntıdır.
azref
Uzman azref
03 Şubat 2011


Ankara'da ikinci patlama: Ölü, yaralı ve mahsur

OSTİM Sanayi Bölgesi'nde akşam saatlerinde bir patlama daha oldu. Torno ruhsatı olan atölyede tiner imalatı yapıldığı ve patlamanın tiner kazanında meydana geldiği belirtiliyor. İlk belirlemere göre 4 ölü, 1'i ağır 14' yaralı var; binada bulunan 10 ile 12 kişi de mahsur durumda.ANKARA - Başkent Ankara'da, bugünkü ikinci patlama akşam saat 19.30 sularında meydana geldi.

Patlama, OSTİM Sanayi Bölgesi'nde 6 kişinin hayatını kaybettiği, 34 kişinin yaralandığı ve 2 kişinin de hala kayıp olduğu patlamaya yakın bir bölgede yaşandı: Henüz net olmamakla birlikte bir aracın LPG'si patladı, çıkan yangın yasal olmayan tiner ve boya atölyesine sıçradı, oradaki patlama ve sonrasında çıkan yangın da yan blogları etkiledi.

Konuyla ilgili resmi açıklama Ankara Valisi Alaaddin Yüksel'den geldi: Şu ana kadar 1 kişinin cesedine ulaşılırken, 3 kişinin daha öldüğü bilgileri geliyor. Patlama nedeniyle 1'i ağır 14 kişi yaralanırken, 10 ila 12 kişiye de ulaşmaya çalışıyoruz.

Ankara OSTİM ikinci bir patlamanın şokunu yaşıyor.

Patlamanın nasıl olduğuna ilişkin en net bilgi, olay yerinden NTV yayınına bağlanan Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'den geldi:

"Bir araç patlıyor ve çıkan yangın içeride çalışanların olduğu tiner atölyesine sirayet ediyor. Oradan yandaki bloğa oradan da yandaki bloğa... Şu anda 3'er katlı 5 blogdan dumanlar yükseliyor. Gördüğüm kadarıyla 16-17 araba paramparça, yerde bir ceset var ve 3 ölü daha var; 4 tane cenazemiz var. Yaralı sayısı net değil ama şu anda içeride de 15 kişi bulunduğu haberleri geliyor. Yangının çevreye sıçrama durumu yok, itfaiye tedbir almış durumda."

VALİ YÜKSEL KONUŞTU
İlk açıklamasında 1 ölü, 8 yaralı olduğunu belirten Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de ilerleyen dakikalarda daha net bilgiler verdi:

"Torna atölyesi olarak ruhsat aldığı anlaşılan işletme içinde tiner ve boya imalatı gerçekleştiriliyor. 19.30 sularında tiner kazanlarındaki patlama sonucunda bir ölümüz var. Ancak içeride 3 kişinin daha öldüğü yönünde bilgi geliyor. 1'i ağır 14 yaralı hastanelere sevk edilirken, 15 kişi hala içeride. Bunun nedeni ise, koku ve kimyasallar nedeniyle şu an içeriye girilememesi.

Doktorlar telefon yoluyla içerideki arkadaşlarla irtibat halinde. Tüm imkanlar seferber edildi ve gelişmeleri takip edeceğiz. Karşımızda çok ciddi bir olay var ve ekipler yangının söndürülmesinin ardından cihazlarıyla içeriye girecekler.

Bölgede 5 bine yakın işletme var burası örnek bölgelerden biri. Torna ruhsatı - tiner imalatı konusu şu an tartışılacak bir şey değil. Önce insanların can güvenliğini sağlayalım, sonra hiçbir şeyi yapanların yanına kar bırakmayız."

Sağlık görevlileri ile itfaiye ekiplerinin olay yerindeki çalışmaları sürüyor.

"BODRUM KATI TAMAMEN YANMIŞ"
Patlama sonrası binada mahsur kalan ve sayılarının 10 ile 12 arasında olduğu tahmin edilen kişilerin bodrum katında olduğu iddiaları vardı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile birlikte basına açıklamalarda bulunan bir itfaiye yetkilisi şöyle konuştu: "Bodrum katı tamamen yanmış, birisi varsa kurtulması çok zor. Orası enkaz altında kalmış; deprem olmuş gibi..."

Ntv sitesinden alıntıdır.
azref
Uzman azref
03 Şubat 2011

işte patlama anı;


[FLASH WIDTH=400 HEIGHT=334]http://video.mynet.com/habervideo/Iste-patlama-ani/1103058.swf[/FLASH]

azref
Uzman azref
03 Şubat 2011

[FLASH WIDTH=400 HEIGHT=334]http://video.mynet.com/habervideo/Ankara-OSTIM-de-ikinci-patlama/1103143.swf[/FLASH]


hvac
Uzman hvac
04 Şubat 2011

             Patlamaya bakınca gaz sıkışması değil deselerde gaz sıkışması gibi görünüyor.Bu derece hasarı ancak dgaz verebilir.Allah yardımcıları olsun, çok üzücü bir olay.


ali orhun
ali orhun
05 Şubat 2011

Haberlerde, Kaçak Mazot Üretimi ve dandik Oksijen Tüplerinden bahis ediyorlar.Hatta bir Gazete ,Allah rahmet eylesin,kazada ölen Bir Bayan Makina Mühendisi meslektaşımızın,yandaki komşu firmadan şikayetçi olduğunu yazıyor.Tabii bunların hepsi iddia...Şimdi olay yasal takip ve incelemede...Allah bilir,diğer Organize Sanayi Bölgelerinin durumunu?

Kazada ölenlere Allahdan rahmet,yaralılara acil şifalar ve yakınlaına sabırlar diliyorum...
maatonifi
Uzman maatonifi
08 Şubat 2011

Gazın canı sıkılmış, nerede sıkışayım derken, bu gün de Antalyada sıkışıp iki kişiyi öldürmüş. Bu gazın nerede, ne zaman sıkışacağı belli olmuyor.\r
Toplumumuzun, hatta yetkililerin bile, bu olayları bu şekilde cahilce yorumlamaları ve açıklamalarına çok üzülüyorum. Bal gibi ihmal, bal gibi aymazlık var bu işlerde. Kabahatin büyüğü de biz mühendislere ait. Bir gün, patronun değil, tekniğin ve kuralların kaygısını taşıyacağımız gün, bu olaylar olmayacaktır.


ali orhun
ali orhun
08 Şubat 2011

Bu durumda, Başkentdeki, OSTİM ORGANİZE  SANAYİNDE,AYNI GÜNDE

ÜST,ÜSTE 2 PATLAMA OLUP 20 KİŞİ ÖLÜYORSA,

SORU:ÜLKEMİZDE ORGANİZE SANAYİLERİ DENETİMLERİ NASIL GELİŞTİRİLMELİDİR?


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.