trmuh
trmuh

Kayıt Tarihi : 18 Ağustos 2011
Son Ziyaret : 30 Ekim 2013
İSTANBUL

takip et mesaj

Yazmış Olduğu Cevaplar


Konu: 300 mbar mutfak. Ocak sönüyor.

trmuh
trmuh
06 Aralık 2011

debileri hesaplayınca 15 m3 zaten uygun olduğu görülüyor. regülatörleri kontrol etmende fayda var. Özellikle ocağa giden regülatör 21 mbardan yüksek giriyorsa sorun olabilir. Manometreden basınca bakmanızı öneririm. Ayrıca ocak hattı kaç parmak onuda söyleyebilir misiniz? 


Konu: kaynaklı mı yoksa dişli mi yapılacak

trmuh
trmuh
05 Kasım 2011

yüksek çaplarda dişli tesisatı zor olabilir. Sağlamlığı açısından kaynaklı yapmakta iyidir. pansiyon içerisinde kaynak yapmanın kolaylığına da bakmalısın. Çevrede yanabilecek eşyalar var mıdır? ahşap malzeme var mıdır? bakmalısın. Sonuç olarak dişli yapmak istiyorsan sorun olabileceğini de sanmıyorum. Ancak sen şartnameye bakmalısın. Önemli olan emniyetli bir tesisat yapabilmektir.


Konu: Doğalgaz ile yerden ısıtma

trmuh
trmuh
26 Ekim 2011

http://www.dogalgazprojesi.com/forum_posts.asp?TID=976 &PN=1

forumda arama yaparsan daha çok bilgi bulabilirsin sanırım. bu linkte sana yardımcı olur.
Konu: kombi montaj bildirimi

trmuh
trmuh
16 Ekim 2011

Kombi tesisatı derken plastik tesisattan mı bahsediyorsunuz. Eğer kombiye branşman bırakılmış ise dağıtım şirketiniz hangisi bilmiyorum; Sadece kombi bağlayacaksanız sizden firmanızdan mühendis imzalı cihaz bildirim formunu alıp dağıtım şirketine gideceksiniz orada randevu verecekler. sonra teknikerler gelip uygunluk belgesi verecekler. Ona göre de servis gelip kombiyi devreye alacaklar.

 
Konu: tRANŞE HAT

trmuh
trmuh
16 Ekim 2011

Bu siteden aldığım yeni şartnameye göre Boru  altına 10 cm Sarı kum boru yerleştirildikten sonra hizasına kadar sarı kum ve üzerine 20 cm sarı kum ve ikaz bantından sonra 25 cm sarı kum koyuluyor. Bu da senin çizeceğin tranşe derinliğini 55 cm+ boru çapı kadar olmasını zorunlu kılıyor. Sayaç kotu niye -25cm te onu anlayamadım. Ancak izolasyon için şöyle fikir ortaya atabilirim; pe kaplama yeraltından çıktıktan sonra 15 cm devam edeceğine göre 10 cm yüksekliğe verdiğin izole mafsalı kabul etmemiş olabilir. Daha yükseğe koymayı dene sorun çözülecek mi? bakalım.  
Konu: Rusya’yla doğalgaz anlaşmaları feshedildi

trmuh
trmuh
02 Ekim 2011

Rusya zaten indirimden yana değildi. Yapılan görüşmelerde Ukrayna ile bile indirim değil doğalgaza zam yapılacağını belirtmişlerdi. süpriz olmadı açıkçası bu durum..


Konu: doğalgaz kompozisyonu

trmuh
trmuh
28 Eylül 2011

yoğuşmalı kombilerde hermetik değil midir?  !!!!!!!!!!!!!
Konu: Tüketim vanası hatası

trmuh
trmuh
27 Eylül 2011

hepsi en başta 0 olarak gözükmektedir. O yüzden Daire numaraları aynı demektedir. Daire vanalarını seç ve ekranın solundan her birine kendi numarasını ver.
Konu: Kolon Havalandırması

trmuh
trmuh
21 Eylül 2011

Bence kolon havalandırması şartı getirilmeli. Alarm cihazları bırakılırsa bozuk olabilir veya zamanla bozulabilir. Bu sebepten ne olursa olsun havalandırma en iyi yöntemdir.


Konu: kaç kcall. kombiyi takalım

trmuh
trmuh
21 Eylül 2011

yoğuşmalı kombi sadece fazla yakıt yakmana sebep olacaktır. Gereksiz, kullanmadığın enerjiye para ödersin. onun dışında her 5 sene de bir kombi değiştireceksen durum kötü olacaktır. Bence öncelikle bacasını temizletmemişsen temizlettir. İstersen bakımını da yaptır. Ama memnun değilsen kombiyi değiştirirsin yine.


Konu: solenoid ve deprem vanası gereklimi

trmuh
trmuh
21 Eylül 2011

belli tarihten önce ruhsatı varsa binanın selenoid vana koymana gerek yoktu sanıyorum. Ancak bu uygulama bana göre saçma. Deprem sırasında eğer bu vanalar gazı keseceklerse ki kesecekler diye takılıyor o zaman her bina da bana göre olmalı.

ikincisi kolon havalandırması varsa gaz alarm cihazı konulması istenmiyor.
Konu: 50 mbar ve sanayi ayrımı

trmuh
trmuh
14 Eylül 2011

sanayi sayılabilmesi için 200m^3/h debiden yüksek olması gerekiyor sanıyorum
Konu: Zetcadde Çizilmiş Onaylanmış Proje

trmuh
trmuh
07 Eylül 2011

bende eskiden zetacad ile çalışan firmada çalışıyordum. Bir işimiz vardı iki binaya aynı s.k dan hat çekiliyordu. Önce ben bitirecektim. Diğer firmanın katotik koruması bozuk olması bize de etki etti. -850 altı çıkıyordu. Çok uğraştık. O firma bizim flanşlarda sorun olabileceğini iddia etti. Ancak sonunda onların katotik korumasının bozuk olması sorun kaynağı olarak belirlendi. Çıkarıp attık. Düzeldi. Niye bunları anlatıyorum dersen. Sonrasında kendileri gelip benden zetacadte onaylanmış projeyi istediler. Bende aramızda hiç bir şey olmamış gibi onaylı proje dosyasını verdim. Sonra firma sahibi niye verdiğimi sordu onlar çok uğraştırdı bizi dedi. Bende gerekli olanın bu olduğunu söyledim. yani sadece mühendislere de bağlı değil bu.

ikincisi daha önce benimde ihtiyacım oldu dosyalara ya igdaş istediği için alabildim. Ya da uğraştım arşivde varsa bulabildim. Bu da bana böyle bir tecrübe getirdi. Çok uzun yazdım kusura bakma ama ancak bu kadar yazarsam cevap yerini bulurdu
Konu: kaç kcall. kombiyi takalım

trmuh
trmuh
06 Eylül 2011

20000 kcal ısıtma bile sizin dairenize yetecektir. 26000 biraz fazla yakıt harcatabilir.