Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut

Kayıt Tarihi : 28 Kasım 2018
Son Ziyaret : 04 Temmuz 2021

takip et mesaj

Yazmış Olduğu Cevaplar


Konu: 2020 yılı kombi montaj + proje fiyatı nedir

Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
12 Haziran 2020

yukarda yazmıştımda sonradan aklıma geldi kombi değişimleride tekrardan proje çizmeye gerek yok kombi değişim formuyla halledilebiyor bu durumda maliyetlerde düşüyor muhtemelen o bu işi yapan firmada bu şekilde yapacaktır.

kombinin ortalama geliş fiyatı 4000TL 

Kombiyi montajını götürü üsülü çalışan ustanın yaptığını varsayarsak malzemeyle birlikte 250TL

git gel 20km olan mesafede 5 kere git gel yapalım 100km oda ortalama 50TL olsun

extra olarak 200TL daha masrafımız gitsin 

 

sonuç olarak yine 500 TL Kalıyor  eski kombiyi alıp bakımını yapıp en kötü ihtimal 1000 liraya satabilir
Konu: 2020 yılı kombi montaj + proje fiyatı nedir

Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
07 Haziran 2020

cihazın internette ortalama satış fiyatı 4000 civarı montajına 250 gitse 150 proje maliyeti olsa üstüne satıcının yapması gereken karla birlikte 5000 normal fiyat bence ama sizdeki kombiyi niye alıyolar onu anlamadım.


Konu: 4+1 Odalı Eve Kombi Önerisi (Yaklaşık 170-180 m2) Bütçe Max 4500.

Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
04 Haziran 2020

canguntan yazdı:
Teknik ısı mühendislik, arkadaşıma katılıyorum. 180-200-300, alan ne kadar olursa olsun önemli olan ısı kaybıdır. Isı kaybı ne kadarsa konulacak cihaz kapasitesi ve radyatör miktarı buna göre olmalıdır. Yalıtım v.b. etkiler.
Yıllar önce Almanya'da 11 kW'lık cihazlar vardı. Alman mühendisler normal bir daireye 24 kW cihaz veriyoruz dediğimizde çok büyük değil mi diye soruyorlardı. 
Eviniz 180 m2'de olsa ki şu anda ısı kaybı hesabını yapmak için keşif ister, mevcut radyatörlerinize göre hesap yapabilirsiniz. Mesela yüksekliği 60 cm. olan panel radyatörlerin metresi 2000 kcal/h. ısı verir.7 m. radyatörünüz olsa kabaca 14.000 kcal/h. kapasite çıkar ki 18 kW. yoğuşmalı bir cihaz bile yeter. 
Isı kaybı evinizin mimarisine, yalıtım durumuna, pencere ve kapı özelliklerine ve iklim bölgesi özelliklerinize göre değişir.
O yüzden 180 m2 alan için 24kw=20.640 kcal/h. ısıtır ısıtmaz demek yanlış olur. Tevrübeye bağlı olarak keşifte muhtemel kapasiteyi kabaca söyleriz ama daha küçük kapasite yeterken büyük cihaz almanız maliyet getirir. Büyük cihaz almak daha iyi ısınmak anlamına gelmez. Ne kadar radyatör mevcutsa ya da ısı kaybı ne kadarsa ona göre kapasite seçilmelidir. Cihazlar artık yoğuşmalı olduğunu da unutmamız gerekir.


ek olarak ısı kaybı hesabı eskibi bir binada sonradan yapılması karmaşık olabilir projesi olmaması ölçü alma vs uzun sürebilir.

Pratik olarak; yapının bulunduğu şehre göre soğuk normal ve ılıman şehirler olarak 3e ayırırsak

soğuk iller 60
normal iller 45
sıcak iller 30

yukardaki katsayılar ile mahalin hacmini çarparsak o mahalin ısı kaybını bulabiliriz

(Mahalin alanı x yüksekliği) x katsayı

tüm odalar için yapıp toplarsanız

(dairenin bodrum 1. Kat veya en üst kat olması durumunda çıkan sonucun %15 fazlasını alarak)

ısı kaybı miktarı bulunabilirsiniz.
Konu: Doğalgaz İşlerinde Kredi Kartı Taksit Olayı

Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
03 Haziran 2020

Mal aldığım toptancıdan çekiyordum ben. vade farkı felan binmiyordu mail order ile çekiliyordu, toptancıdaki cari hesabıma geçiyordu para, onlada mal alıyordum. 


Konu: 5 katlı bir binanın doğal gaz projesi lazım

Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
02 Haziran 2020

Alpaslan yazdı:
merhaba arkadaşlar. ödevim gereği dublex veya 3 katlı veya daha fazla katlı bir binanın doğalgaz tesisatı ve kombili yada merkezi sistem olarak boru çapı sayaç brülör vs hesapları yapılmış projeye çok acil ihtiyacım var. yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla

Proje

zeminde garaj ve depolar var üstünde 4 normal kat toplam 8 daire bireysel sistem
Konu: Bir dairede kullanılabilecek cihaz sayısı

Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
27 Mayıs 2020

bi sınırlama olacağını sanmıyorum. cihaz sayısı arttıkça tüketim artacak tüketim artınca sayaç max debi okuması yetersiz kalacak ve bi üst sayaç takılması gerekecek bu durumda güvence bedeli değişecek. her odaya tesisat çekilmesi yerine farklı bir çözüm yolu bulmalısız bence evin her odasında borular gözükecek sobalar için dış cepheye baca delikleri açılacak vs. petek boylarını büyütmek çözüm olabilir.


Konu: Merhabalar iyi günler elinde en az 4 katlı bir binanın doğalgaz projesi olan var mı (ocak kombi olması lazım)

Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
25 Mayıs 2020

hazırladım projeyi kolon+12 Daire Proje Dosyası'nı linkten indirebilirsin.

anladığım kadarıyla kat planını ve izometrik şemayı çizimden alacaksın çap hesabını elle yapacaksın

21mBar için çap hesabını hiç elle yapmadım ama tahminim şu şekilde olacaktır.

her bir hat için üzerindeki debiyi, uzunluğu, giriş basıncını bilip tahmini bir çap ile (Q L P1 ve D) çıkış basıncını bulman gerekiyor

P1-P2 = (13,94 × (Q^1,82 / D^4,82)x L )

daha sonra bütün hatlar için olan (P1-P2) farklarının toplamına bakacaksın buda 1mBar'ın altında olmak zorunda eğer üzerinde olur ise hatlardaki çaplarla oynayıp bu farklar toplamını 1mBar altına çekeceksin. iş bununlada bitmiyor her hat üzerindeki hız değerlerini hesaplayacaksın oda 21mBar basınçta 6m\sn olması gerekiyor. 

V= 353.677 × Q / (D² × P2)

D için boruların iç çapını kullanman gerekiyor unutma bunu örneğin Dn65 borunun iç çapı 62.60mm ince bi detay.

 

şimdi gelelim benimde bilmediklerime bilen arkadaşlar benide aydınlatırsa sevinirim:)

-bu yukarda verdiğim formüller 31m3\h üstü debiler için geçerli sanırım bu belitilen debi altı için hangi formüller kullanılmalı.

-zetacad'te bir şeyi fark ettim 24kw bir cihaz 4 gözlü bir set üstü ocak ile bir dairenin tüketimi 3.5m3\h gözüküyor. ama binanın toplam tüketimi örnek veriyorum 12x3.5m3\h=42m3\h olmuyor. 28.5m3\h çıkıyor benim tahminim tüm cihazların aynı anda çaışmadığı varsayılarak bir algoritma ile bu debi hesaplanıyor bu işin arkasındaki olay nedir. aydınlatırsanız sevinirim.
Konu: Merhabalar iyi günler elinde en az 4 katlı bir binanın doğalgaz projesi olan var mı (ocak kombi olması lazım)

Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
25 Mayıs 2020

.zpt dosya uzantısı zetacad Free'de çizilmiş projelere ait

.zpd dosya uzantısı zetacad Studio'da çizilmiş projelere ait

Studio'da da çizilen projelerde kendi aralarında gaz dağıtım firması şartnamelerine bağlı olarak farklılık gösterir.(dosya uzantısı farklı olmaz sadece Proje içindeki çizim kuralları, kontrol mercinin istekleri gibi bazı farklılıklar olabilir) (Akmercan Şartnamesi, Doğugaz Şartnamesi, Aksa Şartnamesii Başkentgaz Şartnamesi Gb.)

Dosyaları belirttiğim sürümlerde açabilirsin diğer sürümde açarken hata verir.

Eğer ödevse hocanız hangi sürümde istiyor o önemli.  

Ödev değilse öğrenme amaçlıysa Studioda çizişmiş projeler daha uygun olacaktır size şartnameyide belirtirseniz daha efektif olur.
Konu: Dublex eve ikinci ocak hattı için ne yapmalıyım

Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
19 Mayıs 2020

Kombinin alt katta kalması iyidir. Kombi hattına karışmamanız gerek yok (extra başka bir durum yoksa tabi) Üst kata gaz çekmek için alt kattaki Ocak hattını iptal etmenize gerek yok (eğer alt kattaki mutfağı odaya çevirmeyecekseniz) o hat üzerinden bi tee ile üst kata hat çekebilirsiniz. tesisatın durumunu bilemiyoruz hat kurtarmayabilir, buna bağlı olarak boru çaplarının değişmesi gerekebilir.

Proje konusuna gelince evde kullanacağınız cihaz sayısı artacak, buna bağlı olarak güvence bedelide artacak Kullanacağınız cihaz sayısı artmasa bile tesisatın durumu değişecek  ve bunu yasal olarak gaz dağıtım firmasına bildirilmesi gerekiyor aksi takdirde bu durumun tespit edilmesi halinde başınız çok ağrır. bulunduğumuz şehirdeki yetkili firmalardan birine işi yaptırabilirsiniz. Onlar tadilat proje çizeceklerdir. Doğalgaz yapım Yetkisi olmayan birine yaptırmanız durumunda ayrıca proje için uğraşmanız gerekecek ve böyle önemli bir konuda bu işi tabiri caizse merdiven altı yaptırıp riske girmenize gerek yok bir yetkili firmayla anlaşın ona yaptırım tüm işi. Forumdaki proje çizme meraklısı arkadaşların dışındaki çoğu meslektaşım bu şekilde düşündüğüne eminim. 
Konu: Zetacad Proje hata uyarısı (ödev)

Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
15 Mayıs 2020

rica ederim. Bilgi verdikçe azalan bişey değil. forumu kullanan diğer arkadaşlarında ayağına ufak bi taş olsun.


Konu: Zetacad Proje hata uyarısı (ödev)

Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
14 Mayıs 2020

mmk yazdı:
Muhammed Said Karabulut yazdı:
üst taraftaki ''tik'' şeklindeki kontrol düğmesinin yanında tesisatı otomatik tasarla var ona tıkla çapları kendisi ayarlar. hat açıktan geçiyor diyorsa tesisatın bi kısmının duvarla bağlantısı yoktur dikkatli kontrol et. kombinin açık alanla bağlantısını bacayı uzatıp balkon yada bina dışına çıkararak halletmen lazım. Projeyi paylaşırsan yardımcı olayım.


teşekkür ederim projeleri yükledim:
https://uploadify.net/440096880505ab7a/merkezi.zpd

https://uploadify.net/d1b0260a1976088c/deneme_3.zpd

 

yaptığın hataları yazayım daha verimli olur

(Bireysel için)

1-havalandırmalara pencere çizmene gerek yok eğer çizeceksen pencere ekle diyip sağ menüden kotunu boyunu vs ayarlayabilirsin. menfez ekleme hatalı bi yaklaşım menfez doğalgaz yakıcı cihazların açık havayla buluşması için kullanılmalı.

2- Binada merdiven bulunan kısımları sahanlık olarak belirtmelisin ve en üst kattaki sahanlığa daima kolon menfezi yerleştirmen gerekir. ortama sağ tıklayıp mimari nesne ekleden Çatı menfezini seçeceksin.

3-benim programın bulunduğu bölgedeki şartnamede Dn15 çapa izin verilmiyor başka bölgede izin veriliyormu bilmiyorum. iç tesisat sayaçtan sonra Dn25 (1 parmak) Te'den sonra iki kolada Dn20 (3 çeyrek) Devam etmek gerekiyor. hesaplama yaparsan kurtarıyor olabilir ama uygulama bu şekilde.

Merkezi İçin

1-havalandırma yukarda bahsettiğim gibi

2-iç tesisatlarda sadece ocak hattı olduğu için Dn20 devam edebilirsin. Dn20 altı çaplara benim şartnamem izin vermiyor senin çizim yaptığın şartname izin veriyorsa bilmiyorum.

3-kazan 200000kcal\h  8250'ye bölersen 24m3\h bide kazanın verimi işin içine katarsan 26.9m3\h yapar G16 sayaçların okuyacağı max debi 25m3\h bundan dolayı G25 seçmelisin.

4-kazan dairesi sayacından önce tesisatı bölüp tesisata filtre eklemelisin.

5-Hattının açıktan geçmesinin nedeni bodrum katta duvarın dibinden geldikten sonra kazana döndüğünde hattın duvarı bağlı olmamasından dolayı karşılıklı iki duvar arasına soldaki menüden kiriş  çekebilirsin hata düzelecektir.

6-Redüksiyon çap düşürücü olarak kullanılıyor (Farklı durumlar için çap yükseltmek içinde kullanılabilir o ayrı konu). tesisatında hat akv deprem vanasından sonra bina içine bi çapla kazan dairesine Dn50 Çapla geliyor sayaca girip çıkıyor ve Dn65 devam ediyor burda çap yükselmesinden dolayı program hata veriyor. hatanın çözümü akv deprem vanasından sonraki te'den sonra kazan dairesine gelen hattı Dn65 yapman gerekiyor. bu durumda saaycın bağlantıları dn50 ordada kafan karışabilir göz ardı et onu uygulama projesi olmadığı için sorun olmayacaktır. (eğer uygulama olsaydı orda çap düşürüp saate girip daha sonrasında saatin çıkışında çapı yükseltebilirdin) Dn50 üzeri çaplarda vanaları flanşlı ister program vanaya tıkla sağ menüden flanşlıyı seç.

 

kafana takılan anlamadığın yer olursa ayz yine
Konu: Zetacad Proje hata uyarısı (ödev)

Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
14 Mayıs 2020

üst taraftaki ''tik'' şeklindeki kontrol düğmesinin yanında tesisatı otomatik tasarla var ona tıkla çapları kendisi ayarlar. hat açıktan geçiyor diyorsa tesisatın bi kısmının duvarla bağlantısı yoktur dikkatli kontrol et. kombinin açık alanla bağlantısını bacayı uzatıp balkon yada bina dışına çıkararak halletmen lazım. Projeyi paylaşırsan yardımcı olayım.


Konu: 2022 YILI HANGİ MARKA KOMBİ TAVSİYE EDERSİNİZ ? ( EN İYİ KOMBİ MARKALARI VE YORUMLAR )

Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
14 Mayıs 2020

drrkahan yazdı:
Hocam merhabalar şu gunlerde tam yogusmali kombi alacağım. Sizlerin tavsiyeleriniz uzerine almak istiyorum. Herkez bosch condense 2500 aliyor 3700 tl cevremde nasildir. ? Birde buderus g012 modeli var 3300 tl ama yarim Yogusmali deniliyor nasıldır bilemedim. Yorumlarinizda sanica da iyidor demiş siniz onu mu alayim karasiz kaldim. Altta aklima gelen markalari yazayim hocam siz bakarsaniz memnun olurum. Ev 95 m2 3+1 alttan ısıtmalı.
1. Bosch 2500 condense
2. Bosch 2200 i
3. Buderus g012 ( yarı Yogusmali diye biliyorum)
4. Baymak due tec premix
5. E.c.a prot. Premix 
Sizce hangisi bulunduğum şehirde sularda kireç mevcut

sularda kireç varsa eğer eşanjörü alaşım, alimünyum vs olan kombilere bakmamanızı tavsiye ederim. Paslanmaz çelik eşanjörlü kombiler sizin için daha iyi olacaktır. 

Bosch Condens 2500 eski bir cihaz yeni çıkan modelleri 2200 ve 2300. eğer Bosch tercih edecekseniz 2300'ü tavsite ederim.

Buderus Gb012 hem eski hemde yarı yoğuşmalı. Eğer Buderus Tercih edecekseniz Gb122 olabilir yeni nesil.

Eca Proteus Premix'ten sonra Eca Calora'yı çıkardı pompası güçlendirilmiş diye biliyorum.

Kombi tercih ederken modülasyon oranları önemli bir konu bunu araştırın. 

Son olarak eğer fikrimi saoracak olursanız ve bütçeniz el veriyorsa Viessman 50-w veya Vaillan 286\5-3 (ikiside paslanmaz çelik eşanjör) tavsiye edebilirim uzun süre sizi üzmez.