Administrator
Site Yöneticisi Administrator
19 Aralık 2012

7 Gencin Öldüğü Davada Karar Açıklandı

Ankara'nın Çankaya ilçesi Birlik Mahallesi'nde, 1 Ocak 2009'da, 7 üniversite öğrencisinin öldüğü doğalgaz faciasıyla ilgili davada karar açıklandı.

Mahkeme, 7 üniversite öğrencisinin hayatını kaybettiği doğalgaz faciasında 4 sanığa toplam 15 yıl 10 ay hapis cezası verdi. BAŞKENTGAZ Genel Müdürü Veysel Karani Demir'in de aralarında olduğu 9 kişi ise tahliye edildi.

Patlamanın meydana geldiği binanın müteahhidi, ev sahibi, dairedeki kombinin bakımını yapan teknik servis yetkilisiyle olayda oğlunu kaybeden dairenin kiracısı 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak' suçundan 2 yıl 6 ayla 5 yıl 10 ay arasında değişen sürelerle hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklardan Emre Kaan Karadağlı, Kazım Usta, Haldun Aydın, İhsan Fincan, Yusuf Büyük ve Ferit Vanlı, müştekiler ve tarafların avukatları katıldı. Duruşmayı, olayda hayatını kaybeden çocukların bazı yakınları da izledi.

Duruşmada esas hakkındaki savunmasını yapan sanıklar ve sanık avukatları suçsuz olduklarını ileri sürerek, beraatlarını istediler.


Mahkeme heyeti, yaklaşık 1 saat 15 dakikalık aranın ardından kararı açıkladı.

Buna göre, sanıklardan 4'ü ''taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak'' suçundan mahkum edildi. Facianın yaşandığı binanın müteahhidi Emre Kaan Karadağlı 5 yıl 10 ay, dairedeki kombinin bakımını yapan teknik servis yetkilisi Mustafa Erdal Us 4 yıl 2 ay, dairenin sahibi Cemal Özdemir 3 yıl 4 ay hapse çarptırıldı.

Olayda oğlu Turan Özgür Attila'yı kaybetmesi nedeniyle ''müdahil-sanık'' sıfatı bulunan ve olayın meydana geldiği daireyi kiralayan sanık Okşan Rabia Attila ise 2 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi. Ancak mahkeme, kendi çocuğunun ölmesi ve suçun işlenmesindeki özellikleri birlikte değerlendirerek, Attila hakkındaki cezayı 18 bin 200 lira adli para cezasına çevirdi.

Eski EGO Genel Müdürü İhsan Fincan ve eski BAŞKENTGAZ Genel Müdürü Veysel Karani Demir'in de olduğu 9 kişi ise ''olayda kusurlu oldukları tespit edilemediği'' gerekçesiyle beraat etti.

Veysel Karani Demir'in, facia sonrası yaptığı "O hadiseyi hiçbir insanın görmesini istemem. Gençlerin her birisi bir taraflara düşmüş; kimisi yerde, kimisi yüzükoyun. Kimisi belden üstü yarı çıplak..." açıklamasıyla tepkilere neden olmuş ve Demir istifa etmek zorunda kalmıştı.


candalli
candalli
20 Aralık 2012

tamamen yanlış bir karar, baca fleksinin takılı olmaması ya da arızalı olması kullanıcı hatasıdır, kendi ihmalidir.....müteahhit ne yapsın, ev sahibi ne yapsın....teknik servis muhtemelen uyarmıştır, kendi cebinden baca takacak hali yok ya...bu kararı veren mahkemeye sormak lazım ; evde ocağın gaz vanasını açık unutulupta bir zehirlenmeye mahal verilirse gene müteahhit, ev sahibi vb. kişiler ceza alacak mı...sonuçta bu da bir ihmal....Allah yardımcıları olsun...inş. yapılan hatadan geri dönerler...


taşkınEFE
Uzman taşkınEFE
21 Aralık 2012

Bu konuda 4 sene önceki yazmış olduğum blog yazımı sizlerle paylaşıyorum

blog yazım

Çıkan kararın yorumunu da sizlere bırakıyorum.

Hiç mi Başkentgaz o zamanki adı EGO 'nun suçu yok belediye, müteahhit , yetkili firma ve gaz açma mühendisi hiç mi suçlu değil.

Çok komik kargalar bile gülerler...

Bulmuşlar gariban kiracıyla , teknik servisi çıkan 2-3 bilirkişi raporundan sonra esas sorumlu olanlar kurtuldu.

Vicdanen kurtuldu mu acaba?


hardrain
hardrain
22 Aralık 2012

bu konuda harkese eşit sorumluluk düşmektedir bence. kullanıcı bilinçli olmalı,tesisatı yapanlar(müh. firmaları) kurallara uygun yapmalı ve denetleyenlerde(gaz dağıtım şirketleri) sorumluluk almalıdır.yapımında birçok tarafın olduğu meydana gelen bir faciada bir çoğunun geri çekildiği bir düzen bu. herkes topu başkasına atmak istiyor. inşallah yıllar geçtikçe bu tür aksaklıklar da düzelir ve artık böyle şeyleri düşünmeyiz. bu kararlar bu işin içinde olan herkesi korkutuyor, motivasyonunu düşürüyor.


aoasoy
aoasoy
08 Ocak 2013

yahu mütahite acıdım. adam evi yapmıs teslim etmıs 5 yıl ceza yiyor. enteresan


hvac
Uzman hvac
08 Ocak 2013

Welcome to Turkey...\r
Yabancılar bizim bu kararlarımızı duyup gördükçe bizimle dalga geçiyor.Zaten malum Turkey ingilizce Hindi demek.NE yazıkki.Prosedüre bakarsanız önce proje verilir.Proje neye göre verilir?Şartnameye göre peki şartnameyi kim hazırlar?ya EPDK yada EGO.O zaman baca uygulamasını kim yazar?Sorumlu belli.Peki sonra baca kontrolünü kim yapar?Ve gazı kim açar?\r
Bunları tartışmaya bile gerek yok.Şimdi Almanya'da olsaydık bunlara bakarak sorumluları içeri alıp anahtarı da göle atarlardı....
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.