kayakivi
2 hafta önce

Projeyi çizen ile gaz açmaya giden mühendisin aynı kişi olması gerekiyor mu?

Merhaba arkadaşlar. 

Bir firmada 2 mühendisiz. Projeyi çizen ile gaz açmaya giden mühendisin aynı kişi olması gerekiyor mu? 

Birisi çizip ve onaya gönderirken diğeri sadece gaz açmaya gitse olur mu?


Murat Can Baş
2 hafta önce

İkinizde iç tesisat mühendis yeterlilik belgesine sahipseniz gerekmiyor 


kayakivi
2 hafta önce

Murat Can Baş yazdı:
İkinizde iç tesisat mühendis yeterlilik belgesine sahipseniz gerekmiyor 


hayırlı işler , kolay gelsin.

epdk nin yönetmeliğinin nerde yazdığını biliyor musunuz? kaç gündür arıyorum bulamadım da.


canguntan
Uzman canguntan
2 hafta önce

Sertifikalı firmanın sertifikada belirtilen mühendisi olması gerekkiyor.Yine de gaz dağıtım firması ile görüşürseniz daha iyi olur.


19mech_eng19
2 hafta önce

Bizde ustalarla bile gaz açtığı oluyor.Muhendismis teknikermis farketmiyo hatta emekli dükkan bekleyen adamlarla bile gaz acıyorlar.


SalvatoreGreco
2 hafta önce

19mech_eng19 yazdı:
Bizde ustalarla bile gaz açtığı oluyor.Muhendismis teknikermis farketmiyo hatta emekli dükkan bekleyen adamlarla bile gaz acıyorlar.


O ne saçma işmiş hangi dağıtım şirketi hocam o? 


canguntan
Uzman canguntan
2 hafta önce

Sertifika yönetmeliğinde açıkça belirtir bu konuyu.Tabi yinede gaz dağıtım firmasının insiyatifine kalmış.Zaten gaz açanlarda her zaman mühendis olmayabiliyor.Ama bir olay olursa o zaman işte kanuna ve yönetmeliğe bakıyorlar.Mühendisiniz gitmediyse bu size dönebilir.
Ayrıca yetkisiz firmaların işlerini yapan firmaların bu çok işine geliyor.Projesini çizdiği kişeye,git sayacı al ve gazı aç diyorlar.
Gaz dağıtım firması adli bir durum olduğunda en az zararla çıkar ama siz hapsi boylayabilirsiniz.


19mech_eng19
2 hafta önce

SalvatoreGreco arkadaşım bu olaya şaşirmışsın keske sadece gaz acimiyla ilgili sorunlar olsa.Eskiden gaz dagıtım firmasında çalısan bir kisi yeni firma açiyor.Bu kisi randevu almadan ve mesela A ilcesi sadece persembe gunleri acılış veriyolar ama o kisi ctesi ptesi sali gün farketmiyo bide gaz açımına kimseyi göndermiyo muhendisi gectim usta felan kimse gitmiyo.Işin daha da vahim yanı gaz dagıtım firmasinin muhendisi gaz açtığımiz binada onun yaptiğı daireleri açacak bide utanmadan yanimizda ariyo " abi sayaçları yanliş baglamislar duzeltsinlerde bugun acalim".Keske bununla sınırla olsa aynı kisi servis kutusu olmayan bi mahalleye arka sokağından gaz verdirttiriyor.Tapusu olmayan yere gaz veriyolar.zaten o muhendiside gaz dagitim firmasini işe aldiran ayni kisi torpilin ne biçimi.Gaz dagitim firmasinin muhendislerinden biri 2 3 tane firmayla ortak çalışıyor ihalelere giriyolar.Ve bunu herkes biliyo.Bi kere niyee bu isler boyle diye gittim dövmedikleri kaldi.Adami bi sikayet ettim sonraki gün bizim gazları alakasız seylerden yarısını zar zor açtırdim.Daha neler neler.Meslekten soğudum.Zaten bunların benzeri baska kurumlarda da yaşanmıyor mu?ulkemizin kurallari felan her sey yeterince dısardan gozukmuyor mu


bahrok
bir hafta önce

gaz dağıtım firmasına göre değişir bölgedendeki işletmeye srabilirsin
ama genelde 2 mühendiste gaz dağıtım firmasında yetkili veya firma çalışanı gözüküy0rsa sıkıntı etmiyceklerdir


canguntan
Uzman canguntan
bir hafta önce

Bu kadar araştırınca 6098 sayılı kanun Borçlar kanunu, müşteri ve firma arasında yapılacak sözleşmede kanunlar çerçevesinde her türlü şeyin yazılabileceğini belirtiyor.Bunu EPDK'ya da gönderdim bakalım sonuç ne olacak.Ama şunu görüyorum ki kimsenin yönetmeliklerden v.b. haberi yok.
Doğalgaz Dağıtım ve Hizmet Yönetmeliğinde sözleşme şöyle olmak zorunda diye bir madde yok.Sadece firma ve müşteri arasındaki sözleşmeyi projeye ekler diyor.


Emre29
bir hafta önce

Benim bildiğim kadarıyla istanbul içi konuşuyorum igdaş da mühendis yetki numarası aldıysanız gaz açmanızda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Projeyi başkası çizse bile sizin gaz açma yetkiniz olduğu için bir sıkıntı çekmezsiniz
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.