Furkan16
Furkan16
19 Kasım 2019

Mutfak havalandırması için kullanılabilecek menfez sayısı

Binanın arka ve kör cephesinde kalan mutfağın havalandırılması için 3 kapı (alt+üst) 1de atmosfere açılan pencere olmak üzere 4 dolaylı menfez vermem gerekiyor. Bursagaz şartnamesinde bunun adeti ile alakalı bir şey göremedim fakat zetacad'de dolaylı menfez sayısı aşılıyor hatası alıyorum. Zetacad neye dayanarak bunu kabul etmiyor nasıl bir çözüm yolu bulabilirim şimdiden yardımlarınız için teşekkürler iyi çalışmalar...


Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
19 Kasım 2019

kırmızı hatamı siyahmı yoksa


Furkan16
Furkan16
19 Kasım 2019

Muhammed Said Karabulut yazdı:
kırmızı hatamı siyahmı yoksa

kırmızı


Ahmet123
Ahmet123
19 Kasım 2019

O kadar dolaylı menfez uygun değildir, alt ve üst kanallı olarak yapın açındırılmış uzunluk 10 m ye kadar doğal havalandırma uygundur eğer 10 m den fazla ise cebri havalandırma yapın. 


tcaout
tcaout
19 Kasım 2019

Şartnamelerin atası TS 7363 şöyle bir tanım yapmış

Aynı mahalde bulunan ve yakma havasını bulunduğu ortamdan alan (A, B, B1 tipi cihazlar)  cihazların bulunduğu mahallerin doğrudan havalandırılmasının mümkün olmadığı durumlarda; komşu mahale açılan kapıya/duvara en az 150 cm2 serbest en kesite sahip üst menfez ve komşu mahalin atmosfere bakan penceresine en az 150 cm2 serbest en kesite sahip üst menfez açılarak dolaylı havalandırma yapılmalıdır. Komşu mahal yatak odası, banyo, tuvalet ve bina ortak mahali olmamalıdır.

Burada komşu mahalden sağlanamadığında yapılması gereken hakkında bir bilgi yok.

Şayet mutfak aydınlığa bakmıyorsa ve dediğiniz gibi bir kaç mahal üzerinden dolaylı havalandırma sağlanması zaruri ise bağlı bulunduğunuz gaz dağıtım şirketinden görüş alınız.
dafidakk
Uzman dafidakk
27 Aralık 2019

gaz dağıtım firmanızla görüşün konuyu hatalı proje gönderimi için izin alırsanız zetacad üzerinden hatalı olarak gönderttirebilirsiniz
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.

dogalgazfirmalari.com