14 Kasım 2007

su soğutma kulesi

Soğutma kulesi: klima sistemleri ( çiller gurubu ), üretim tesisleri, enerji santralleri gibi sistemlerde ısınan suyun dönüş kısmından bünyesine alarak üstünde bulunan fan yardımı ile bir kısmını atmosfere, bir kısmını ise içinde barındırdığı  özel yapılı oyalama kanalları vaıstasıyla söğutup dönüş kısmına aktaran hareketli parçası sadece fan olan cihazlardır.

Arkadaşlar basitçe size soğutma kulesinden bahsettim.Bu benim bitirme tezim ilerki zamanlarda deney düzeneğini vaktim oldukça size aktarmaya çalışacağım ve bu cihazı bitirme tezi olarak kullanmak ve özellikle kendisi yapmak isteyen arkadaşlara elimden geldiğince veri aktaracağım.

NOT: Malzemelerini nasıl ve nerelerden  temin ettiğim ,  düzeneği nasıl kurduğumu  detaylı olarak aktaracağım ilgilenmek isteyen arkadaşların dikkatine........


14 Kasım 2007

emeğine sağlık...

kolay gelsin...
03 Temmuz 2008

arkadaslar bir fabrikada çalışıyorum.su soğutma kulesi kullanacağım.

tesisatı hakkında bilgiye ihtiyacım war.yardımcı olur musunuz??
03 Temmuz 2008

Denizli'de tekstilde çalışıyorsan aşağıdaki bilgi yararlı olabilir. İşine gelirse değerlendirebilirsin.

www.susogutmagrubu.com
11 Eylül 2014

Su soğutma kuleleri, çeşitli amaç ve büyüklükteki endüstriyel tesislere soğutma suyu sağlamak için tasarlanmış yapılardır. Değişik ölçülerde olabilir; 100 metre çapına ve 120 metre yüksekliğe erişen kuleler mevcuttur.


Endüstriyel soğutma kuleleri, doğal gaz işleme tesisleri, petrokimya tesisleri, petrol rafinerilerienerji santralleri ve diğer endüstriyel tesislerde sistemde dolaşan soğutma suyunun sistemden aldığı ısıyı soğutma suyundan uzaklaştırmak için kullanılır.

700 MW'lık kömürlü bir enerji santralindeki soğutma suyu dolaşım miktarı yaklaşık saatte 71.600 m3'tür ve dolaşan suyun yaklaşık yüzde 5 civarı buharlaşma ile kaybolur (bu miktarın eklenmesi gereklidir). Eğer aynı tesis soğutma kulesine sahip olmasaydı ve soğutulup tekrar sistemde dolaşan yerine tek geçişli soğutma suyu kullansaydı, saatte 100.000 m3 civarı su ihtiyacı olacak ve bu su okyanusgöl veya nehirden karşılanıp, tekrar oraya akacaktı. Bununla beraber, bu kadar büyük miktarda sıcak suyun göl veya nehir gibi bölgesel ekosistemlere verilmesi kabul gören bir durum değildir. Soğutma kulesi, sudan aldığı atık ısıyı atmosfereverip, rüzgâr ve hava difüzyonu ile ısı dağılımını geniş bir alana yayar.

Bazı kömürlü ve nükleer enerji santralleri kıyı bölgelerine inşa edilmiştir ve tek geçişli okyanus suyu kullanır. Fakat bu tip tesislerin çevresel riskler yaratmaması için su çıkışının kıyıdan uzakta olması ve tasarımının çok dikkatli yapılması gereklidir.Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.