qwertus
qwertus

Kayıt Tarihi : 05 Ocak 2012
Son Ziyaret : 18 saat önce
İSTANBUL

takip et mesaj

Yazmış Olduğu Cevaplar


Konu: Şatof atıyor ve gaz az geliyor şatof değişmi için ne yapmalıyız?

qwertus
18 saat önce

Tesisatı dolandırmayı, yada boru çapını büyütmeyi deneyebilirsiniz. Sistemdeki gaz bir anda çekildiği zaman ölü hacim oluşur ve shut off atar.


Konu: Termostatik Vana Çalışma Prensibi

qwertus
4 gün önce

Termostatik vanaların merkezi sistemlerde kullanımının zorunlu olma sebebi tamamen kapatma yapmaması ve tüketim tasarrufu sağlamasıdır.Dairede oturulmasa bile daire soğuk olmaz ve bina soğutulmamış olur. 
Termostatik vanalar mutlak suretle üstten girişli olması gerekir. Yere de paralel olmalıdır. Çünkü bu şekilde oda sıcaklığını deliklerinden daha kolay alıp pime iletir. Eğer alta montaj yapılmış ise uygulama hatasıdır.


Konu: 160 m2 ev için kombi tavsiyesi

qwertus
4 gün önce

Bosch Condense 2500 fazlasıyla işinizi görür, memnun kalırsınız.


Konu: 160 m2 ev için kombi tavsiyesi

qwertus
5 gün önce

Dediğim gibi öncelikle radyatör metrajlarını ölçün. Bosch condense 2500 öneririm.


Konu: 160 m2 ev için kombi tavsiyesi

qwertus
6 gün önce

Öncelikle şu yanlışı düzeltelim. Şu an kullanmakta olduğumuz tüm kombiler hermetiktir. Yoğuşmalı kombiler de hermetiktir. Doğrusu; yoğuşmalı kombi ve konvansiyonel kombi olarak ayırmaktır.
Sorununuza gelince;
Kombiniz iyi bir kombi değil. Bir kaç kez aynı modeli kullanan müşterilerimizde değişim yaptık. Kapasite yeterli olabilir ama yoğuşma farkının meydana getirdiği fatura tasarrufundan yararlanamazsınız. Size tavsiyem radyatör metrajınızı ölçün ve ona göre uygun kw'lı yoğuşmalı kombi seçin.


Konu: RADYATÖR ISIL DEĞERLERİ

qwertus
2 hafta önce

Bazı arkadaşlara katılmıyorum. DD plus gerçekten hepsinden ayrılan bir radyatör. Zaten kiloya vurduğunuzda da bunu görürsünüz. 


Konu: RADYATÖR HESABI

qwertus
2 hafta önce

Türkiye’deki il merkezleri için belli denge noktası sıcaklıklarında hesaplanan yıllık ısıtma derece-gün değerlerine göre bölgeler belirlenmiştir. 1. bölgeler en sıcak, 2. bölge ılıman 3 , 4 ,5 ise artan soğukluğa göre sıralanmıştır. Samsun merkez 2. bölgede sayılmaktadır.


Konu: 300 mbar da basınç kaybı ?

qwertus
2 hafta önce

Servis kutusundan .tesisata gelen basınç basınç 300 mbar ise , servis kutusu ile sayaç arasındaki basınç kaybı 21 mbar’ı geçmemelidir. Doğalgaz borularındaki sesi, titreşimi engellemek için 300 mb'da hız da 15 m/s'yi geçmemelidir.


Konu: Doğalgaz Sektöründe tecrübe arttıkça mühendis maaşları hangi oranda artıyor?

qwertus
3 hafta önce

Bu sektörde bir mühendis için, başka firmada çalışmak çok karlı bir iş değil. Maaşlar gerçekten düşük oluyor. Ben 2 sene başka firmada çalıştım iş öğrenme amaçlı. Bana ihtiyacı yoktu firmanın para almadan çalıştım resmen. Sonra kendi işyerimi açtım. 6 senedir kendi işimdeyim. Artık mühendis değil esnaf oluyorsunuz. İşin her alanına girdim, malzeme de taşıdım, ustalara yardım da ettim. Sadece masa başı çalışmadım. İlk yıllar zorlandım. Şimdi bulunduğum bölgede ne kadar okul, ticari işletme, yurt , kazan dairesi işi varsa bana geliyor. Çünkü tecrübem çok oldu. O nedenle eğer "sahada çalışamam, mühendisim ben elimi bilgisayardan kaldırmam" diyorsanız hiç bu sektöre girmeyin.


Konu: Dublex Daire Kolon Debisi

qwertus
geçen ay

Kullanılacak cihazlar önemlidir. 30 kw bir kombi ve 2 adet ev tipi ocak için G4 sayaç debisi yeterli olacaktır. 


Konu: Ekmek Fırını İçin Örnek Projesi Olan Var mı?

qwertus
geçen ay

Kolon çıkışı 21 mbar ise shut off gerekmez. Fırının brülörü ilerde değişir mi, daha yüksek kapasite gerekir mi onu fırıncıya sormak lazım.


Konu: Doğal Gaz İç tesisat

qwertus
2 ay önce

Doğalgaz iç tesisat ofisinden kastınız taahhütçü firma ise bulunduğunuz bölgedeki gaz dağıtım firmasının istediği belgeleri sağlayarak yetki alıyorsunuz. Gerisi normal dükkan açma prosedürü.


Konu: Güncel Teklif Fiyatı Verme 2018

qwertus
3 ay önce

Öncelikle hayırlı olsun meslektaşım. İşyeri açmadan önce bir yerde bu sektörde çalışmıssındır diye düşünüyorum aksi halde işin çok zor.
Ben de 6 yıldır kendi yerimde bu işi yapıyorum fakat öncesinde 2 sene başka firmada çalıştım. Bu işte tecrübe çok önemli.
Fiyatlandırmaya gelince buradan cevap vermek pek gerçekçi olmaz fakat az çok bulunduğum yer üzerinden fiyat vereyim.

İç gazı standart olan bir daireyi (mesela 1'er boy 1" ve 3/4" boru ) 1600 tl fiyat veriyoruz. İşçilik 150 tl.
Full tesisata (kombi, gaz, radyatör montaj) kırım yoksa 2500 tl fiyat veriyorum. Kırım varsa ekstra 200 tl ekliyoruz. İşçilik 650 tl.

Kombi montajına 250 tl diyorum. İşçilik 125 tl + 30 tl kombi bağlantı seti.
Proje çizim fiyatım 500 tl.
Kolon için ise 2 daireye kadar 2000 tl diyorum. Tabi servis kutusu ücra bir yerde değilse. 2 dairenin üzeri tamamen hesap üzerine fiyat veriyorum.

Bulunduğun bölgede fiyat çalışması yap önce. Ona göre bir şablon oluştur. Kolay gelsin iyi çalışmalar.