tnrkpln
tnrkpln

Kayıt Tarihi : 25 Ocak 2015
Son Ziyaret : 9 saat önce
Çorum

takip et mesaj

Yazmış Olduğu Cevaplar


Konu: ROTARY SAYACINDA GAZ GİRİŞ VE ÇIKIŞ PROBLEMİ

tnrkpln
tnrkpln
2 hafta önce

Özel imalat nadir sağdan girişli sayaçlar mevcut ama bulmanız biraz zor olabilir. Biz bir tane aldık fakat tam bir ay beklemiştik.


Konu: REGÜLATÖRÜN KONUMU

tnrkpln
tnrkpln
geçen ay

Tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım fakat her iki durumdada 21 mbar ve 300 mbar için regülatörler(kutu tipi, servis) sayaçtan önce konur.


Konu: Saltek ekmek fırını uygunluk belgesi

tnrkpln
tnrkpln
2 ay önce

TSE ve ya akredite olmuş bir kuruluşa başvurarak özel inceleme raporu düzenletebilirsiniz.


Konu: Doğalgaz Ocaklarında Kaçak Tespiti

tnrkpln
tnrkpln
5 ay önce

Ocaktan olduğu konusunda eminseniz ocak vanasını kapatır tekrar test alırsınız ve kaçak çıkmazsa ocaktan kaynaklı olduğu belli olur.


Konu: m3 den sm3 e ceviri

tnrkpln
tnrkpln
5 ay önce

68200 m³ değeri okuduğunuz sayaç hangi basınçta ölçüm yapıyor? düzeltme katsayısı K değeri ile çarpmanız gerekiyor. BU değer her ay değişir 75 cm toprak altı sıcaklık ve basınç değerine göre ve her il ilçeye göre farklılık gösterir.


Konu: Doğalgaz sayaçları min. max. tüketim hesaplama

tnrkpln
tnrkpln
8 ay önce

kullanacağınız tesisatta sayaç ölçme basıncı önemlidir. 21 mbar, 100mbar, 150mbar, 300mbar ve ya daha başka basınç değerleri için her sayacın min max ölçme değerleri değişir. 
max değeri için örnek olarak G25 sayacı düşünürsek Qmax=40m³/h Qmin=0,25m³/h olarak yazar ve bu sayacın 300 mbarda min max değerini hesaplarken kullanılacak formül

        Qmaxhp=Qmax.(1+Pm) buradaki 1 atmasfor basıncını temsil eder Pm ise mutlak basıncı yani sayacın hangi basınç değerinde çalışacağını.
        
        Qmaxhp=40.(1+0,3) = 52m³/h max ölçebileceği değer ama bu 300 mbar için unutmayın.

        Min değeri için ise sayacın hassasiyeti önemlidir ve ona göre değişir. Diyafranlı sayaçlarda genelde 1/150 ve 1/160 olur en yaygını 1/150 dir. Rotarymetre sayaçlarda 1/20 1/50 1/100 gibi olabilir. Türbinmetre sayaçlarda ise 1/10, 1/20 olabilir. Daha yüksek hassasiyetli sayaçlar mevcuttur fakat zor bulunur ve pahalıdır.

         G25 sayaç üzerinden yaptığımız için örneği diyaframlı sayaç olarak 1/150 hassaisyete göre devam edelim.

        Qminhp=Qmaxhp.hassasiyet
        Qminhp=52/150=0,346666 m³/h çıkar.

Diğer basınç dğerleri ve sayaçlar için kullanabilirsiniz kendiniz. İyi günler dilerim...


Konu: X nolu hatta KAZAN işletme basıncı hatta gaz basıncından farklı olmamalıdır

tnrkpln
tnrkpln
8 ay önce

Kazanın değil yakıcının çalışma basıncını yazacaksınız. 


Konu: shut-off kullanmam gerekli mi

tnrkpln
tnrkpln
11 ay önce

Kombi öncesindeki hattaki basınca göre kullanıp kullanmayacağınıza karar vermeniz lazım. Kombi basıncı 21 mbar hattaki basınç daha yüksek bir basınç ise kullanmalısınız...


Konu: doğalgaz sayacının qmin uygunluğu hakkında

tnrkpln
tnrkpln
15 Ocak 2019

Evet tahmin ettiğim gibi sayacınızın ölçüm hassasiyeti 1/20 ve düzeltme katsayısını da hesaba katınca Qmin girme oranınız daha çok artıyor. Sayaca güvenmiyoruz diye bir şey yok. Akreditide edilmiş kuruluşlardan birine veya sayaç firmasına gönderip kalibrasyon yaptırdığınızda sayaca güvenmeme gibi bir durum olmaz. Qmin girmekten daha iyidir ayrıca bence. Quantrometre hariç diğer tip türbinmetre ve rotarymetre sayaçlara güvenmeme durumu biraz garip geldi ayrıca.


Konu: doğalgaz sayacının qmin uygunluğu hakkında

tnrkpln
tnrkpln
14 Ocak 2019

2,5 bar basınç altında sayacınızın ölçebileceği min değeri doğalgazın relatif yoğunluğu değişkenlik göstereceğinden genel olarak türbinmetre sayaçlar Qmax değerinin 1/20 hassasiyetine göre de hesaplanabilir ve bu değerler birbirine yakın çıkar zaten.

Qmin=2500x(2,5+1)=437,5 m³/h
                  20
K= 2,65 demişsiniz.  Fakat düzeltme faktörünün bence daha yüksek olması lazım 2,5 bar da 3 ün üzerinde olması gerekir. siz bu değeride bir kontrol edin derim.

Qmin=437,5x2,65 = 1159 Sm³/h  sayacınızın ölçebileceği Qmin değeri.

410 m³/h tüketiminizde düzeltme faktörü ile çarptığınız da 410x2,65=1086Sm³/h şeklinde çıktığında Qmin değerinin altında kaldığını görebilirsiniz. hem m³/h saat olarak hem Sm³/h olarak.

-Size tavsiyem hatlarınız veya bağlantılarınız ile hiç oynamadan ilk önce sayaç firması ile görüşerek 1/30 hassasiyetli türbinmetre sayaç tedarik edebilirler mi bunu öğrenmeniz. Genelde piyasa 1/20 ve 1/10 yaygındır. Ben nadirde olsa 1/30 hassasiyetli sayaç gördüm. Dağırım şirketini bilgilendirerek sayaç değişimini yaptığınızda sorun ortadan kalkacaktır. 
- hatlarınızdaki tüketimleri bölerek iç tesisatınızda tadilata gidip bir sayaçtan değil daha düşük Qmin değerli iki sayaçla firmanızın tüketimlerinizi ölçebilirsiniz ama bu daha masraflı bir işlem olur. yakıcı cihazlarınızı ikiye bölmüş olacaksınız yani. Qmin ve Qmax oranlarını dikkate alarak tabiki.

Sorununuzun çözülüp çözülmediği ile ilgili bizide bilgilendirirseniz bizde seviniriz. Umarım bu bilgiler yardımcı olur. Hesaplar yaygın olarak kullanılan 1/20 hassasiyetl, türbinmetre sayaç için yapılmıştır sizdeki 1/10 ise işler tamamen değişir.


Konu: doğalgaz sayacının qmin uygunluğu hakkında

tnrkpln
tnrkpln
14 Ocak 2019

dağıtım şirketleri istasyonlarda genelde sayaçlardan birini daha düşük Qmin takılmasına müsade ediyorlar, firmanız ile dağıtım şirketi arasında yapılan sözleşmede tahmini tüketim bilgilerini vermişsinizdir ve çalışma saatinizi mutlaka bildirmişsinizdir. zaten tüketimin olmadığı saatler Qmin etkilemez.


Konu: doğalgaz sayacının qmin uygunluğu hakkında

tnrkpln
tnrkpln
10 Ocak 2019

 Mevcut saatinizin 2,5 bar basınçta ölçeceği en küçük değer 100m³/h'tir. Korrektörünüzün üzerinde anlık okumaların yapılabileceği gibi saatlik okumalarıda görebileceğiniz kısın vardır oradan saatlik okumaları bir süre takip edin. 100m x 24 = 2400 m³/h firmanızın 24 saat çalıştığı düşünülerek yapılan hesaptır ve tek hat kapalı durumda bile Qmin girdiğiniz görülüyor. Eğer dağıtım şirketini ikna edebilirseniz daha küçük Qmin değerine sahip rotarymetre sayaç ile değişiklik yaparsanız sorununuz ortadan kalkar.


Konu: Ugetam E-Kitapları (PDF)

tnrkpln
tnrkpln
03 Ağustos 2017

Çok güzel bir paylaşım böyle bilgilendirici eğitici kitap paylaşımları iyi oluyor emeğinize sağlık


Konu: FABRİKA YEMEKHANESİ DOĞAL GAZ İŞİ

tnrkpln
tnrkpln
13 Temmuz 2016

servis kutusuna kadar gelen polietilen hattın kayıp hesabına neden ihtiyacın var ? seni servis kutusundan sonraki hatlar ilgilendirir. o hat dağıtım şirketini ilgilendirir.


Konu: Sayaç tipi seçimi

tnrkpln
tnrkpln
15 Haziran 2016

Direk kcal cinsinden yazmış. Kw veya Kcal yazması ark etmez verimleri %90 diye belirtmiş zaten. 300 mbar için kullanımında sıkıntı yok G10 sayacın. max ölçüm değerine çok akın o yüzden G16 kullanabilirsinizde